Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Linii de autobuze temporare ale STB (6XX)

811 posts, 331732 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 58
 
 

📖 Pagination options
Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) autob368

Aceasta linia "fantoma" (la ce interval are...) 635 bineinteles ca merge aproape goala. Pentru a ajunge de exemplu la Vasile Parvan din Ghencea/Drumul Taberei/Apaca/Grozavesti exista rute mult mai directe si care au un interval de suucedare mult mai bun. 635 am vazut ca la anumite ore (de exemplu am fost cu el odata de la Fluviului pana la Ghencea si constant nu erau mai mult de 6-7 calatori. Iar de la Drumul Sarii am ramas doar eu si inca 2 tineri.
Este adevarat ca inaintea lui cu vreo 2-3 minute trecuse un 105.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Dr2005

635 a fost o linie bună până să îl învârtă pe la Berzei. Erau vremuri când venea mult mai bine decât 105 (la 17 minute, iar 105 venea la 18). Dar, după modelul altor linii, tot ce merge bine trebuie făcut să meargă prost. Declinul liniei a început când au fost introduse Citaro (şi lungită semicursa, fără mărirea numărului de autobuze). După aia, s-au tot scos autobuze, că doar e inacceptabil să mergi din Grozăveşti în Ghencea cu un singur bilet, când poţi folosi 105 + 41 + 385 sau 105 + 139.€

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Dominatrix

autob368 wrote:
Linia 601 a fost considerata la infiintarea ei (prin 1997-1998  :?:  :roll:  nu mai retin exact anul...
S-a infiintat in prima jumatate a anului 1998, la inceput era cam fantomatica, avea cam 3-4 ture si venea la circa 20-30 de minute. Dupa ce au descoperit-o pietarii din Crangasi, numai linie studenteasca nu a mai fost...

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Der Hofmeister

Dr2005 wrote:
635 a fost o linie bună până să îl învârtă pe la Berzei. Erau vremuri când venea mult mai bine decât 105 (la 17 minute, iar 105 venea la 18). Dar, după modelul altor linii, tot ce merge bine trebuie făcut să meargă prost. Declinul liniei a început când au fost introduse Citaro (şi lungită semicursa, fără mărirea numărului de autobuze). După aia, s-au tot scos autobuze, că doar e inacceptabil să mergi din Grozăveşti în Ghencea cu un singur bilet, când poţi folosi 105 + 41 + 385 sau 105 + 139€.


635 a primit Citaro atunci cand a intrat in circulatie ultimul lot de Citaro Euro 4 de la Militari (4994-4999, 6200-6202), adica pe 30 martie 2009. Cu exceptia catorva exemplare (4999 titular in 336 de la inceput, 6201, 6202 si probabil inca unele pe care nu mi le mai aduc acum aminte), cam toate au circulat pe aceasta linie naveta (+ cele de Alexandria). Intervalul era mai mult decat bun, autobuzele venind chiar si la mai putin de 10 minute. Am circulat cu 4997 de la GdN la Vasile Parvan si retur pana la Piata Virgiliu, pe atunci circulandu-se inca normal in totalitate. La capat am stationat in jur de 5 minute, timp in care autobuzul s-a umplut la aproape o treime din capacitate, ceea ce e mai mult decat satisfacator. Plecand apoi spre Ghencea, au urcat calatori si la statii cu trafic redus gen Cismigiu sau Ostasilor. Deci per total, pe atunci, linia asta avea destui 'clienti' (chiar si dupa ce s-au introdus Citaro), o cadenta buna si un traseu logic, care substituia cum trebuie linia 35. Bineinteles, si pe mai departe, autobuzul a continuat sa se umple.

Declinul s-a produs o data cu devierea prin Cotroceni (o luna mai tarziu, pe 3 mai 2009), cand a fost redus si numarul de ture, declin care a culminat cu lungirea aiuristica, in vara lui 2010, a traseului prin Calea Grivitei - Buzesti - Berzei - Mircea Vulcanescu - Dinicu Golescu - Stirbei Voda - Plevnei (acesta era traseul indicat pe GPS, desi nu multi soferi il respectau, preferand sa scurtcircuiteze pe Berzei, fara a mai intra pe Vulcanescu), fara statie la Piata Virgiliu pe sensul Vasile Parvan... Imi mai amintesc si de devierile anterioare prin Baldovin Parcalabul - Piata Garii de Nord - Witting cu statie la gara (cand s-a inchis complet zona Orhideelor, astfel liniile 133 si 635 nemaiputand intoarce in rondul improvizat din zona).

Devenind in timp complet neatractiva, s-au mai amputat sistematic din ture si s-a marit si semicursa (concomitent cu mutarea la Ferentari din noiembrie anul trecut), iar ocolul pe la Victoriei a batut inca un cui in sicriul linei 635. Acum, probabil ca se circula deviat prin Calea Grivitei - Berzei, din cauza inchiderii traficului intre Occidentului si Grivitei, insa evident ca nu s-a dat nici un comunicat oficial pe aceasta tema. Pana la urma, probabil ca nici nu ar ajuta. Oricum, nu aduce nici un plus la numarul de calatori; e la fel de eficient ca si cum ti-ai dori sa readuci in simtiri cu o intepatura de ac un pacient cu coma Glasgow 3...

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) 3mil

Hoffmeister wrote:
Acum, probabil ca se circula deviat prin Calea Grivitei - Berzei, din cauza inchiderii traficului intre Occidentului si Grivitei

Eu ieri am vazut un 635 pe Cal. Grivitei in zona intersectiei cu Str. Polizu, venind dispre gara. Se pare ca s-a renuntat la acel ocol Banu Manta-Victoriei.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) AlexCitelis5399

3mil wrote:
Hoffmeister wrote:
Acum, probabil ca se circula deviat prin Calea Grivitei - Berzei, din cauza inchiderii traficului intre Occidentului si Grivitei

Eu ieri am vazut un 635 pe Cal. Grivitei in zona intersectiei cu Str. Polizu, venind dispre gara. Se pare ca s-a renuntat la acel ocol Banu Manta-Victoriei.

Astazi in jurul orei 16 la Piata Victoriei am vazut un 635 mergand spre Vasile Parvan.Eu unul nu prea mai inteleg care este traseul acestei linii.Cred ca sens Parvan merge pe Strada Polizu,Calea Grivitei si traseul "normal" spre Vasile Parvan.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) 3mil

AlexCitelis5399 wrote:
Eu unul nu prea mai inteleg care este traseul acestei linii.

Nici eu :lol: . Posibil sa fie cum zici tu.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Utilizator anonim

Autobuzul 635 circulă pe un alt traseu, de sâmbătă
Regia Autonomă de Transport București (RATB) a anunțat că va devia linia de autobuz 635 din cauza restricțiilor de circulație impuse de polițiști pe strada Berzei între strada Cameliei și Mircea Vulcănescu. Aici se desfășoară lucrările de construcție la Bulevardul Uranus.

Astfel, linia 635 va funcționa pe traseul actual între terminalul Ghencea și intersecția Str. Polizu/Calea Griviței, apoi pe un traseu modificat pe Calea Griviței, Piața Gării de Nord, Bd. Dinicu Golescu, Str. Știrbei Vodă, Calea Plevnei, cu întoarcere prin Str. Vasile Pârvan, Bd. Mihail Kogălniceanu, Splaiul Independenței, Str. Știrbei Vodă, Bd. Dinicu Golescu, Piața Gării de Nord, Calea Griviței, Str. Polizu, Str. Buzești, Bd. Ion Mihalache, Bd. Banu Manta, Bd. Alexandru Ioan Cuza, Bd. Gheorghe Duca, Piața Gării de Nord, Bd. Dinicu Golescu, Str. Fluviului, apoi traseul de ducere, informează RATB.

Reprezentanții operatorului de transport nu au estimat deocamdată până când vor fi valabile noile rute de circulație pe linia 635.

http://b365.ro/news/autobuz ... e-sambata/€

 


  • Sava6115-6315
  • Posted:
  •  

Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Sava6115-6315

Saptamana trecuta am parcus traseul Plevnei-Grozavesti-Vasile Milea-Drumul Sarii pe doua roti si nu  am zarit decat un 635 venind din  sens opus. Asta era dimineata , la ora 8. Nu mai  zic ca in zona Ion Mihalache-Banu Manta (pe unde trec frecvent) l-am zarit doar o  data de cand i-au inodat traseul. 620  era mult mai eficient si mai  des pentru zona Ion Mihalache.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) SprinterXP

Si eu am vazut azi pe Gara de Nord doua 635-uri venind unul dupa altul la un interval de nici 3 minute.  :shock: Probabil unul din ele se indrepta spre Banu Manta, iar celalat spre Polizu. Oricum, aiurea rau traseul. :?

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) RBC92

Astăzi a trebuit să ajung de la APACA în zona Banu Manta. Vroiam să iau 105, dar a venit întâi 635 și pentru că scria via Banu Manta (dar și de curiozitate pentru că am citit topicul ăsta) m-am suit în el.

De la intersecția Iuliu Maniu cu Vasile Milea și până la Gara de Nord, totul e clar. Aici a făcut stânga, a șerpuit pe lângă gară, apoi pe Gh. Duca, stânga iar pe Cuza până la Titulescu. Aici am coborât, la Petru Rareș.

Puțin mai târziu, revenind la stația Petru Rareș, doream să ajung la Vasile Pârvan. Iarăși 635. După o așteptare de circa 3 minute, a sosit autobuzul. Am mers pe Banu Manta până la Mihalache apoi dreapta până la Piața Victoriei unde a intrat pe Buzești. De aici, dreapta pe Polizu apoi pe Grivița...ca să ajungă iar la gară, iar să o ocolească până să intre pe Dinicu Golescu, spre Calea Plevnei via Știrbei Vodă.

Traseul m-a amețit. De la Banu Manta până la Gara de Nord am fost singurul călător...
În tot cazul, 635 este o linie temporară care a avut (și încă are) o viață luuungă. Păcat că acum, spre sfârșit, îi strică „memoria”.€

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Axel

Deci mor de ras din cauza liniei 635. :lol:
Ma urc la statia Gara de Nord peurma urmeza G-ral.Alexandru Cernat,Petru Rares,Primaria Sector 1,Bd.Ion Mihalache, Spitalul Filantropia,Victoriei,Buzesti,Calea Grivitei si iarasi Gara de Nord peurma Virgiliu si Vasile Parvan. :?
Aoleoo pierzi 15 minute degeaba in 635. :lol:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Dr2005

Altă soluţie nu e, că intervalul dintre autobuze e de vreo 30 de minute, deci nu ai ocazia să cobori la Gara de Nord şi să iei autobuzul din faţă spre Cal. Plevnei :(

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Dominatrix

Scuzati-mi naivitatea, dar nu inteleg cui i-a bășit prin cap un asemenea traseu imbârligat. De ce linia 635 nu poate sa mearga pe Dinicu Golescu drept intre Fluviului (ma rog, Gara Basarab incepand de maine) si Piata Virgiliu, fara ocolul pe la Banu Manta si Piata Victoriei, asa cum si mergea initial cand s-a infiintat?

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 58
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2307 forum members have written 423148 posts in 5270 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use