De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1917 posts, 408139 views
 
Go to page:  1  ... 131 132 133 134 135 136 137
 
 

📖 Pagination options
Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu

O discutie foarte interesanta despre istorie, geopolitica si probabile outcome-uri ale viitorului.



 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu

https://facebook.com/share/v/Nq2VsH5d7HLtjpun/

Va desființa Gara de Nord?! Planul surprinzător al dr. Cătălin Cîrstoiu pentru Capitală dezvăluit #LaFinal cu Ionuț Cristache.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire reiny2000

Sondaj AtlasIntel pentru Digi24: Nicușor Dan e în fața lui Piedone și Cîrstoiu. Câte procente au PSD-PNL în București
Nicușor Dan ar câștiga alegerile pentru Primăria Capitalei cu 37,1% din voturi, într-o confruntare cu Cristian Popescu Piedone, Cătălin Cîrstoiu și Mihai Enache, arată un sondaj de opinie realizat de AtlasIntel, la începutul lunii aprilie, la comanda Digi24.

Nicușor Dan ar câștiga Primăria Capitalei

Potrivit sondajului realizat de ATLAS INTELLIGENCE, cea mai precisă casă de sondare din Statele Unite ale Americii, la alegerile din 2020, într-o cursă cu Piedone, Cîrstoiu și Enache, Nicușor Dan ar câștiga alegerile pentru Primăria Capitalei cu 37,1% din voturile bucureștenilor cu drept de vot.

Pe locul doi se clasează Piedone cu 30%, în timp ce Cîrstoiu obține doar 17,4%, iar Enache 4,9%.



Sondajul mai arată că, în funcție de nivelul de studii, Piedone obține 59,4% din voturi de la cei care au doar studii primare, în timp ce Nicușor Dan obține aproape 47,3% din voturi de la cei cu studii superioare.



Cei de la AtlasIntel au luat în calcul și un al doilea scenariu în care AUR l-ar sprijini pe Cozmin Gușă la Primăria Capitalei. În acest caz, Nicușor Dan ar câștiga alegerile cu 35,4% din voturi, pe locul doi ar fi Piedone cu 30,7%, pe locul trei Cîrstoiu cu 16,4%, iar Gușă ar obține 5,8%.



De această dată, în funcție de nivelul de studii, Piedone ar fi votat de 62,2% dintre bucureștenii cu studii primare, iar Nicușor Dan de 44,8% dintre cei cu studii superioare.



Câte procente au PSD-PNL în București

În ce privește lista pentru Consiliul Local al Municipiului București, în scenariul în care sunt luați în considerare toți bucureștenii cu drept de vot, Alianța PSD-PNL ar câștiga alegerile cu 36%, potrivit sondajului AtlasIntel. Pe locul doi se clasează Dreapta Unită cu 29,5% dintre voturi, iar AUR ar obține 8,4%.



Sondajul mai arată că 59,4% dintre bucureșteni cu drept de vot care au doar studii primare l-ar vota pe Piedone și 17,3% pe Nicușor Dan. Dintre cei cu studii superioare însă, 47,3% l-ar vota pe Nicușor Dan, în timp ce doar 15,1% pe Piedone.



Totodată, 41,5% dintre bucureștenii care au spus că merg la vot ar pune ștampila pe alianța PSD-PNL. Pe locul doi se află Dreapta Unită cu 34,3%, iar pe locul 3 se află AUR cu 9,8%.



Cel mai bun primar al Bucureștiului după 1989

Întrebați cine a fost cel mai bun primar al Bucureștiului după 1989, 27,5% dintre bucureșteni au răspuns Nicușor Dan. Locul doi este ocupat de Gabriela Firea, cu 23,3%, iar locul trei de Traian Băsescu cu 18,6%.



Sondajul AtlasIntel a fost realizat în perioada 05 - 08 aprilie, pe un eșantion de 1.092 de respondenți.

AtlasIntel este singura companie de sondare a opiniei publice pe canal exclusiv digital cu nota „A” în clasamentul FiveThirtyEight. În ciclul alegerilor prezidențiale din 2020 în SUA, AtlasIntel a fost cea mai precisă companie de sondare, atât la nivel federal cât și în fiecare dintre statele cheie care au definit numărul de electori în Colegiul Electoral.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire reiny2000

Azi, de la ora 19:

Live | M.C.N. Podcast | Episodul 10 - Întâlnirea Anuală a Cetățenilor Cu Primarii
MCN Podcast te invită astăzi să îi urmărești LIVE pe 4 dintre cei 7 primari ai Bucureștiului, într-o discuție fără perdea și la obiect despre problemele cu care ne confruntăm ca cetățeni ai Bucureștiului.

Nicușor Dan, Clotilde Armand, Radu Mihaiu și Ciprian Ciucu au acceptat invitația de a sta în față cu mine, cu invitații din public și cu tine, cel care ne urmărești de-acasă.

Am primit din partea voastră peste 120 de mailuri cu întrebări pentru cei 4 primari și chiar dacă nu le vom putea adresa astăzi pe toate, ele vor ajunge la destinatari. Vă mulțumesc fiecăruia dintre voi pentru ele!


 



Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire subway guru

Așa cum am prezis, suntem inundați de false sondaje, nu merită să fie băgate în seamă.

 



Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire SirVlady

Asta în timp ce coaliția încă încearcă să ne vândă iluzia că doctorul Cîrstoiu este candidatul, momentan.  :rofl:

Robert Negoiță anunță că este dispus să candideze la Primăria Capitalei în locul lui Cătălin Cîrstoiu, dacă PSD îi cere acest lucru

Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, a anunțat, joi, într-o intervenție telefonică la Realitatea Plus, că este dispus să candideze la Primăria Capitalei în locul lui Cătălin Cîrstoiu, dacă PSD îi cere acest lucru.

Declarațiile lui Robert Negoiță:

Bucureștiul este capitala țării, în ultimii 4 ani a suferit foarte mult de subdezvoltare. Noi trebuie să dăm dovadă de mare responsabilitate. În consecință da, chiar dacă până acum am refuzat categoric, dacă partidul o cere, da.
Am avut mai multe discuții. … N-aș vrea să dau detalii, m-aș opri doar la această știre. Eu nu mă opun. Atâta vreme cât se consideră că pot fi de folos în prezent, pentru că Bucureștiul este important pentru noi toți.
Au fost discuții inclusiv în alianță. Până în acest moment nu e o decizie luată, dar în continuare sunt discuții.
Când se vor lua deciziile, foarte probabil vor fi anunțate.
Nu sunt eu în măsură să iau eu aceste decizii. Eu doar mi-am exprimat disponibilitatea.
Context. Preşedintele PSD Bucureşti, Gabriela Firea, a declarat joi că situaţia candidatului susţinut de PSD şi PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, ar urma să fie discutată într-o întâlnire a coaliţiei, în acest sfârşit de săptămână sau luni dimineaţa, transmite Agerpres.

„Este comunicat faptul că domnul prim-ministru se întoarce în ţară mâine. Cu siguranţă în weekend sau luni dimineaţă vom avea o întâlnire la nivelul coaliţiei de guvernare, unde se va discuta şi acest subiect, pe lângă celelalte teme politice. Şi cu siguranţă se va lua o decizie care va fi ulterior anunţată în cadru adecvat, într-un cadru politic. (…) Nu pot eu să speculez (în legătură cu o posibilă retragere – n.r.), înainte ca liderii coaliţiei, preşedinţii celor două mari partide, să discute la întoarcerea premierului în ţară”, a precizat Firea, într-o conferinţă de presă.

În cursul acestei săptămâni, Cătălin Cîrstoiu nu a mai avut niciun eveniment de campanie.
Miercuri seara, el a declarat la B1TV, că nu își pune problema să-și retragă candidatura.

„Eu sunt candidatul alianței PSD-PNL. Aceasta a fost discuția finală a întâlnirii pe care am avut-o acum două zile. Cumva e ciudat, că acolo e o întâlnire între oameni serioși și, cumva, e ciudat să discutăm pe surse. Eu nu prea discut pe surse, eu discut pe realitate. Realitatea zilei este că sunt candidatul coaliției PSD-PNL, simt susținerea liderilor alianței și, mai mult de atât, eu cred că trebuie să o spun răspicat, nu îmi pun problema să mă retrag, pentru că până la urmă…”

Cîrstoiu a fost întrebat dacă i s-a cerut să se retragă din cursa pentru Primăria Generală.

“Nu a fost această discuție. Eu am plecat de la Guvern cu decizia coaliției că rămân în continuare candidatul coaliției, pentru că până la urmă, coaliția mi-a propus mie acest lucru. Nu m-am dus eu la coaliție, am bătut în ușă și am spus ‘bună ziua, sunt eu, doctorul, vreau să candidez, nu, nu îmi trecea prin cap așa ceva.”

Primarii PNL și PSD din București, dar și șefii organizațiilor din capitală au refuzat la discuția coaliției de luni să candideze din partea coaliție la Primăria Capitalei în locul medicului Cătălin Cîrstoiu, au declarat pentru G4Media surse politice.

Astfel, primarii Robert Negoiță, Daniel Băluță, Ciprian Ciucu, dar și șefii de organizații Gabriela Firea și Sebastian Burduja au respins propunerea de a intra în cursă din poziția de înlocuitori ai lui Cîrstoiu.

Ca urmare a refuzului acestora, liderii coaliției au decis să îl păstreze ”momentan” în cursă pe Cîrstoiu, în lipsa altei soluții, după cum a relatat luni G4Media.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire subway guru

Avarie majoră în campania electorală la capitala!

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu

Interviu cu Nea' Burduja.



 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu

Romania in Direct - vox populi despre alegerile din Bucuresti.



 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu

Interviu Hotnews cu Radu Mihaiu.



 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire reiny2000

Ciolacu vizează tăierea atribuțiilor primarului general: Este evident că avem nevoie de o lege specială a Capitalei / Dependența primarilor de sector nu trebuie să fie atât de mare de primarul general
Premierul Marcel Ciolacu a declarat miercuri că este nevoie de o lege specială a Capitalei şi că „este evident” că dependenţa primarilor de sector „nu trebuie să fie atât de mare de primarul general”, de jocurile politice, transmite Agerpres.

„Administraţia nu are culoare politică, de aceea primarii performanţi sunt cei care fac diferenţa. Aţi avut o echipă întregită şi cu primarul general al Capitalei, doamna Gabriela Firea, care şi ea, la fel ca şi tine, Daniel (Băluţă – n.r.), la fel ca şi tine, Robert (Negoiţă – n.r.), în primul mandat s-a ocupat să stingă incendiile. A început să creeze echipa performantă şi mai ales a început să fie liantul dintre sectoare. E evident că trebuie să mergem înainte. Este evident că avem nevoie de o lege specială a Capitalei. Este evident că trebuie o dată închise discuţiile cu privire la proprietate. Este evident că dependenţa primarilor de sector nu trebuie să fie atât de mare de primarul general, de jocurile politice. Este evident că trebuie o nouă abordare. Fiecare dintre noi, sunt ferm convins, ca şi mine la primul mandat de parlamentar, învăţăm, învăţăm din greşelile noastre. Important este să fim nişte oameni de bună credinţă, să fim nişte oameni care ne dorim să construim”, a spus Ciolacu la lansarea candidaturii lui Daniel Băluţă pentru primăria Sectorului 4.

Ciolacu a menţionat că alianţa electorală PSD-PNL şi coaliţia de guvernare nu s-au creat împotriva cuiva şi nu s-au strâns împotriva unui primar.

„Ne-am strâns să încercăm să construim ceva pentru bucureşteni. Ne-am strâns în jurul unui proiect administrativ”, a afirmat Ciolacu.

Premierul a precizat că Daniel Băluţă este „cel mai cool primar din România” şi merge cu paşi repezi către al treilea mandat.
Își dau seama că Nicușor are șanșe bune să mai ia un mandat și că nu au candidat serios, așa că trec la desființarea PMB.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu

Teroare. Votul si vointa electoratului chiar nu mai conteaza pentru ei.

"Votati voi pe cine vreti, ca noi vom da puterea cui vrem noi".

 


Go to page:  1  ... 131 132 133 134 135 136 137
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422118 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use