De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1906 posts, 407413 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 137
 
 

📖 Pagination options
Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Grija pentru sanatate (noroc cu altii):

http://www.capital.ro/palmer-bucurestiul-are-probleme-serioase-de-mediu-firea-nu-a-facut-nimic-am-avut-surpriza-sa-vad-ca-evita-discutiile-aveam-o-intalnire-programata-si-nu-a-venit.html

Palmer: Bucureştiul are probleme serioase de mediu. Firea nu a făcut nimic: "Am avut surpriza să văd că evită discuţiile, aveam o întâlnire programată şi nu a venit!"

Ministrul Mediului a declarat, marţi seară, la TVR, că Bucureştiul are probleme serioase de mediu, fiind într-o procedură de pre-infringement cu Comisia Europeană, din cauza calităţii aerului. Cristiana Paşca-Palmer a spus că a încercat să-i transmită primarului Capitalei că trebuie să pună, de urgenţă, în aplicare un plan integrat de management al calităţii aerului, dar Gabriela Firea nu ar fi venit la întâlnirea pe care o stabilise cu ministrul Mediului, informează News.ro.

„Bucureştiul are probleme serioase de pre-infringement din cauza calităţii aerului”, a spus ministrul Mediului, luni seară, la TVR.

Cristiana Paşca-Palmer a precizat că a încercat să vorbească cu primarul Capitalei, însă Gabriela Firea nu a venit la întâlnirea stabilită.

„Primăria nu a făcut nimic, am făcut apel la doamna primar general, pentru că am înţeles, din timpul campaniei electorale, că o preocupă mediul, însă am avut surpriza să văd că evită discuţiile, aveam o întâlnire programată şi nu a venit. Nu a avut nici politeţea de a anunţa că nu vine, am fost dezamăgită să văd această lipsă de interes”, a spus Palmer.

Ea a precizat că dorea să îi transmită Gabrielei Firea că, pentru a evita sancţiunile Comisiei Europene, trebuie să pună de urgenţă în aplicare un plan integrat de management al calităţii aerului, pentru care Primăria Capitalei ar fi făcut deja studiile.

Palmer a mai spus că, din 2014, Ministerul Mediului a alocat Primăriei Capitalei 10 milioane de euro pentru construirea a 100 de kilometri de piste pentru biciclişti, ceea ce ar fi însemnat jumătate din planul de mobilitate urbană, însă Primăria nu a cheltuit până acum niciun ban.

Ministrul Mediului a precizat că ar fi dorit să afle de la primarul Capitalei ce intenţionează să facă în privinţa construirii pistelor respective.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Problema cu pistele de bicicleta e spatiul: ar trebui sa fie bine delimitate si nu amestecate cu drumul masinilor, ca badaranii din Bucuresti nu stiu sa acorde prioritate bicicetelor. Chiar si asa, nu exista infrastructura pentru biciclete, abia gasesti parcari, ti-e frica sa ti-o lasi nesupravegheata ca ramai fara roti (sau fara toata bicicleta), problema e mai complexa.

Cat despre mediu in Bucuresti, cred ca problema urgenta e lipsa de spatiu verde, mai ales in cartierele noi, unde vechia administratie a permis bloc langa bloc, mare de ciment, fara nici macar un fir de iarba.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Nu numai.
Gandeste-te la o lege ca in Germania, fiecare proprietar sa fie obligat sa aiba o portiune de x % spatiu verde.
Sau sa planteze un copac etc.
Sunt o multime de case care pot avea si un copac in curte (ma refer la cele care nu au). Idem blocuri de birouri unul langa altul, cum bine spui.
Oricum, nu stiu cum poate fi catalogata o astfel de atitudine, in conditiile in care intri in procedura de pre-infringement, sa nu vii la o intalnire stabilita. Nici macar sa nu anunti ca nu mergi! Mi se pare culmea nesimtirii.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

De chestiile astea se ocupa subalternii, ca d-aia amandoua au secretar,nu cred ca e cazul sa insultam fara sa stim tot adevarul, ca nu stai in prima zi de functie sa schimbi nr de telefon cu toata lumea din tara. Cel mai probabil atentionarea s-a pierdut pe drum, ori de la primarie, ori de la minister.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Fii serios... Doar nu crezi ca lui Oprescu ii amintea cineva ca trebuie sa mearga la DNA. Pentru lucrurile importante sunt convins ca nu ai nevoie de secretara.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Sunt foarte serios, am lucrat destul la guvernul Romaniei cat sa stiu cum functioneaza birocratia de acolo, si probabil la primarii este la fel. Fiecare individ cu functie de decizie, de la secretar de stat pana la primul ministru, are o secretara care se ocupa cu managementul programului. Nu sta nimeni sa tina minte chestiile astea, pentru ca mereu ai intalniri importante.

Vrei sa vorbesti cu secretarul de stat? suni mai intai la cancelarie, care mereu are acelasi nr de telefon si aceiasi adresa, si centralizeaza toate cererile. Este firesc sa fie asa, pentru ca se evita problema actualizarii contactelor cand se schimba ministrul/primarul/secretarul de stat/etc, plus ca exista un registru in care sunt consemnate deplasarile, activitatile, pentru administrarea cheltuieilor. Hai sa nu o mai dam in propaganda ieftina. A iesit tipa primar, acum stam cu ea 4 ani. Exista o procedura foarte bine pusa la punct pentru intalniri de genul acesta.

La DNA e alta treaba, ca DNA-ul are treaba cu persoana privata Sorin Oprescu, nu cu persoana publica Primarul Capitalei. Daca era data in judecata Primaria Bucuresti, citatia ar fi ajuns la cancelarie, nu la primar.

Intalnirea a fost intre Ministrul Mediului si Primarul Bucuresti-ului, nu intra Leana si Maria, ca sa se sune reciproc.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Persoana privata = persoana publica. Poate ai vrut sa zici institutie in loc de persoana publica.
Tot nu m-ai convins... Secretara pentru intalniri cu presa, organizare etc. Trebuia sa stie de o asemenea intalnire importanta, adicatelea in vederea evitarii sanctiunilor. Propaganda ieftina pentru?... Nu propun pe nimeni, stiu care are de stat 4 ani.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Asa e, am gresit eu acolo.

Exista un factor uman la mijloc, si factorul uman mai face greseli, indiferent cat de importante sunt lucrurile si cat de mari sanctiunile. Asta nu este problema noastra. Dar nici nu trebuie sa judecam fara sa stim tot adevarul. Se prea poate ca personalul ministerului sa fi gresit, la fel cum se poate sa fi gresit personalul primariei.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Ai dreptate, prezint scuze daca dna Firea voia sa mearga la intalnire si personalul din subordine a omis sa ii spuna sau a omis sa anunte ca nu mai vine. :)

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire TibiV

mcosmin wrote:
Hai sa fim seriosi, prezumtia ca din cauza pensionarilor nu avem bani de spitale si drumuri e ridicola (sunt sigur ca fondurile europene pe care nu le absorbim dar la care contribuim se duc tot la pensionari).

Serios ?!?!...
Tu stii cum functioneaza sistemul PUBLIC de pensii ?
Sau stii cine l-a inventat ? Si cand ?
Iti spun doar cateva idei de baza...

Pensiile publice functioneaza pe principiul "cei care muncesc ii platesc (prin CAS) pe cei care au apucat sa traiasca peste varsta de pensionare^,
deci cat incasezi din CAS ar trebui sa fie distribuit catre pensionari. Tanda pe manda. (Un sistem oarecum "inchis", asa cum este sistemul Asociatiilor de Inmormantare din Ardeal...
Asa ar trebui sa functioneze sistemul PUBLIC de pensii. Asa l-a gandit "inventatorul" lui, in urma cu aprox. 150 de ani...

Dar nuuuuuuu...
In Romania nu este asa.
Vine PSD-ul  si in 2008 cere in Parlament marirea pensiilor. Cu 50%. (Nu exista nici un argument pentru cifra asta... In Germania se cearta daca sa fie 1,3 sau sau 1,5...)
Dar propunerea, evident, prinde. PDL-ul  ii da un sprijin larg, ca tocmai divortase de PNL.
Se schimba Guvernul...

Si vine anul "de gratie" 2009.
Cand "economia noastra care duduie" (citat PM CPTariceanu, septembrie 2008) de fapt ingheata. Romania ingheata...
Nu ne mai permitem nici macar sa platim salariile pompierilor...
Discutiii cu FMI.
Reducere a cheltuielor.
Una din variante presupune reducerea salarilor bugetarilor cu 25% si cu 10% a pensiilor (recent majorate cu 50% !!!)
Curtea Constitutionala (cu 9 membri pensionari din 13 sau 15....) decide: "pensiile sunt un drept castigat, nu pot fi scazute!"
Cool...
Asa ca Ministrul de Finante al vremii a restabilit echilibrul bugetar in singurul mod pe care il mai avea legal la dispozitie: a marit TVA de la 19 la 24 la suta!
In loc sa reduca cu 10% pensiile a 4,5 milioane de pensionari (pensii recent marite cu 50%) le-a taiat veniturile tuturor romanilor cu ~5%.

Inca insuficient.
In loc ca bugetul Asigurarilor Sociale de Stat (fondul de pensii) sa se auto-intretina din plata CAS de catre cei "activi", care muncesc, acest buget are un deficit URIAS.
Vreo 13-14 miliarde de lei. 3 miliarde de euro pe an.
IN FIECARE AN !
Adica bani luati din TVA, accize, impozit pe salarii samd.
Bani cu care, in 3 ani, ne-am permite sa terminam M5 pana la Granitul, M4 pana la Gara Progresul, si sa le facem microbistilor europeni M6 pana la Otopeni...

mcosmin wrote:
sunt sigur ca fondurile europene pe care nu le absorbim dar la care contribuim se duc tot la pensionari


Te-ai interesat vreodata cat contribuim si cat primim ? Si cat ar fi trebuit sa primim daca cei care au condus tara din 2012 nu ar fi blocat toate proiectele care nu erau suficient de rosii ?

De OLAF ai auzit ? Daca fondurile europene s-ar duce la pensionari, toti sefii ar ajunge in zeghe. Cu mandat international de la...  Bruxelles !

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Topicul este la ora actualaINCHIS,
Daca pe celalalte topice prind vreun apropo de politica de partid, vreun nume, etc, tai totul.
Pe acest topic ( care este la urmei  urmei off total forumului ) se discuta numai politica, istorie, natiuni, curente de gandire, nu ne intereseaza apartenenta ( sau neapartenenta ) politica a membrilor nostri.
Evident dupa ce se va face curatenie topicul se va deschide.
Evitati va rog atacurile la persoana.

____________________
mcosmin si TibiV aveti mesageria privata activa, unele aspecte puteti sa le lamuriti acolo.
A discuta despre afilierea sau nu la un partid politic in anul 2016 la 26 de ani de la Revolutie este cum i-ai spune unuia in  1973 :
<< Bă ţărănistule sau liberalule >>
Nu  cred ca mai existaautentici membrii de partid PCR mai tineri de 54 - 55 ani. Autentici, deci nu cei care erau facuti de conjunctura.
Sa nu va  imaginati ca dupa anul 1947 nu s-au inscris in PCR simpantizanti liberali, taranisti, extremisti, sociali democrati, etc.
De Frontul Plugarilor ati auzit ?

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Topic  deschis.  Va rog reveniti la curente de gandire. Multumesc.

 


Re: Discutii - PSS Opera TibiV

Edit andrei11 :
Este vorba de un posibil buncar care se afla in zona Operei Romane din Bucuresti si care s-ar putea sa stea in calea TBM - urilor.
_______________
adila wrote:
intr-un un an demoleaza ce a facut Ceausescu intr-o saptamana.

Toti suferim de expresia asta "ce a facut Ceuasescu", inclusiv eu insumi... :oops:
Ceausescu nu a facut nimic, absolut nimic. Ah, era sa uit: a dat din maini ! :lol:

Hai sa o spunem corect: ce a dat ordin Ceusesccu sa se faca, si altii au facut ce li s-a ordonat...

Adila, nu te vizeaza pe tine, ci pe noi toti, pentru ca este o expresie deja impamantenita, folosita de noi toti...
Dar de fapt...
Ala ordona, altii puneau in practica.


Intrebarea este: aia altii care puteau coordona si executa lucrari complexe, ca celebrul Pasaj Unirii (si tot metroul pre-decembrist...) n-or fi avut ucenici ?...
Mie mi se pare ca nu prea... :(

 


Re: Discutii - PSS Opera iliutu

Chemam magnetii si intr-o luna totul e curat  :twisted:

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 137
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421978 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use