De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1917 posts, 408040 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 137
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - PSS Opera adila

Asa vine vorba. Si pe langa faptul ca imi place cum suna, se si potriveste zilelor noastre. Ceausescu, nu o fi facut el personal prea multe, dar are si el un merit pentru ce s-a facut, asa cum are si o vina pentru cum am ajuns. Uite acum, nu mai este Ceausescu, e mai bine? Pentru unii da, pentru unii nu prea etc.

 


Re: Discutii - PSS Opera aztec

Nu vreau sa provoc o polemica, nu stiu varsta ta.. insa sincer nu vad ca fiind zdravan la cap pe cel care spune ca era mai bine, cu exceptia unuia ce facea parte din sistemul de atunci.
Suntem oameni, se asterne patura uitarii peste partile rele... e firesc.
Insa unii nu uita atatea lucruri negative. Atat de multe mari si marunte incat afecta la orice nivel omul.
Si pana la urma cu ce sunt deosebiti sau ramasi in urma bulgarii, ungurii, polonezi, cehii, care surpriza, nu l-au avut pe Ceausescu si au iesit din comunism ceva mai bine...ca ce a fost dupa nu contorizam aici...
Diferenta intre ce a fost dupa si ce a fost inainte este sistemul centralizat....

 


Re: Discutii - PSS Opera adila

Iti pot da exemple de oameni care nu au facut parte din sistemul vechi nici macar ca simpli membrii de partid, si carora nu le-a fost rau. Sunt foarte multi insa care au avut de suferit si chiar au murit in acel regim si nu cred ca neaga nimeni acest lucru. La Revolutie au murit oameni ca noi sa traim mai bine, insa au ajuns sa ne conduca tot exponentii regimului trecut. Comunismul in Romania a fost diferit de cel din Cehia sau Ungaria si cred ca cunosti acest aspect. Urmele lasate de comunism la noi nu se vindeca asa repede. Oamenii nu mai au constiinta sau spirit civic.

Trebuie sa recunosti totusi ca fara Ceausescu nu mai discutam astazi despre metrou.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

De fapt, ideea construirii metroului vine din perioada interbelica, insa din diverse motive, nu s-au inceput lucrarile decat abia in timpul lui Ceausescu.

Cat despre eterna disputa intre democratie vs comunism, cateva observatii

1) Ambele forme de guvernare au partile lor bune, la fel cum ambele au partile rele. Una din ele (comunismul) are mai multe parti rele decat cealalata (democratia).

2) WW2 a insemnat o batalie a ideologiilor: democratie vs fascism vs comunism vs nazism. Din batalia asta, au iesit 2 victorioase, democratia si comunismul. De atunci si pana acum, mai toate statele comuniste (cu ex Coreei de Nord) au transces catre democratie, intr-un fel sau altul, si estimez ca in urmatorii 30-40 de ani, vor ajunge state total democratice.

3) Democratia este o forma de guvernare departe de a fi perfecta, insa e cea mai buna dintre formele proaste, si inca nu s-a gasit o alternativa.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

alch3mist wrote:
Doamna Firea isi atribuie din nou rolul "mesianic" de a fi deblocat lucrarile si de a deschide pasajul "mai devreme decat se preconizase initial".

http://www.digi24.ro/stiri/economie/tra...lui-617781

Prin pasajul subteran de la Piaţa Sudului se va putea circula peste patru luni, cu o lună mai devreme. Este promisiunea primarului general al Capitalei, făcută în emisiunea Jurnalul de seară, de la Digi24.



Incredibila nesimtirea cu care pot sa minta (verbul a minti) politicienii...
:popa:

Deci...
Am "devansat" finalizarea lucrarii din decembrie 2015 in martie 2017...
Se pare ca la PMB timpul curge invers...
Firea este un mic Einstein... Ea ne demonstreaza pe viu "paradoxul gemenilor"... :D

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului General_Katana

HA ! Firea si gasca ei = o adunatura de imbecili care promit pe foaie dar in realitate numai gura este de ei. Continua proiectele prelungite pan la calendele grecesti.
Daca termina astia ceva la timp cu toate intarzierile lor, mare minune s-ar asterne prin casele oamenilor, dar nu va fi niciodata veselie in tara asta inrobita. :))))

PS: Imi dati berea ca am avut dreptate la anu ;)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire 133 313

Am inteles io bine, sunt partide care isi fac campanie cu promisiun gen amnistia parnaiasilor?  :twisted:
Poi in cazul asta s-ar putea sa fie ras-colectivizate dar de data asta pe directa si nu cu artificii ci cu cocktail molotov.   :twisted:  :twisted:
Justitia nu e biserica, sa iertam tot ce misca neconditionat. Fanatismul penal este si mai putin scuzabil ca fanatismul religios. Si ambele pot sa se incadreze la terorism. De altfel cleptomania este o afectiune psihica si daca de la parnaie iesi... de la ospiciu cu siguranta nu mai iesi. Never ever.  :twisted: Deci nota bene.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Astazi se implinesc 75 de ani de la intrarea SUA in WW2, si atacul japonezilor asupra Pearl Harbor, care a schimbat cursul istoriei pentru totdeauna. Un eveniment care ne-a afectat in mod direct si pe noi.
Intre Japonia si SUA se vorbeste de reconciliere. La noi in tara inca se practica "noi contra lor", chiar intre romani.
Diferenta de mentalitate, si diferenta de civilizatie.

Noi inca nu am depasit anul 1940. Si nici nu il vom depasi prea curand.  :(

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 133 313

Adrian Rosca wrote:
Avem un grafic pentru redeschiderea traficului in zona Eroilor, care pare a fi realist:

Mai întâi, până în data de 15 decembrie 2016, se vor încheia lucrările pe bulevardul Eroilor, între Bulevardul Eroilor Sanitari și strada Sf Elefterie, potrivit informațiilor furnizate Digi24.ro de către Metrorex.
Următorul sector pe care vor fi încheiate lucrările este Bulevardul Eroilor Sanitari, între Bulevardul Eroilor și Splaiul Independenței. În acest caz traficul va fi reluat în luna martie 2017. Și în fine, ultimul sector care va fi redat circulației este cel de pe Splaiul Independenței, adiacent Bulevardului Eroilor. Aici circulația va fi reluată în luna august 2017.


http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/...ana-628029

Asta-i televiziunea aia cu "votul cenzitar" si promovat penali electorali la ora de varf? Mda, foarte realista... Sper ca graficul asta nu l-au facut in baza pozelor mele, ca s-ar putea sa-si ia teapa.  :twisted: Nu de alta' da' muncitorii vor fi expediati "la vatra" anticipat saptamana asta. Iar unii s-ar putea sa nu se mai intoarca. :lol: Cel putin furnizorii mei rurali au facut ultima livrare azi iar urmatoarea este abia dupa Boboteaza.
P.S. Io am un grafic in care televiziunea asta dispare pana in august 2017.  :twisted: Indiferent cat de mov se face.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 adila

Pai si ce vrei sa vezi grafice cu stadiul lucrarilor la Magistrala 5 de la Antena 3? Nasol.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 133 313

Putin offtopic, caci trebuie sa clarificam un lucru acum pe loc:
O televiziune a unui mogul de etnie maghiara care aduce in discutie vot cenzitar in momentul asta mi se pare pe picior de egalitate la grad de alerta cu "trusturile" Ghita si Voiculescu la un loc. Mai mult decat atat, o televiziune a unei companii care "asculta" si o buna parte din telefoanele din Romania.  :ugeek:
Nu ma invata pe mine nimeni cum se castiga sau cum se alunga audienta.  :twisted: Unii canta bine dar tot fals suna. Iar altii canta prost dar onest. Io personal am creditat compania in cauza. Pana la momentul la care a deviat de pe parcursul firesc.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire StefanD_

mcosmin wrote:
3) Democratia este o forma de guvernare departe de a fi perfecta, insa e cea mai buna dintre formele proaste, si inca nu s-a gasit o alternativa.

Democratia e inerent gresita prin faptul ca toata lumea voteaza, iar votul fiecaruia conteaza la fel. Sistemul asta si clasa politica sunt doar niste produse ale acestei forme de guvernare, democratia! Exista o varianta imbunatatita numita "meritocratie" care elimina anumite probleme cheie (campaniile electorale, partidele politice).

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Meritocratia e mai rea decat democratia, pentru ca introduce inegalitatea de sanse. Daca esti bun dar nu ai scoala, nu pupi functie.

Democratia e cel mai bun sistem pe care l-a inventat umanitatea. Depinde doar cum se aplica ea. La noi se aplica prost.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire 133 313

La noi se aplica cu imunitate*(.  :twisted: Si cu amnistie si gratiere daca imunitatea nu rezista.  :twisted:  :twisted: Ie o democracy may labila psihic asa...

In alta ordine de idei... s-a incheiat alegirili, noi care nu ne regasim pe la partidili curente avem iar majoritate. That's good.  :twisted: Daca guvernili ne inerveaza ne facem noi o Romanie paralela sub forma de bisericuta asa si basta.  :lol: Nota bene.  :twisted:
P.S. Doar o observatie, Trolliceanu, politican de vocatie, cu istoric si experienta a luat mai putin ca Viermisor Dan? Muahahahaha!  :mrgreen:
P.S. Am o premonitie, pesede il propune de Viermisor Dan primministru.  :twisted:  Gata majoritatea!  :lol:

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 137
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422089 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use