Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de troleibuz din București

 

Topic: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB

277 posts, 123012 views
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB valy

În București se degivrează rețeaua sau nu este necesar?

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB Gabi23

STB a menținut în ultimele nopți câte un troleibuz pentru menținerea rețelei pe liniile 62, 66, 76, 96, 97. Similar și pentru anumite linii de tramvai.

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB valy

La Apusului încă nu e nici o pâlnie.

 


Re: Solaris Trollino 12M beauty and your feast

Pare-mi-se ca reteaua de troleibuz din Bucuresti se afla la inceputul unei noi vieti. Sper doar ca nu m-am entuziasmat prea repede. :))

 


Re: Solaris Trollino 12M Nenea_titi

Sunt multe de făcut la ea. Câteva troleibuze nu prea rezolvă problema. Dacă nu se pun macaze de viteză, dacă nu se repară intersecțiile și sub acestea tot cu 5 km/h se trece e fix pix. E ca și când ai rula Imperio pe OR. Mie mi-e că vor zice: "gata, avem troleibuze cu autonomie, ne putem apuca de tăiat din rețea" că vezi tu, merg pe baterii.

Ca off, puteau repune linia pe Magheru, Pe Dacia (Între Griviței și Romană), prin piața Unirii să unească rețeaua Berceni cu restul. Serios, se puteau face destule.

 


Re: Solaris Trollino 12M deprodio

Am văzut acum interviul cu directorul STB și a zis că săptămâna asta,după ce se va face recepția lor,vor intra pe noul 61 și că în viitor vor urma și extinderi de rețea.

 


Re: Solaris Trollino 12M Nenea_titi

Tot ca off:
Extinderea de rețea mi-e teamă că înseamnă lungirea traseului pe unde nu este fir. Adică folosirea autonomiei. Mai mult s-a desființat decât reparat sau înființat. În cel mai bun caz a fost repusă. De exemplu în drumul taberei s-a desființat. Pe fir nu știu ce se poate extinde și pe unde, sunt locuri unde trebuie înlocuiți stâlpii de lumină care sunt prea firavi să țină o consolă. Așa că se va profita la maxim de autonomia noilor troleibuze cât să nu mai facă vreo extindere. De aceste extinderi se vorbește încă din 2010 ->. Nimic.

 


Re: Solaris Trollino 12M beauty and your feast

Nenea_titi wrote here:
Ca off, puteau repune linia pe Magheru, Pe Dacia (Între Griviței și Romană), prin piața Unirii să unească rețeaua Berceni cu restul. Serios, se puteau face destule.


Exact asa arata linia 73 din proiect, deci sanse exista. Ramane de vazut daca se va pune in aplicare.

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB bgd70

A fost montata palnia pentru linia 61 in statia Apusului.
20240217_135732.jpg (1.6 MB; downloaded 968 times)

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB ByOnu

Exista si niste marcaje, niste repere, care sa indice soferilor unde sa opreasca?

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB bgd70

Nu am vazut sa fie ceva, probabil stalpul cu placuta statiei sa fie reperul.

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB shoppy

Se invata un reper la scolarizare, asa si la IVA au fost intotdeauna in stare sa le opreasca foarte exact in fiecare statie fara nici o tehnologie ajutatoare.
Am vazut unii in tara in dreptul statiilor de incarcare cu pantograf puneau un speed bumb pe care sa-l simta cu roata din fata dar nu mi se pare necesar.

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB WT_fan06

Reperul deja există, e plăcuța în dreptul căreia șoferii trebuie să oprească, prin instructaj. Nu ai nevoie de tehnologii NASA pentru a amplasa o pâlnie la 13 metri (sau câți or fi) de la respectiva plăcuță, la fel cum un șofer profesionist nu are nevoie de instrumente NASA ca să nimerească pâlnia.

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB ByOnu

Am mari retineri in a crede ca au amplasat palniile raportandu-se la placuta statiei. Daca au facut-o, super. Dar la cum se iau deciziile si cum se pun in aplicare in orasul asta, cu copertine puse in mijlocul trotuarelor, fara pic de logica, nu cred ca i-a pasat cuiva.

 


Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de troleibuz din București  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422417 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use