MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei

1767 posts, 480901 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20  ... 127
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei George

subway guru wrote:
Pe banii cui?


@guru, ne spui ceva si despre Parc Drumul Taberei?!
Pare embargo pe subiect...si nu e ok, pentru ca riscam sa stam cu TBM-urile la Dr. Taberei 3-5 luni intregi...cine pe cine nu plateste? se fac eforturi sa se rezolve? relatia antreprenor - subantreprenor nu-l exonereaza pe antreprenor de obligatii...daca sunt probleme intre antreprenor si beneficiar trebuie cautata o solutie, cu buna-credinta si rapid...

Ar fi nasol sa mai stea lucrarile blocate nu stiu cat din cauza acestor neintelegeri...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei 133 313

andrei11 wrote:
E bine ca e stabilita, eu oricum miros ca M 5  va fi peste M 7.
In alta ordine de idei, si legat de M 5, am mai ratat o intersectie, amandoi. Acum mi-a picat fisa. La Parc Dr. Taberei chiar aveti in proiect o amorsa sa se construiasca.  ;)
Deci in final vor fi vreo 6 intersectii cu M 5.

Sa aruncam o privire mult in spate.
Raspunsul lui guru la chestiune era ceva de genul "ai ghicit corect".

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei andrei11

Aoleu, dar cand am spus eu asta ? Macar spune pagina / o data, ca a fost de mult de tot. Si nici  nu mai stiu contextul.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei subway guru

Chiar daca ai uitat...ai ghicit corect! :lol:  :lol:  :lol:
E acolo pitita o amorsa pentru inelara... :mrgreen:
Sa se bucure nepotii si stranepotii ca 'bunicii'... n-au fost niste cretini...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei 133 313

Pe la discutii generale partea 2, pagina 11.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei andrei11

Amorsa ca amorsa, ca se vede cu ochiul liber.
Stiu ca s-au facut oarece modificari la statie, am inteles ca linia 3 e de-andaretelea, adica pe partea cealalta decat in schita.
Cand omul n-are treaba, isi inventeaza singur una. O intrebare mai jos :
Am inconjurat doua cote. Sa inteleg ca avem un peron in panta  :lol:  :?:. Ar fi o premiera... :idea:
PS Carcotasul de serviciu :  :mrgreen:
Si la statia mea de suflet, Piata Iancului intr-o parte e o treapta in plus fata de cealalta, intre nivelul peronului si vestibul.
12-1-2013 8-15-21 PM.jpg (69.67 KB; downloaded 3113 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei 133 313

Asa era initial. Si pe langa amorsa absolut normal ca exista si bretea. De ce s-o fi schimbat schimbarea sa fie pe partea opusa?
S-a mutat pe partea opusa din cauza de apeduct cel mai probabil (pe viitor cand se va lucra la racord sa nu se lucreze in zona apeductului), din cauza caruia am inteles ca pica si accesul din dreapta jos.
2-28-2012 8-16-58 AM.jpg (86.96 KB; downloaded 3108 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei andrei11

Amorsa e clara, am spus, dar de ce statia e in panta  :?:
Linia 3 s-a mutat in partea cealalta din cauza parcului, nu a apeductului, cica se taiau prea multi pomi din parc. Arcum s-au taiat de peste drum, tot un  :twisted: .
Sectiunea prezentata de mine mai sus ( preluata de aici ) nu e prin amorsa, nu are cum sa se vada.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei 133 313

Nu stiu cat de clara este daca s-a impotmolit executia. Cam de la ea sunt sigur ca se trage.
Ba sectiunea este fix prin amorsa, altfel de unde a 3-a linie?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei andrei11

:shock:
Crezi ca amorsa e de vina pentru intarziere ?
Nu poate avea mai mult de 10 metri lungime si de 5 latime.  :?
Repet, ai idee de ce statia e in panta  :?:  :idea:
Sectiunea NU e prin amorsa,  aia e linia a 3 - a, nu e amorsa. Amorsa e ceva de genul de la Crangasi / Eroii Revolutiei / unde este breteaua de la Unirii 2, or mai fi si altele.
Cam asa ar fi trebuit sa fie schita liniilor la Parc. Vezi ca am pus si apeductul.
g.jpg (155.13 KB; downloaded 3054 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei 133 313

Exact, daca metrorex o vrea mai lunga... a iesit cearta pe bani.
Nu stiu de ce statia este in panta.
P.S. Man, parc are linia 3? Habar nu aveam. La ce rost? Linia 3 exista si la Favorit si la Romancierilor.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei andrei11

Pe pariu ca are linia 3.  :roll:
O sa fac schita mai atent, mai ales ca am semnul de mijlocul statiei notat ( adica mijlocul peronului pentru tot poporul, cum ar veni ), sa vad ce-mi iese.
PS : Si la Vale ( adica dupa noua denumire Dr. Taberei ) avem linia 3  :!:
PS 2 : Are linia 3 dar am facut o greseala mare in schita. Ma bubuie guru daca citeste. O refac cu siguranta. Nici nu stiu cum de nu m-am prins.
Dar mergem cu varianta asta, veche, cu linia 3 pe partea parcului.
g1.jpg (142.81 KB; downloaded 3014 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei andrei11

Utilizator anonim wrote:
Un update de care mai multi nu au fost atenti - 41 nu se mai modifica/deviaza din cauza lucrarilor la metrou, acestea au fost simplificate in zona Parc Drumul Taberei.

Hopa, gata, am inceput cu economiile, modificarile de proiect, simplificarile, taierile de statii / de accese ca pe vremea lui Ceausecu ? Nu inteleg, a fost un proiect aprobat, parafat, sustinut financiar, si gata, dintr-o data dispar niste sume prevazute si aprobate ? Cum asa ?
Eu propun ca in cazul statiei sa se renunte si la linia 3, si la TOATE accesele, cu exceptia celui din parc. Sunt cel putin 2 cazuri similare din epoca trecuta, statia Titan si statia Republica care au accesele tocmai pe partea cealalta unde de fapt ar fi fost necesare.
La mai mare !
Si statia Aparatorii Patriei.
Si statia Brancoveanu.
proiect.jpg (59.12 KB; downloaded 2918 times)
propusa.jpg (48.02 KB; downloaded 2917 times)

A, tot nu s-a gasit cineva care sa raspunda, de ce statia este in panta ? Asa o fi cool ?  :twisted:
Eu spun ca e din cauza apeductului, daca se sparge teava sa se duca apa intr-o parte.  ;)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei Utilizator anonim

Se taie accesul din statia lui 41, iesirea dinspre biserica si cea dinspre piata.

 


Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20  ... 127
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421666 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use