MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei

1767 posts, 480925 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24  ... 127
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei subway guru

Probleme tehnice nu sunt.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei URANUS

Or fi probleme cu Nicusor Dan...zona protejata, arbori seculari... :lol:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei Costin

Era de asteptat sa nu fie probleme tehnice, mai ales ca exista un proiect aprobat deja. Problemele sunt economice, asa cum cineva a lasat sa se inteleaga, nu mai stiu cine... Probleme cu subcontractori...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei 133 313

sab wrote:
Nici macar Ceausescu nu reusea sa faca in 2 ani atatea statii de metrou la nivel de structura, cu toata mobilizarea.

Ete scartz. N-avea cine sa construiasca metroul in 2010. Au plecat toti la demolari si construit cartiere de zeci de mii de blocuri. O fi ajuns somajul pe minus si n-am aflat eu.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei General_Katana

133 313 wrote:
Chiar ai impresia ca problemele sunt de natura tehnica? N-avem curent, n-avem betoane, n-avem boltari? Finantarea este buba. Imprumut BEI, buget, fara buget, cu decontare la UE...
Treburile astea pe fonduri europene functioneaza asa: faci pe banii tai (constructorule) si te duci cu ce ai executat la UE, aia compara ce ai in hartiile aprobate cu ce ai adus din teren, corespunde iei banii, nu corespunde nu iei banii.
Acum intrebarea este... s-a decontat ce s-a facut pana acum? Pentru ca sa fim realisti... nu cred ca Astaldi sau altcineva este dispus sa execute tot cu bani de acasa cap coada si sa astepte rambursarea. Cand s-a adjudecat nu era vorba asa.
Treaba este ca finantele si le tine fiecare pentru el, daca este destept, nu le urla in gura mare, astfel ca sansele sa aflam sunt reduse.


"Treburile astea pe fonduri europene functioneaza asa: ..." Fara suparare dar la cate fonduri si ce buget inghite METROREX-ul anual chiar crezi ca trebuia sa asteptam 24 de ani pt cateva tronsoane ?

    Prelungirea/ si construirea noilor magistrale de metrou, dupa parerea mea, se puteau construi usurel (anul asta o bucata, anul viitor alta bucata, in functie de fondul de investitii alocat ....si uite asa in fiecare an DACA s-ar fi pus cate o bucata de tunel, am fi ajuns departe ... DA, ESTE VORBA DE CAPETE INTELIGENTE SI DE INVESTITII IN INFRASTRUCTURA, NU IN PROPRIILE BUZUNARE METROREX) multi Kml de tunel.

  Daca nu erau fondurile europene ce ne-am fi facut, nu mai construiam nimic in tara asta ?? Banii aia de la UE de care aminteste lumea, sunt tot ai nostrii prin cotizatii anuale. No offense.

Eu am incheiat offtopicul ca oricum nu noi vom rasturna buturuga si astept sa vad proiectul M5 terminat cu bine si fara probleme dupa.

Am mrespect mare pentru cei implicati sufleteste si profesional in acest proiect DAR NICIODATA n-am sa tin partea jigodiilor care inghit acei bani cu care s-ar fi putut construi multe lucruri folositoare cetatenilor.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei 133 313

Metrorex inghite bani anual? Asta da descoperire. Pai macar energie electrica este necesara. E mai ieftina calatoria decat tigara. Scoate bani de investitii din ea daca poti. Altminteri nu cred ca a uitat nimeni "tranzitia".

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei pest1969

Proiectele pe fonduri UE nu sunt finantate de constructor, sunt finantate de catre stat si apoi banii sunt recuperati de stat de la UE. Practic sunt 2 hopuri: statul sa aiba bani pentru prefinantari si apoi UE sa accepte decontul, in caz ca nu sunt nereguli.
 Asta a fost, de fapt, principalul motiv al opririi multor investitii in Mai 2012 - s-au luat banii de la prefinantari UE si alte investitii nationale si s-au dat pentru maririle de salarii la bugetari.
Pana s-au reglat niste fluxuri de bani au trecut ceva luni.
In final e o chestie politica - ca se fura, ca nu se fura - din 100 RON ce-i avem de cheltuit dam 8 RON pe investitii sau dam 10 RON? Ca restul de 90 sau 92 sunt pentru salarii, pensii, spitale, armata, politie. Acei 2 RON in minus au dus la intarzierile de la metrou si nu numai.
Sigur, ideal ar fi sa avem mai mult de 100 RON de cheltuit si in final sa putem face de toate repede si bine. Dar aste ar insemna sa avem vreo 7-8 milioane de oameni productivi si la un nivel ceva mai ridicat decat acum, cand tot bugetul nostru nu castiga cat o corporatie germana de masini...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei 133 313

Sunt finantate de catre beneficiar si beneficiarul este statul. Imi asum greseala declarata.  :oops:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei dinudr

Salutare,
as dori sa stiu cam cat s-a lucrat la aceasta statie, este macar planseul superior gata?
In prezent in ce stadiu al lucrarilor ne aflam?
Nu s-ar putea cumva ca o parte din muncitorii care au lucrat la celelalte statii care sunt aproape gata sa fie detasati temporar aici pt a se grabi un pic mersul lucrarilor?
Nu de alta , dar ar fi mare pacat si o uriasa pierdere de timp ca sa se opreasca TBM-urile pt 5-6 luni la Tudor Vladimirescu.
Cu fonuri europene s-a lucrat la toate statiile, dar numai aici sunt f mari intarzieri, tinant cont de faptul ca cele 2 TBM-uri se apropie, iar statia este una f mare.
Multumesc anticipat pt raspunsuri

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei Goldmund

dinudr,
unde exista intarzieri la statia Tudor Vladimirescu?
Uite tot aici
viewtopic.php?f=234&t=2149&start=70

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei andrei11

Intarzierile sunt la Parc ( vezi si topicul ) si daca nu rezolva aici, la Parc, TBM - urile vor fi nevoite sa se opreasca la Tudor Vladimirescu mai mult decat s-a prevazut. Deja la statia Favorit au ramas nepermis de mult, vreo 2 luni si jumatate.
Asta a spus #dinudr si a explicat destul de limpede.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei Lixandru Dragos-Liviu

dinudr wrote:
Salutare,
as dori sa stiu cam cat s-a lucrat la aceasta statie, este macar planseul superior gata?
In prezent in ce stadiu al lucrarilor ne aflam?
Nu s-ar putea cumva ca o parte din muncitorii care au lucrat la celelalte statii care sunt aproape gata sa fie detasati temporar aici pt a se grabi un pic mersul lucrarilor?
Nu de alta , dar ar fi mare pacat si o uriasa pierdere de timp ca sa se opreasca TBM-urile pt 5-6 luni la Tudor Vladimirescu.
Cu fonuri europene s-a lucrat la toate statiile, dar numai aici sunt f mari intarzieri, tinant cont de faptul ca cele 2 TBM-uri se apropie, iar statia este una f mare.
Multumesc anticipat pt raspunsuri


Din ce ştiu, s-au realizat pereţii mulaţi pe partea cu blocurile, în procent de aproximativ 45 %. Urmează devierea traficului pentru realizarea restului de pereţi mulaţi şi a baretelor, pe partea cu parcul.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei Lixandru Dragos-Liviu

S-a acoperit până la urmă substaţia electrică? Când va avea loc devierea de trafic şi începerea execuţiei pereţilor mulaţi şi a baretelor :?:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei seraph1

Nu s-a acoperit. Șantierul este abandonat.

 


Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24  ... 127
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421674 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use