Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x)

594 posts, 174866 views
 
Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39  ... 43
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) Adrian Rosca

In pozele lui survola vad ca latimea libera a trotuarului din acces pana in gardul cimitirului va fi cat diametrul capacului de canalizare, care e de 80cm. Ma gandeam ca vor inalta trotuarul pana la cota superioara a grinzii de beton, dar capacul e deja betonat la vechea cota a trotuarului. E bataie de joc, conform normativului NP 051, trotuarele pentru trafic scazut in dublu sens trebuie sa aiba min. 1.2m latime, iar cele pentru pentru trafic intr-un singur sens si foarte rar in sens opus, min. 90cm.



 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) orex

Conform Ordinului nr. 49 din 27 ianuarie 1998 pentru aprobarea Normelor tehnice privind proiectarea şi realizarea strazilor în localităţile urbane, al Ministerului Transporturilor, la pct. 3.24 se mentioneaza clar cum ca ”Pentru circulaţia pietonilor în localităţile urbane se vor amenaja trotuare, cu o latime cuprinsă între 1,00 m şi 4,00 m, în funcţie de intensitatea circulaţiei pietonale şi de locul unde sunt amplasate (...)

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) zapacitu

Ce nu am vazut clar e modalitatea de masurare. Iti garantez ca latimea masurata e 1m daca faci masuratoarea la 30cm deasupra solului. E vesnica poveste: stalpii de pe trotuar nu ingusteaza trotuarul? Bordurile sunt parte din trotuar sau nu?

Realist vorbind ar trebui actualizat normativul pentru a clarifica: X metri latime de trotuar neobstructionat masurand strict orizontal, intotdeauna continuu pe o lungime cel pitin egala cu latimea, fara a include borduri si luaind in calcul distanta orizontala minima pe o inaltime de cel putin 2,6m de la nivelul cel mai de jos al trotuarului pe segmentul masurat, impunand si un nivel de planeitate pentru a evita trotuarul in trepte continue.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) teodora c.

Buna seara tuturor! Ma iertati daca intrebarea nu e cea mai potrivita, se mai aude ceva de stadiul lucrarilor, un termen de finalizare, anything? Tranzitez zilnic zona si nu e cea mai mare placere in a face asta de cand au decis sa lucreze si la amenajarea trotuarelor. Multumesc!

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) ByOnu

Nu stim nimic altceva in afara de informatiile pe care PS4 ni le da cu lingurita pe canalele sale de social media (inclusiv pagina primarului de sector).

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) Adrian Rosca

Eu am trimis prin vara o solicitare in baza legii 544/2001 catre Primaria Sectorului 4, prin care i-am rugat sa imi comunice termenul de finalizare, dar au evitat sa-mi raspunda. Insa, in mod sigur il vor termina inainte de alegeri. Pana atunci insa, sa vedem cea mai recenta filmare de pe net:




PS: copertina de pe trotuarul de langa cimitir mi se pare disproportionat de lunga.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) teodora c.

pe cat e de lunga acea copertina, pe atat de ingust este trotuarul ramas... stiu ca s-a mai discutat insa nu pot sa cred ca l-au lasat asa ingust

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) MikeT

Pare ca va umple cutiile de beton cu pamant si va pune gazon. Oare nu putea sa puna gazon la nivelul trotuarului? Care e logica acelor cutii de beton?
In continuare se doreste eliminarea trecerilor de pietoni de la suprafata (lucru comunicat de pagina de facebook Mobilitate urbana), un lucru inutil, pentru ca masinile oricum vor sta la semafor… Comisia tehnica de circulatie nu are niciun cuvant de spus?

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) 1689

Astept urmatoarea ninsoare serioasa (zapada uda care sa inghete dupa aceea) / ploaie inghetata (serioasa).
Sint foarte curios ce se va alege din tot kitsch-ul asta dupa aceea.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) survola

Cam așa arăta ieri.
Mai sunt piese de montat.
20231205_103927.jpg (1.6 MB; downloaded 1649 times)

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) shoppy

Poate face turturi care apoi sa cada peste oameni sau masini, oricum partea de jos o sa fie mereu murdara ca o sa o stropeasca masinile.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) Adrian Rosca

Daca ii pune ghirlanda cu beculete ca la pasajul "Infratirea intre Popoare", nu se mai vede nicio mizerie  :lol:

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) Adrian Rosca

02.01.2024

Copertinele accesurilor din zona viitoarelor statii de tramvai au o forma ciudata:




M-am lamurit si cum vor proceda la accesurile existente ale statiei de metrou: vor acoperi copertinele cu o structura arhitecturala. La unul din accesuri deja au realizat fundatiile structurii:




Zona fostei benzinarii e in curs de reamenajare:




La accesul de la cimitir s-a vopsit structura copertinei in negru. Inca nu s-au apucat de placat peretii:







 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) shoppy

Biat destept, imi place de el, "bordura peste bordura" poate sa puna orice fraier, "copertina sub sau peste copertina" este o noua culme a terfelirii banului public.

 


Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39  ... 43
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422416 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use