Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x)

594 posts, 174868 views
 
Go to page:  1  ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) Adrian Rosca

Sau o noua statie de metrou fix pe sub ditamai structura arhitecturala:



 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) zapacitu

Era mai ieftin si mai eco sa planteze pomi, nu sa faca structura de naos de catedrala.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) Adrian Rosca

Eu sunt curios ce are de zis Metrorex. Mi se pare ca noua statie de metrou e cam blocata de megastructura asta, nu e doar o mica copertina cum e figurat in PUZ.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) ByOnu

Metrorex n-are nimic de zis. Cand Asociatia i-a intrebat ceva legat de pasajul care da in vestibulul statiei, ne-au trimis la PS4.

PS4 este cea mai puternica autoritate din Bucuresti-Ilfov, in cazul in care nu era deja evident.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) punmeister

Si asta multumita primarului Nicusor Dan care i-a dat putere aproape infinita alaturi de restul PSurilor.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) shoppy

Pana cand incepe M4 acolo, noi sa fim sanatosi, dar daca accepta Mrex sa faca aia copertina pe deasupra copertinei lor inseamna ca P4 e mai tare ca Mrex si MT, pana la urma daca tot nu vor sa dea Mrex la PMB atunci poate il dau la PS4.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) Adrian Rosca

^^ Dupa cum se vede in sectiunea din plansa de PUZ, teoretic nu exista conflict intre cota vestibulului statiei si cota pasajului, iar executia statiei in zona pasajului putea fi facuta de exemplu cu tehnologia folosita la subtraversarea apeductului de la Podul Constanta sau la pasajul pietonal de la Basarab (incinta de tevi infipte). Dar acum e o ditamai copertina de o suta de metri lungime, care se suprapune perfect cu statia de metrou.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) shoppy

Amintiti-va ce ne-am mai dat de ceasul mortii pe Pantelimon ca anul asta modernizeaza tramvaiul si la anu il demoleaza ca sa faca metroul, nici nu mai stiu cati ani au trecut de atunci.
Mrex o sa demonteze fiarele si la sfarsit o sa le monteze la loc, este datoria celui care sapa sa aduca amplasamentul la starea initiala.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) zapacitu

Daca nu cumva gaseste titularul de contract motiv sa aduca la starea initiala de jure, care poate fi diferita de starea initiala de facto. Eventual si cu justificarea "nu se poate asa ceva peste statie".

...sau cel mai destept cedeaza primul si se face statia langa cimitir.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) Adrian Rosca

Pe 11 ianuarie Baluta a mai postat un video pe Facebook, cu ocazia montarii lifturilor la pasaj:

https://www.facebook.com/danielbalutapri ... 53660234

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) mihai77

A mai aparut o treaba interesanta la aceasta lucrare... un nou termen de finalizare 24.10.2025. Dupa ce ne-au anuntat inital ca lucrarea va dura un an, inceputa in aprilie 2022... face in curand 2 ani. Si cand credeam ca totusi anul acesta se va termina tot deranjul... a aparut anuntul cu noul termen de finalizare. Cam mult pentru o lucrare care era in mare parte facuta. Mai era de luat o lingura de pamant de pe partea cu cimitirul si de amenajat zona. Pentru o lucrare de genul acesta... un termen de finalizare de 3 ani si jumatate... mi se pare foarte mult.
IMG_20240208_171641.jpg (1.62 MB; downloaded 1171 times)

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) ByOnu

Santierul filmat cu drona in luna februarie 2024.



 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) shoppy

La copertina de langa cimitir s-au terminat banii pentru arhitectura artistica si s-a facut cea mai ieftina copertina posibil, de apreciat cat de mult s-a muncit la video ca sa ascunda pe cat posibil acea copertina.

 


Re: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) Adrian Rosca

Am trecut si eu sambata pe acolo, iar impresia e ca santierul stagneaza. De fapt, lucrarile la pasajul pietonal sunt cumva pierdute intre copertine inutile si borduri supradimensionate.

 


Go to page:  1  ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422416 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use