Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovVehicule din trecut aparținând STB / ITB / RATB / STB S.A

 

Topic: Istorie vehicule - discuții diverse

241 posts, 72174 views
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Istorie vehicule - discuții diverse ADK

Voi vorbiți despre 2 camioane diferite...

Autoturnul era B 15 HRU, iar cel din A. Obregia B 68 SCV, într-adevăr amândouă Scania Vabis, ultimul un camion carosat ce a fost folosit ultima dată (din câte știu) în anul 2011 pentru ridicarea bateriilor autobuzelor retrase în dep. Nițu Vasile, dar incert dacă mai există (acum peste o săptămână am încercat să văd dacă este vizibil în garaj, unde era locul lui, dar nu am reușit).

Primul a dispărut cu casările mari din 2006-10, cât despre cât de vechi erau... Probabil sfârșitul anilor '60 (cel din Obregia pare să aibă număr preferențial).

 


Re: Istorie vehicule - discuții diverse Gabi23

B 68 SCV este în autobaza, nemișcat de mai mulți ani. Bine că n-a încurcat pe nimeni încă...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Istorie vehicule - discuții diverse ADK

Pentru că se discuta la "Ikarus 260" de culoarea jantelor, aceeași ca și în cazul boghiurilor de la tramvaiele vechi și nu numai, aceasta este (aproximativ) citez exact "22 Argintiu-Gri" în cazul producătorului SEP (dar nu-l prea recomand, are tendința să se usuce greu, să se îndepărteze cu ușurință și să miroasă prea abundent).

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Vehicule din trecut aparținând STB / ITB / RATB / STB S.A  • 
Choose destination

Since our 2307 forum members have written 423131 posts in 5269 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use