Regiunile RomânieiMunteniaJudețul Ialomița

 

Topic: 12 autobuze electrice noi - Fetești

11 posts, 2615 views
12 autobuze electrice noi - Fetești PTMZ

Primăria Fetești a lansat o licitație pentru 12 autobuze electrice noi și infrastructura aferentă. Din cele 12 autobuze, 2 vor avea capacitate mică (8-9m) și 10 vor avea capacitate medie (11,8-12,5m).
Bugetul alocat este în valoare de 26.043.117,36 RON, cu finanțare europeană prin POR.

Ponderea punctajului:
- 60% preț
- 20% capacitate de transport
- 20% consumul mediu de energie.

Termene limită:
- depuneri oferte: 22 februarie
- evaluări: 18 mai
Link E-licitație: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100135086

Caietul de sarcini:
https://drive.google.com/file/d/19ZtePLLJdDV8AQVHyrB14fxfNlVInfAp/view?usp=sharing

 


Re: 12 autobuze electrice noi - Fetești PTMZ

Clarificare din oficiu:
Clarificare din oficiu.pdf
Clarificare din oficiu.pdf (477.4 KB; downloaded 125 times)

 


Re: 12 autobuze electrice noi - Fetești PTMZ

Termenul limită pentru depunerea ofertelor a fost prelungit până pe 28 februarie.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: 12 autobuze electrice noi - Fetești ADK

Autobuze electrice la Fetești... când ei acum 14 ani încă cumpărau Ikarus la mâna a doua, și le-au avut în exploatare până acum 2-3 ani. Un pic cam ciudat dar nu interzis să ai autobuze electrice în orășele precum Fetești, dacă se rezolvă și infrastructura (inclusiv strada garajului și evident, garajul) pentru astfel de autobuze, cu toate că mie unul prea puțini îmi plac de fel electricele, dar asta-i moda.

Cu DAF-urile cumpărate acum ceva ani (cred că vreo 10 la număr + un Van Hool în 2 uși), au de gând să renunțe? fiindcă nu știu ceva de linii noi, ci în principal tot pentru Buliga. Un autobuz îl iei să-l exploatezi măcar 10 ani, deși rulat e mai greu, dacă mai permite starea acestuia între timp și dacă se mai găsesc piese. Să înțeleg că le-a ajuns exploatarea sau dacă tot e la modă electricele, au zis să dea și ei la vâslă... Oricum TBF n-a mai avut autobuze noi cred că de prin anii '90, că DAC-urile retrase în 2015 cred că au fost luate de noi, nu rulate și ele ca BRA (ex. Slobozia) care a mai circulat după retragerea celorlalte.

 


Re: 12 autobuze electrice noi - Fetești PTMZ

Autobuzele electrice vor intra strict pe traseele existente (Buliga, Colonisti, Vlasca), deci probabil vor inlocui cu totul flota actuala.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: 12 autobuze electrice noi - Fetești ADK

Coloniști și Vlașca e cam același traseu din ce văd, teoretic autobuzul pleacă din Coloniști - via gară (unde staționează puțin) - Vlașca, deci unde se cer cele 2 autobuze mai scurte pentru fluxul mai redus de călători. La ora actuală știu că face singurul Van Hool și cred că și un microbuz Iveco (cel care nu a fost scos de vânzare), însă dacă se defectează ceva nu au decât un DAF să bage.
Restul de 10 autobuze sunt clar pentru Buliga, și cum sunt minim 3 autobuze pe schimb în timpul săptămânii (deci minim 6 pe zi, și cum același autobuz nu circulă zi de zi) se subînțelege cererea. Totuși, din DAF-uri cred că o să mai rămână câteva pentru cel puțin o convenție, cum ar fi Unicom.

 


Re: 12 autobuze electrice noi - Fetești PTMZ

Desi ieri s-a trecut la evaluarea tehnica, azi a fost inregistrata o contestatie a Anadolu depusa la CNSC:
Contestatie.pdf
Contestatie.pdf (2.62 MB; downloaded 102 times)

 


Re: 12 autobuze electrice noi - Fetești PTMZ

Ofertanți:
1) BMC TRUCK & BUS
2) ANADOLU AUTOMOBIL ROM S.R.L.

 


Re: 12 autobuze electrice noi - Fetești PTMZ

Contestația Anadolu a fost respinsă.

 


Re: 12 autobuze electrice noi - Fetești PTMZ

Termenul limită pentru evaluări a fost prelungit până pe 1 iulie.

 


Re: 12 autobuze electrice noi - Fetești PTMZ

Câștigătorul licitației este BMC. Contractul a fost semnat pe 27 septembrie, iar atribuirea a avut loc pe 1 octombrie. Valoarea contractului: 23.582.400 RON.

 


Home page  • 
Parent forum: Județul Ialomița  • 
Choose destination

Since our 2307 forum members have written 423138 posts in 5270 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use