Infrastructura feroviară din RomâniaComplexul Feroviar București

 

Topic: Discuții generale

129 posts, 63047 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții generale cris_m

Si distrugator de suspensii natural... Inclusiv de autobuze.

 


Re: Discuții generale shoppy

Cele de pe Drumul între Tarlale, Gura Bădicului sunt inca folosite.
Daca proprietarul este particular atunci face ce vrea pe terenul lui, nu-i spune AFER sa nu demonteze linia, daca linia duce spre un singur teren si intrebuintarea terenului s-a schimbat din industrie in locuite atunci PMB poate sa demonteze linia de pe drum si sa asfalteze.

 


Re: Discuții generale fl82

Linia de cale ferata industriala care traverseaza strada "Drum Intre Tarlale" si care in trecut deservea fosta platforma industriala "Policolor" (unde erau fabricile: "Policolor", "Chimopar", "Zentiva", "Stirom", "Romcarton") si fabrica "Isovolta", mai este astazi utilizata doar de fabrica "Stirom".

Cealalta cale ferata industriala care traversa strada "Drum Intre Tarlale" si ajungea in zona "strazilor" Ghetu Anghel si Drum Gura Badicului (acolo era si o "antestatie industriala" cu mai multe linii) deservea, in trecut, marile fabrici "23 August/Faur" si "Republica" (demult disparute), dar si "Intreprinderea de cabluri si materiale electroizolante", "Comat Met" si "Comat Electro".  

 


Re: Discuții generale shoppy

Si la Isovolta mai bagau cate o cisterna acum cativa ani.

 


Re: Discuții generale BMihai

A existat în Complexul Feroviar București, sau în apropiere depozit de piatră pentru calea ferată ? Pe wikimapia apare un tren care aduce piatră, dar având în vedere că are LDH mă gândesc că nu venea de la o distanță mare.

https://wikimapia.org/7969621/CFR-Sta%C5 ... o/324130

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Trenulețe de agrement în București ADK

Mă interesează să mai revăd fosta linie industrială din parcul Păsărari de lângă Obor, e o altă bucată de istorie (că să nu uit, mă poate ajuta cineva cu actualele și fostele intersecții tramvai + tren? în uz nu cred că mai e nimic, aparent știu Policolor, Baduc cu Danny Huwe și pe unde mai trece fosta linie de la CFR Progresul-Militari).

 


Re: Discuții generale shoppy

Vad ca la Policolor, la Progresului cu Rahoca si la Danny Hawe s-au taiat incrucisarile si s-a montat linie continua pentru tramvai, iar la Progresului cu 13 Septembrie nu mai exista deloc, pe Valea Cascadelor inca este functionala dar nu mai trece trenul pe acolo.

 


Re: Discuții generale cris_m

La intersectia Progresului cu Rahova sunt inca bine mersi acele incrucisari...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții generale ADK

Linia de la Valea Cascadelor face legătura (sau făcea) cu CFR Progresul. Deși prin Militari încă există, e din ce am reținut ceva în plan cu vreun... tren metropolitan?

Oricum, peste jumătate din liniile de tren care au existat în general în București au fost desființate fără urme... că se întâlneau sau nu cu tramvaiul, au dispărut chiar și pe timpul lui Dej.

O fostă linie venea de la Titan Sud - Morarilor și trecea pe bd. Chișinău când (din câte știu) nu exista tramvai pe acolo, ci doar pe șos. Pantelimon, asta însă prin anii '80. Ceva urme ar mai exista pe str. Soldan Ștefan Vericu, unde se reunea cu linia de Constanța și nu departe, pe Ziduri Moși, trecea linia industrială spre Halele Obor care ar mai exista și astăzi prin parcul Păsărari.

Mai era la Orhideelor, deși linia venea cumva dinspre actualul Mall către Giulești, care e cumva într-o râpă...

 


Re: Discuții generale shoppy

cris_m wrote here:
La intersectia Progresului cu Rahova sunt inca bine mersi acele incrucisari...

Da dar in incrucisare sina de tren s-a taiat si s-a montat sina de tramvai continua, fara gaura: https://www.google.com/maps/@44.4156256, ... ntry=ttu

 


Re: Discuții generale cris_m

Da, ai dreptate, recunosc ca n-am fost atat de atent.  ;)

 


Re: Discuții generale ByOnu

Splaiul Independentei cu Soseaua Orhideelor, 1992.

Foto: Andrei Birsan
CF splaiul independedi orhideelor 1992.png (310.31 KB; downloaded 466 times)

 


Re: Discuții generale Costin

Acesta este coltul unde in prezent este magazinul Carrefour. Interesant, prin anii 90 o linie CF traversa Sos. Orhideelor mai sus, spre Basarab, si atunci nu tin minte sa fi ajuns atat de jos, pana la Dambovita.

 


Re: Discuții generale shoppy

Traversa si intra in fabrica de paine, soseaua era traversata de 2 linii ca unde sunt vagoanele era un macaz.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Complexul Feroviar București  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422417 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use