Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și Ilfov

 

Topic: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun

140 posts, 48850 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun 1689

Veolia s-a mai bagat prin Estul Salbatic …

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun TrainWrecker

Sursa: https://newsbucuresti.ro/controalele-tpb ... ujoreni/
La Depoul Colentina, au fost verificate 39 vehicule și au reieșit 37 de vehicule murdare, 14 vehicule desenate cu graffitti, 0 vehicule cu linoleum deteriorat, 0 vehicule cu afișaje electronice nefuncționale.

Nu e vreun mit, ci adevarata cum ca Dep. Colentina e cel mai negligent la intretimerea vagoanelor, și pe plan cosmetic, igienic și tehnic... sper ca după intrarea Astrelor pe 21 vor mai fi câteva CA-uri transferate către alte depouri care pot sa tina de ele.

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun ByOnu

Ce anume rezolva propunerea ta?

Tramvaiele de la Colentina, fie ele clasice sau CA, tot jegoase ar fi.

Solutia NU este sa muti vagoanele x si y de la un depou ineficient, ci sa faci depoul respectiv eficient. Aceste rezultate DEZASTRUOASE descoperite de controalele inopinate ale ADI-TPBI trebuie sa ajunga pe masa DG STB, CA STB si Primarului General, factori care la urma lor ar trebui sa ia masuri de personal instant - sau, daca de fapt cauzele sunt de alta natura (lipsa dotari?), sa initieaze demersurile necesare.

Gata cu mentalitatea de ascuns gunoiul sub pres si mutat vagoane de colo colo.

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun punmeister

Ca idee un invertor al lui 202 a bubuit de la vibratiile la care a fost supus (drept urmare mai sar din cabluri si din placutele cu electronica propriu-zisa).

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun shoppy

De parca inainte de TPBI nu se puteau face controale, a trebuit sa apara TPBI ca sa se descopere coada de la cireasa, oricum, macar daca s-ar si rezolva problemele.

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun Rathgeber2523

punmeister wrote here:
Ca idee un invertor al lui 202 a bubuit de la vibratiile la care a fost supus (drept urmare mai sar din cabluri si din placutele cu electronica propriu-zisa).

202 circula bine mersi pe Linia 21, a circulat și în weekend, și ieri 1.05.2023

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun ByOnu

shoppy wrote here:
De parca inainte de TPBI nu se puteau face controale, a trebuit sa apara TPBI ca sa se descopere coada de la cireasa, oricum, macar daca s-ar si rezolva problemele.


Cred ca n-are rost discutia asta. E genul ala de comentariu de Facebook.

Cine sa faca controanele inainte de TPBI? RATB? Adica lupul paznic la oi? Protectia consumatorilor cu care trebuie sa te judeci pentru a primi un raspuns formal de jumatate de A4? ANPC are la fiecare cativa ani cate o campanie de publicitate in care amendeaza cate un operator, STB, CFR, etc, iar apoi liniste.

Hai sa privim spre viitor. Acum avem acest organism de supervizare si control care cel putin ...incearca sa miste ceva.

Avem aceste controale ale TPBI facute, din ce inteleg, dimineata, la iesirea pe traseu. Prin urmare, sunt cele mai apropiate de realitate date oficiale despre situatia curateniei in transportul public de suprafata.

Pasul urmator este ca factorilor politici sa le si pese.

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun punmeister

Rathgeber2523 wrote here:
punmeister wrote here:
Ca idee un invertor al lui 202 a bubuit de la vibratiile la care a fost supus (drept urmare mai sar din cabluri si din placutele cu electronica propriu-zisa).

202 circula bine mersi pe Linia 21, a circulat și în weekend, și ieri 1.05.2023

Nu zic acum, ci mai demult.

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun shoppy

Cum comentariu de facebook?

STB/RATB nu este si nu a fost niciodata vreun privat care sa faca ce vrea el pe banii lui, este a PMB si este intretinuta prin impozitele bucurestenilor, daca vreodata lui PMB i-ar fi pasat de confortul bucurestenilor ar fi putut foarte bine sa faca inspectii.
Ce putere in plus are o hartie de la TPBI fata una de la PMB? Poate TPBI sa amendeze STB sau sa ii excluda de pe vreun traseu ca au tramvaiele murdare sau mazgalite?

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun BGP2597

Păi tocmai că TPBI este entitatea PMB și a primăriilor din Ilfov care face asta. Cine să se fi ocupat din PMB înainte? Direcția de transporturi are în subordine și TPBI-ul și nu cred că până la înființarea lui aveau vreun compartiment care să se ocupe îndeaproape de problemele operaționale din transportul public.

Și da, TPBI-ul poate face toate astea pe baza clauzelor din contractele de servicii publice, pentru că TPBI-ul e autoritatea contractantă care gestionează CSP-urile cu toți operatorii în numele tuturor primăriilor membre.

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun shoppy

Asta cu "nu avea cine" este pentru copii, cand Basescu a vrut sa bage pe 41 toate panterele roz si V3A-M iar dupa modernizarea 41 doar V3A colantat rosu, nu i-a spus nimeni ca nu are cine sa-i spuna la RATB ce sa faca si oricum degeaba-i spune ca RATB face ce vrea(sau i-o fi spus dar a zburat).
Ce se face acum cu intreg STB-ul este aceeasi miscare care aparea la fiecare cumparare de masini noi, adica cele exisente se distrugeau intentionat ca sa se bucure toti cand veneau cele noi si nu intreba nimeni cu ce spagi si contracte proaste s-au cumparat, si cand sectoarele 2-6 o sa-si infiinteze firma de transport si o sa primeasca pe degeaba bucata de STB din sectorul lor noi o sa ne bucuram cu totii ca am scapat de STB.

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun reiny2000

Că tot a venit vorba de aer condiționat și repartizarea vehiculelor, cred că mai durează până o să putem călători confortabil vara. În multe euro 4 e saună, la troleibuze și V3A cred că număr pe degete dățile când am prins aer condiționat funcțional, și am întâlnit chiar și otokar, citaro hybrid și imperio în care te luau transpirațiile (mă îndoiesc că aici erau defecte instalațiile).

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun Aron

+ Tramvaie iesite recent de la RK.(4021/4008) In nici o zi nu am prins AC functional.

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun alexandru_minciu91

Tramvaiul Bucur 3007 (linia 10) pe Bd. Ferdinand I venind dinspre Baicului azi dimineață, din cauza unei devieri provocate de un tramvai rămas defect in rondul de la Bucur Obor.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Parcul de vehicule al operatorilor din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2305 forum members have written 422817 posts in 5267 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use