Transportul feroviar în RomâniaȘtiri, evenimente, discuții și documentații feroviare

 

Topic: CFR Calatori - Inchiriere rame electrice (EMU) si diesel (DMU)

8 posts, 2409 views
CFR Calatori - Inchiriere rame electrice (EMU) si diesel (DMU) PTMZ

CFR Calatori a lansat pe 21 mai o consultare a pietei pentru inchirierea unor rame electrice si diesel (EMU, respectiv DMU) pentru trenuri Regio.

Caietele de sarcini:
- EMU:
CS inchiriere EMU 19.05.2021-semnat.pdf
CS inchiriere EMU 19.05.2021-semnat.pdf (5.48 MB; downloaded 257 times)

- DMU:
CS inchiriere DMU 19.05.2021-semnat.pdf
CS inchiriere DMU 19.05.2021-semnat.pdf (5.69 MB; downloaded 267 times)


Termenul limita pentru transmiterea propunerilor este 25 iunie, iar cel pentru consultare este 5 iulie.
Link E-licitatie: http://e-licitatie.ro/pub/notices/mc-notice/view/100105937

Si un fragment de articol de la Club Feroviar:
În altă ordine de idei, Ovidiu Vizante a anunțat introducerea unei aplicații de mobil prin care să poată fi achiziționate biletele de călătorie. Informațiile au fost furnizate vineri în cadrul unei deplasări spre Constanța cu ocazia lansării Trenurilor Soarelui. Totodată, Ovidiu Vizante a menționat o cercetare de piață privind posibilitatea achiziției de către CFR Călători a până la 20 de rame destinate curselor Regio.

 


CFR Călători - Închiriere rame electrice (EMU) și diesel (DMU) Andrei Andraș

Pe partea EMU, care ar fi șansele să vedem închiriate ramele ÖBB cumpărate de Ferotrans acum 3-4 ani? Din mesaje reiese faptul că cel puțin 15 unități au ajuns în țară, 6 fiind duse direct la Grivița.

 


Re: CFR Calatori - Inchiriere rame electrice (EMU) si diesel (DMU) punmeister

Alea sunt doar monosistem pentru 15kV la 16.7 Hz, in Romania e nevoie de 25kV la 50Hz.

Pentru EMU si DMU daca vor fi bani suficienti poate vedem ceva de la Alpha Trains:
https://www.alphatrains.eu/de/fleet/trai ... 1#trains

 


CFR Călători - Închiriere rame electrice (EMU) și diesel (DMU) Andrei Andraș

Știam că suntem pe alt sistem față de vest, dar mă gândeam că ar putea fi transformate, altfel nu înțeleg de ce ar fi mers respectivele rame la Grivița.

 


Re: CFR Calatori - Inchiriere rame electrice (EMU) si diesel (DMU) punmeister

Nu cred ca doar o simpla schimbare de Trafo o sa fie suficient.

 


Re: CFR Calatori - Inchiriere rame electrice (EMU) si diesel (DMU) PTMZ

Raportul final. Au participat VFU, Softrans, PESA, OBB, Cargounit Polonia, Rail-assets Germania si Alpha Trains Germania:
Raport privind consultarea pietei 1.2021-semnat.pdf
Raport privind consultarea pietei 1.2021-semnat.pdf (781.68 KB; downloaded 260 times)

 


CFR Călători - Închiriere rame electrice (EMU) și diesel (DMU) Andrei Andraș

Mi se par tentante acele Desiro-uri având în vedere că CFR Călători știe cu ce se mănâncă și știe cum trebuie efectuată mentenanța. Tare curios sunt de ce ar putea oferi Pașcaniul și Softrans. Iar polonezii observ că merg pe material rulant cât mai nou posibil, un fel de leasing cu acei minimi 6 ani pentru închiriere.

 


Re: CFR Calatori - Inchiriere rame electrice (EMU) si diesel (DMU) punmeister

Mie propunerea PESA imi suna tentanta.

 


Home page  • 
Parent forum: Știri, evenimente, discuții și documentații feroviare  • 
Choose destination

Since our 2304 forum members have written 422768 posts in 5266 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use