MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stația Pantelimon

58 posts, 7590 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Stația Pantelimon (M1) subway guru

Tot asa cum ajungi la existentul, cu acces propriu.  :rofl:
De ce mai intrebi cand ti-ai raspuns singur?  :bleah:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Pantelimon (M1) sab

Atunci toata lumea care are nevoie sa plece către oraș trebuie sa traverseze strada. Este destul de ciudat.
Si cu schimbul M1-M5 ?
Eu mi-am răspuns, dar andrei11 este "batman", daca nu mă înșel crede ca exista si subtraversare făcută. ;)

 


Re: Stația Pantelimon (M1) subway guru

Daca a doua linie e pe interior ar ajunge pe cealalta parte a strazii dar nu se justifica inca dublarea, linia existenta e suficienta, lucru demonstrat deja de 30ani.
Nici linie cu M5 nu are justificari consistente.

 


Re: Stația Pantelimon (M1) cosmindaniel

subway guru wrote here:
Daca a doua linie e pe interior ar ajunge pe cealalta parte a strazii dar nu se justifica inca dublarea, linia existenta e suficienta, lucru demonstrat deja de 30ani.
Nici linie cu M5 nu are justificari consistente.


Poate că stația nu e atît de folosită pentru că lumea știe că vine foarte rar metroul. Dacă s-ar fi putut dubla linia, ar fi meritat pentru cei din orașul Pantelimon sau din zona 23 August. Acum aia e situația, pentru acele persoane o să fie metrou pe acolo... cîndva!

 


Re: Stația Pantelimon (M1) ByOnu

Doar de dragul discutiei, majoritatea oraselor din SUA nici nu viseaza la 3 trenuri / ora spre centru.

Cred ca si cu 3 trenuri pe ora atractivitatea ar putea creste daca s-ar publica un mers clar al celor 3 trenuri (macar plecarile de la Pantelimon). Daca ar aparea in timp real pe site sau o aplicatie.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Pantelimon (M1) sab

Cei nemulțumiți de cât de rare sunt metrourile la Pantelimon se pot orienta către Republica, care este la o aruncatura de bat. Nu exista mijloace de transport pana acolo?

 


Re: Stația Pantelimon (M1) andrei11

1) Sunt scrise orele de plecare din Pantelimon. Erau scrise când am folosit eu ultima dată metroul de acolo. Oricum cei ce folosesc staţia le ştiu.
2) Nu există legătură Antilopa - Republica  la suprafaţă.
3) Dacă ar fi linie dublă şi practic ar fi staţie terminus ar avea mult mai mulţi călători.
4) N-avem nicio legătură culturală cu oraşele americane,  la ei << rege >> e automobilul, autostrăzile urbane, la noi << rege >> e pietonul, străzile unde automobilul este restricţionat. Etc.
 Dacă ar fi aşa n-ar mai fi atâtea critici că pe ramuri M 5 circulă rar şi de aceea are atât de puţini călători în comparaţie cu Militariul.
5) Etc.

 


Re: Stația Pantelimon (M1) subway guru

Pentru navetistii din Pantelimon solutia corecta e M5.3

 


Re: Stația Pantelimon (M1) andrei11

Corect, acum e M 1 + tramvaiul 55 din Piaţa Iancului.
Bine, o parte din călători se  "pierd" şi în cartier.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Pantelimon (M1) sab

Nope, soluția corecta este sa aibă acces facil și la M1, nu numai la M5 , dacă tot este în zona, chiar dacă urmașii urmașilor noștri poate apuca M5.3 ...
Eu vad destule legături la suprafata
Screenshot_20221021-121210_Maps.jpg (310.43 KB; downloaded 1705 times)

 


Re: Stația Pantelimon (M1) dekolor

Acele legaturi nu opresc la Antilopa pe sensul spre Republica din pacate, invers au statie chiar la gura de metrou.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Pantelimon (M1) sab

Important este sa oprească la Republica.

 


Re: Stația Pantelimon (M1) ByOnu

In esenta EXISTA legatura pe la suprafata, cu R-urile. Totusi, ar fi absurd sa nu recunoastem dezavantajele:

- daca esti deja pe peronul statiei Republica, macar esti sigur ca in vreo 10-15 minute ai metrou spre M Pantelimon.
- necesitatea unei noi validari.
- toate dezavantajele pe care le aduce transbordarea deloc prietenoasa de la Republica (M - autobuz): distanta, vremea, etc.

Poate nu am inteles corect la ce te-ai referit, caz in care zic scuze anticipat. :)

Oricum, statia exista, este la 1km distanta (via tunel) de statia M Republica, iar interesul nostru ar trebui sa fie eficientizarea ei. Andrei zice ca orele de circulatie sunt scrise - o poza ne-ar ajuta. Nu strica sa fie cat mai vizibile astfel incat calatorii sa ia in serios orarul, chiar si prin ecrane daca e nevoie.

 


Re: Stația Pantelimon (M1) subway guru

Statia cu timp de asteptare mai mic e Republica, acolo trebuie debarcati/imbarcati navetistii.

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2304 forum members have written 422785 posts in 5267 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use