Fotografii de topConcursul foto lunar

 

Topic: Discuții diverse

30 posts, 2410 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Discuții diverse ByOnu

Stiu ca arta este, de fel, subiectiva, dar vreau totusi sa-mi dau si eu cu parerea despre standardele concursului foto desfasurat pe acest forum, standarde care parca incep sa fie din ce in ce mai scazute. In ultimele luni, ultimii ani, unii useri posteaza orice le vine la mana, doar doar sa participe si ei cu ceva.

Recomand tuturor celor care sunt in dubiu sa-si analizeze mai intai fotografiile inainte de a le inscrie.

In continuare, nu ma voi feri sa ranesc niste sentimente si sa-mi atrag niste antipatii:






Fotografia asta este foarte prost incadrata. Lipseste un sfert din vehicul, iar acesta este atat de prost incadrat, incat imi este si frica sa ma gandesc cum ar arata aceasta fotografie pe Calendarul anual Metrou Usor sau pe coperta paginii de facebook a Asociatiei.

OK - nu puteai sa mai faci 2 pasi in spate pentru a incadra mai bine autobuzul din motive de tine stiute, atunci... mai astepti si incerci sa participi cu alta fotografie, n-au intrat zilele lunii in sac.






O fotografie decenta, dar era atat de greu sa tai in Paint macar stalpul si cosul de gunoi din stanga? Zau... Din nou, imi imaginez cosul ala de gunoi pe coperta paginii noastre de facebook.






Un fund de tramvai la Sf. Vineri. ...mmmokay? I guess. De ce nu din față? De ce nu ai incercat macar sa iei mai multe cadre pentru a avea mai multe șanse de a-i prinde afisajul? De ce tip portret? Atat de multe intrebari...






Alta... zau. Asta e poza de concurs?






Fotografia asta este din ianuarie. Efectiv atunci cand am vazut-o am vrut sa intreb: nu mai puteai face 2 pasi pana la strada pentru a scapa de gardul ruginit din cadru? Din nou, Paint ar fi facut minuni...


In concluzie, RESPECTATI-VA PE VOI IN PRIMUL RAND si IMPUNETI-VA NISTE STANDARDE MINIME DE CALITATE daca chiar vreti sa aveti niste sanse decente si reale de a castiga concursul.

Extra: Altii dintre voi aveti niste semnaturi uriase. Chiar va este atat de teama ca cineva si-ar insusi fotografiile voastre? Si cu semnaturile uriase, fotografiile tot va pot fi furate, tocmai din acest motiv fotografii respectabili opteaza pentru niste semnaturi mici, discrete si elegante, desi clar vizibile in acelasi timp.

 


Re: Fotografii/filmări/panorame/peisaje andrei11

ByOnu, confuzi regulamentul postării fotografiilor cu regulamentul concursului foto. La concursul foto primează efectul artistic al fotografiei.
Fotografia cu Mercedesul roşu ( prima ) este foarte bună din punct de vedere artistic, faptul că ni se prezintă 3/4 din autobuz lasă loc imaginaţiei, fiecare putem să gândim ce vrem pentru partea care nu se vede, NU te obligă să-ţi "însuşeşti" tot autobuzul. Ce iese în evidenţă la această fotografie ? Culoarea şi oglinda. Acestea sunt  cele două teme ale fotografiei, oglinda şi culoarea. Nu autobuzul ! Suntem la fotografii artistice, nu la fotografii care ne prezintă autobuze.
Tramvaiul fotografiat din spate la fel, este fix ca o femeie privită din spate. Lasă loc imaginaţiei, fiecare îşi închipuie faţa după dorinţa proprie.
Gardul ruginit este de-a dreptul genial tocmai gardul  - şi ruginit - este tema principală a fotografiei, NU tramvaiul care este unul  banal.
_________________________
Deci priveşte fotografiile de la concursul foto ca nişte fotografii artistice, nu cu subiect profesional.

 


Re: Fotografii/filmări/panorame/peisaje ByOnu

Fotografia cu Mercedesul roşu ( prima ) este foarte bună din punct de vedere artistic, faptul că ni se prezintă 3/4 din autobuz lasă loc imaginaţiei, fiecare putem să gândim ce vrem pentru partea care nu se vede


Ai dreptate. Intre timp am gasit si fotografia completa.
intreaga.jpg (208.91 KB; downloaded 2643 times)

 


Re: Fotografii/filmări/panorame/peisaje andrei11

N-ai "prins" ideea. De partea nevăzută a autobuzului stă rezemată de el "o tanti". Şi-o imaginează fiecare cum vrea.
Un exemplu.
tan.jpg (230.41 KB; downloaded 2649 times)
Te-ai prins ? Lasă-ţi imaginaţia să lucreze. Suntem la fotografii artistice, nu care să ne prezinte realitatea capitalistă.  ;)
Tu mi-ai pezentat acolo un autobuz întreg. Eu îmi imaginez o doamnă sprijinită de autobuz. De partea care nu se vede a autobuzului.  :bere:

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Fotografii/filmări/panorame/peisaje ADK

Dl. Andrei, nu cred că ați înțeles deloc esența mesajului lui ByOnu. Colegul se referă ca fotografiile cu care doresc să participe orice user de aici la ”fotografia lunii”, să aibă un minimum de calitate deja prevăzut în regulament care să fie acceptat în eventuala cauză în care fotografia va fi declarată câștigătoare și va fi pusă pe pagina de Facebook a asociației timp de o lună. După cum a spus și el, fotografiile de mai sus nu respectă niciuna un minimum de calitate, chiar dacă într-adevăr, fotografiile trebuie să fie și un pic artistice, dar nu-i obligatoriu însă au mai multe șanse de a fi plăcute de restul colegilor și de a fi una aleasă. Poza cu Citaro-ul roșu măcar de era întreagă și ceva mai distanțată, nu poate să apară așa în cazul în care era aleasă câștigătoare. Eu unul aș fi făcut poza la autobuz de peste șosea tip cover, cred că ar fi arătat ceva mai bine. Cea cu V3A-ul nici nu știu cu ce să încep. Poza e prea departe, pe șosea circulau mașini și pietoni, sunt și dalele alea de beton, gardul putea fi scos din cadru mult prea ușor, dar intenția a fost mai repede participarea la concurs cu ceva decât cu nimic. Cea cu 4027 e prea încețoșată și nu-i făcută dreaptă, și la fel de ce doar din spate ca și cu 350? de regulă se fotografiază din față cu condiția să nu existe obstacole și să se prindă tot vehiculul. Aruncați oricine un ochi care vreți să aveți fotografia aleasă câștigătoare să vedeți cam ce stiluri de fotografii sunt acceptate, direct aici sau manual pe forum.

Acum nu sunt în măsură, dar mai adaug și eu câte ceva, chiar dacă acum mai mulți ani la fel făceam și eu niște fotografii dezgustătoare după părerea mea. Făceți-vă setările la telefon sau cameră, ștergeți lentila înainte de fotografie, focalizați înainte să fotografiați, alegeți modul de scenă cât mai corect și nu în ultimul rând, gândiți-vă dacă este o fotografie care merită făcută. Și cu semnăturile, nu știu să se fi câștigat vreodată ceva că a trecut EP'ul pe Basarab sau că a prins cineva un E4 venind de la Eurobus, nu știu să intereseze pe cineva CINE a făcut poza, ci mai degrabă ce ESTE prezentat în poză. Apropo, pentru cei care vă faceți încă semnăturile manual pe PC vă recomand (nu că-i fac reclamă) FastStone Photo Resizer, îl găsiți pe Google gratuit. Programul este ușor de folosit și are mai multe roluri, inclusiv de rezoluții, watermark, redenumiri fișiere, etc, merită să-l aveți în calculator/laptop dacă aveți multe fotografii prin el. Dar în fine. Să sperăm că de luna viitoare și în general nu vom mai avea surprize cu cine știe ce fotografii dar și informații de-a dreptul ridicole...

 


Re: Fotografii/filmări/panorame/peisaje WT_fan06

Nu există un"minimum de calitate" pentru că nu există niciun regulament pentru acele poze. Viziunea artistică nu se comentează, teoretic, nu?

Colegul @ByOnu face apel la un minimum de "bun simț" al fotografului. Acela nu se reglementează, ci se dobândește, în timp, dacă te instruiești cât de cât...

 


Re: Fotografii/filmări/panorame/peisaje Andrei98

Să zicem că cineva participă cu o poză în care primează un stâlp și un coș de gunoi sau o poză încețoșată cu fundul unui tramvai oarecare și cu ajutorul unor prieteni primește mai multe voturi și câștigă. Cât de bine credeți că ar da poza aia pe coperta paginii asociației? Totuși un minim de calitate ca la restul pozelor de pe forum nu ar strica.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Fotografii/filmări/panorame/peisaje ADK

WT_fan06 wrote here:
Nu există un "minimum de calitate" pentru că nu există niciun regulament pentru acele poze.

A spus-o chiar și ByOnu, nu numai eu. Atât el cât și alți colegi din administrație, nu au pretenția să zic așa să se posteze fotografii realizate cu telefoane de ultimă generație sau cu camere foto ultraperformante, ci un minim de decență pentru fiecare fotografie urcată (cu excepția fotografiilor excepționale, cum ar fi când trece DAF-ul pe platformă și tu nu prea ai de unde știi asta, și ești prea departe ca să mai apuci să faci o poză decentă). Poți face și un Nokia vechi de 2MP poze decente (uite un exemplu), sau cu o cameră de 2 salarii minime pe economie de toată jena. Depinde în mâna cui e.
ByOnu wrote here:
In concluzie, RESPECTATI-VA PE VOI IN PRIMUL RAND si IMPUNETI-VA NISTE STANDARDE MINIME DE CALITATE daca chiar vreti sa aveti niste sanse decente si reale de a castiga concursul.

Cât despre regulament, administrația nu a făcut vreo excepție în cazul fotografiilor pentru concurs:
Costin wrote here:
3. Nu sunt permise pozele in care subiectul pozei nu este pozat in totalitate (de exemplu, pentru vehicule, inclusiv captatori, pantografe) sau in care apar oameni, masini sau alte obiecte in cadru, obturand subiectul principal. De asemenea, fotografiile avand o calitate slaba (miscate, nefocalizate, neclare, cu multe alte obiecte sau persoane in cadru) sunt permise doar in masura in care ilustreaza un eveniment deosebit sau prezinta o noutate, un fapt inedit etc. In caz contrar, acestea vor fi sterse.

Așa că ca atare, fotografiile menționate de ByOnu nici n-ar mai trebui să existe astăzi în concurs.

 


Re: Fotografii/filmări/panorame/peisaje andrei11

ADK,  te înşeli, pentru concursul foto sunt nişte derogări, le cunosc pentru că au fost introduse la sugestia mea.
Citeşte  Regulamentul concursului foto lunar ( acesta e )
Pct 2  Toate imaginile publicate in concurs trebuie sa respecte Regulamentul foto cu excepția articolelor 3 și 8. Taman  articolul 3 este exceptat !
La Concursul foto teoretic avem de-a face cu nişte fotografii artistice. Dacă aşa a gândit respectivul, să fotografieze un sfert de vehicul sau nişte table ruginite, acestea sunt repere  artistice, nu ne atingem de ele. Reprezintă gândirea artistică a fotografului.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Fotografii/filmări/panorame/peisaje ADK

Atunci înseamnă că o poză ca 4027 sau cea cu V3A-ul în fundal va putea fi aleasă regulamentar câștigătoare... Părerea mea e să se schimbe un pic regulamentul până nu încep să apară și mai rele de atât.

 


Re: Fotografii/filmări/panorame/peisaje andrei11

Regulamentul e bun şi are logica lui. O fotografie e sau nu reuşită  funcţie de cum e votată.

 


  • Citymood
  • Posted:
  •  

Re: Fotografii/filmări/panorame/peisaje Citymood

Vă agitați prea tare pentru niște fotografii! Nu am mai văzut un scandal mai mare pe acest forum despre concursul lunar.
Să zicem că Tatra T4R, care a făcut poza cu Citaro-ul rosu câștigă concursul. Na, are noroc luna asta și câștigă. Bravo lui. Moare cineva dacă apare acea fotografie pe Facebook, care oricum va fi decupată. Poate cei din conducerea Asociației Metrou Ușor vor vorbi cu Tatra T4R dorind să folosească o altă fotografie, adică cea de pe locul 2.
Dacă @Tatra T4R asa a vrut să facă poza, asta e. Eu n-am nimic împotrivă.

Și încă o chestie, care intră pe o ureche și iese pe alta. Nu vă ajunge scandalul dintre Ucraina și Rusia? Sau cele din România? Că mai sunt și la noi, chiar azi a avut un politician o reacție nepotrivită despre românii din Diaspora.
Mai vreți un scandal? Mai vreți unul?

Ca să nu mai spun că în această lună sunt mult mai multe fotografii față de luna februarie! Ia uitați-vă mai bine!

Legat de celelalte fotografii: mie mi se par ok.

Mai vreau să adaug că acea comparație cu Citaro și Rocar este nepotrivită. Nu puteți compara un autobuz din Germania, fabricat în 2000 cu unul românesc din perioada comunistă.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Fotografii/filmări/panorame/peisaje ADK

Nu se agită nimeni doar se fac niște mici atenționări, ByOnu a specificat clar că unii doar vor să se înscrie cu orice (chiar orice) le vine la mână, indiferent de calitatea fotografului care se vede că în câteva cazuri lasă mult de dorit. Dacă poza cu Citaro roșu pe 3 sferturi nu prea are loc de imaginație și nu-i o fotografie chiar cu loc de imaginație, precum le realizează Victor spre exemplu și nu numai, celelalte sunt chiar... slabe. Uite o fotografie a lui WT_fan06 atât de faină încât zici că-i o pictură într-un tablou, are tot ce-i trebuie pentru o fotografie care să merite toate câștigurile, efectul și focalizarea find chiar perfecte. Se compară cu ce participă unii? eu zic că nu, nici măcar un pic de efect nu adaugă să încerce îmbunătățirea fotografiilor find atâtea site-uri de editare online gratuit...

Ce treabă are agitația țărilor vecine cu niște observații pentru un minimum de bun simț? crezi că ne e indiferent că ucrainenii rămân fără țară și bunuri? Dar acum nu o să rămânem la subiectul Rusia-Ucraina o veșnicie, sunt și alte probleme de discutat despre orice altceva decât doar tanga-balanga Rusia-Ucraina. Sunt destui românași care-i ajută pe bieții oameni mai mult decât pe ai noștri, și nu numai cetățeni de-ai noștri ci și alte state dacă-ți faci griji pentru ei, nu au rămas chiar ai nimănui.

 


Re: Fotografii/filmări/panorame/peisaje andrei11

@Citymood, zău aşa, cum ţi-a scăpat problema Sars Cov 2 ? Sau problema Balenei Albastre ?  :rofl:  :applause:
Revenind la fotografii, foarte mulţi dintre voi confundaţi nişte aspecte:
a) Aspectul tehnic al fotografiei.
b) Aspectul artistic al fotografiei.
O fotografie  poate să fie impecabilă din punct de vedere tehnic dar să fie banală din  punct de vedere artistic.
Inclusiv Victor 92 realizează multe fotografii forte bune tehnic dar cu valoare artistică 0 ( zero ). Bine, trebuie  evidenţiat aspectul că majoritatea fotografiilor nici nu-şi propun să fie artistice, ele scot în evidenţă altceva.
Ei, pentru fotografii artistice îţi trebuie oarece şcoală ( voi nu o aveţi absolut deloc ), talent, inspiraţie. Nici nu se discută aspectul tehnic care trebuie să fie impecabil.
Marea majoritatea - imensa majoritate a fotografiilor voastre  de la concurs - din  punct de vedere artistic sunt nulităţi.  Pentru că nu cunoaşteţi parametrii  ce clasifică o fotografie ca să fie artistică.

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Concursul foto lunar  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422410 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use