Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Idei și propuneri pentru bulevardul Unirii

79 posts, 31493 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Idei și propuneri pentru bulevardul Unirii lucianxx9o

Prima mea idee este poate pentru alti mai mult sf... :D Dar ce am putea face in spatele casei poporului ???

Ideea mea este construirea unui stadion in spatele casei poporului.Dupa cum putem observa este foarte mult spatiu unde a fost candva si Stadionul Academiei Nationale de Educatie Fizica (ANEF), rebotezat de comunisti "Republicii", un stadion vechi, in stil art-deco, a fost ras de pe fata pamantului pentru curtea din spate a Casei Poporului. Forma arenei se mai distinge inca, desi in zona au crecut multa vegetazie...

Sub stadion se pot construii parcari subterane, reamenajare zonei cu verdeata si o alta propunere este si construirea unui pasaj subteran intre "Bulevardul natiunile unite - piata arsenalului".....

Este numai o idee.. (nu vreau sa am critici).... ;)

 


Re: Ideii si propuneri pentru bulevardul Unirii lucianxx9o

Multe cladiri lasate in ruine pe partea dreapta si stanga a (bulevardul Unirii in apropriere de piata Constitutiei)....
In preajma lor sunt manastiri de scole si biserici care sunt ascunse de ochii trecatorilor.
Ar trb sa fie demolate cladirile abandonate si amenajare cu spatiul verde fantani arteziene in locul acetora. Cele care sunt in patrimoniul cultural sa fie renovate.

 


Re: Ideii si propuneri pentru bulevardul Unirii lucianxx9o

O alta propunere este reabilitarea fantanelor de pe Bulevardul Unirii si refacerea spatiului verde:D
Aproape toate fantanele au un aspect de parca ar avea peste 1 secol...marmura incepe sa aiba o culoare ca rugina

Unica hotarare din partea Primariei Sectorului 3 si Primaria Municipiului Bucuresti, in cadrul programului de reabilitare a domeniului public din 2007 prevedea replantarea totala a spatiilor verzi aferente bulevardului, desfiintarea constructiilor si amenajarilor cu caracter provizoriu (tonete, tarabe, materiale publicitare etc.), inlocuirea completa a mobilierului stradal (banci, cosuri de gunoi etc.) cu modele personalizate, moderne. Totodata, amplasarea  limitatori de trafic (stalpisori) pentru excluderea circulatiei auto de pe trotuare si realizarea peste 500 de locuri de parcare la sol. Proiectul prevedea si executia unui ansamblu de fantani - simbol european - la intersectia dintre bd. Unirii si str. Anton Pann.
Proiectul era numit «Fantani Europene»...

 


Re: Ideii si propuneri pentru bulevardul Unirii lucianxx9o

Fatada Unirea shopping center a avut schimbari semnificative cu deschiderea magazinelor Bershka si HeM dar a mai ramas o parte unde sunt si acum spatiile publicitare...
Puteau amplasa pe toata fatada un ecran led cum este la magazinul cocor unde cu o investitie de aproape 3 mil € au avut castiguri din publicitate si pana la 80 mil € in 2008 ....

 


Re: Ideii si propuneri pentru bulevardul Unirii ByOnu

lucianxx9o wrote:
...Puteau amplasa pe toata fatada un ecran led cum este la magazinul cocor...


Sa nu exageram! :lol: Chiar vrem TV-uri imense in tot orasul? Bucuresti nu-i Las Vegas, ci un oras in care lumea mai si doarme. Inca un astfel de ecran LED ar fi o absurditate. Dupa ce ca este o zona aglomerata, sa o mai pui si sub lumina reflectoarelor ... n-ar fi prea sanatos! :roll:

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Ideii si propuneri pentru bulevardul Unirii Mircea G

lucianxx9o wrote:
Fatada Unirea shopping center a avut schimbari semnificative cu deschiderea magazinelor Bershka si HeM dar a mai ramas o parte unde sunt si acum spatiile publicitare...

Unirea arata acum a bazar . Daca ce-au facut acolo se numeste fatada , eu sint popa .
Pe partea cu Basica sau cum naiba se numeste , arata a mormint , pe partea cealalta a fost invelita fatada in niste table albe gaurite . Cine a dat aprobare pt asa ceva ar merita impuscat in testi...le ,
Lcd-uri ???  da , asta ne mai lipsea , tigania maxima .
Nu credeti ca mai corect si cinstit ar fi fost sa se revina la fatada originala , in concordanta cu toate cladirile inconjuratoare si eliminarea totala a acelor cirpe si jeguri de reclame ???
Chiar orice vinzator de nimicuri isi poate arata ororile pe cladiri ?
Avem o cutie uriasa de pepsi , ce ziceti ca miine sa apara alaturi un Ob urias insingerat ??? Sinistru dar posibil si vad ca asta doriti .

 


Re: Ideii si propuneri pentru bulevardul Unirii lucianxx9o

Mircea G wrote:
lucianxx9o wrote:
Fatada Unirea shopping center a avut schimbari semnificative cu deschiderea magazinelor Bershka si HeM dar a mai ramas o parte unde sunt si acum spatiile publicitare...

Unirea arata acum a bazar . Daca ce-au facut acolo se numeste fatada , eu sint popa .
Pe partea cu Basica sau cum naiba se numeste , arata a mormint , pe partea cealalta a fost invelita fatada in niste table albe gaurite . Cine a dat aprobare pt asa ceva ar merita impuscat in testi...le ,
Lcd-uri ???  da , asta ne mai lipsea , tigania maxima .
Nu credeti ca mai corect si cinstit ar fi fost sa se revina la fatada originala , in concordanta cu toate cladirile inconjuratoare si eliminarea totala a acelor cirpe si jeguri de reclame ???
Chiar orice vinzator de nimicuri isi poate arata ororile pe cladiri ?
Avem o cutie uriasa de pepsi , ce ziceti ca miine sa apara alaturi un Ob urias insingerat ??? Sinistru dar posibil si vad ca asta doriti .


la inceput pare ceva urat asa a fost si in cazul cladirii cocor...dupa ce a fost realizat pare mai modern
Oricum parerea mea e mai bine cu TV cu LED-uri decat sa stai cu panzele publicitare.
Daca ar fi dacut asa macar ar da jos toate panourile publicitare care sunt in piata unirii mai ales pe cladiri..

 


Re: Ideii si propuneri pentru bulevardul Unirii Lutyk

lucianxx9o wrote:
Prima mea idee este poate pentru alti mai mult sf... :D Dar ce am putea face in spatele casei poporului ???

Ideea mea este construirea unui stadion in spatele casei poporului.Dupa cum putem observa este foarte mult spatiu unde a fost candva si Stadionul Academiei Nationale de Educatie Fizica (ANEF), rebotezat de comunisti "Republicii", un stadion vechi, in stil art-deco, a fost ras de pe fata pamantului pentru curtea din spate a Casei Poporului. Forma arenei se mai distinge inca, desi in zona au crecut multa vegetazie...


Din cate stiu eu acel stadion e inca in picoare. Doar ca in el a fost amenajata parcare inca din vremea comunistilor

 


Re: Ideii si propuneri pentru bulevardul Unirii andrei11

Stadionul nu mai exista deloc, poate numai locul unde a fost. Ceea ce a ramas este numai peretele ( de beton ? ) visiniu de care erau 'agatate' peluzele si tribuna a II - a.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Idei si propuneri pentru bulevardul Unirii Tom

Stadion la Parlament? Poate sala de sport a parlamentului, asta se poate face. Dar cred totusi ca se va amenaja un parc, ca sa incapa acolo poporul venit pentru mantuire :twisted:
In ceea ce priveste bulevardul, pe unde sunt ruinele acelea, as propune sa se evalueze ruina + terenul de sub ea, sa se despagubeasca proprietarul si sa se exproprieze. In prima faza s'ar putea face acolo parcare, iar treptat, dupa ce se scapa de toate ruinele acelea, sa se amenajeze ceva. Dar par'ca vad ca tot godzille se vor face, iar parcarile tot in strada.

 


Re: Idei si propuneri pentru bulevardul Unirii andrei11

Fostul stadion functioneaza bine mersi ca parcare privata a Parlamentului, si vad ca are activitate ( intra sau ies masini / autocare mai totdeauna cand trec pe acolo ).

 


Re: Idei si propuneri pentru bulevardul Unirii Lutyk

andrei11 wrote:
Fostul stadion functioneaza bine mersi ca parcare privata a Parlamentului, si vad ca are activitate ( intra sau ies masini / autocare mai totdeauna cand trec pe acolo ).


fara suparare dar ceva mai devreme ziceai ca stadionul nu mai exista iar amu zici ca e bine mersi.
Asta ziceam si eu ca e parcare acolo. Din ce stiu eu si tribunele mai exista in interior. a fost turnat beton la nivelul gazonului si apoi facute etaje de parcare fara a fi dezafectate tribunele care si ele erau din beton. Pe la inceputul anilor '90 noctura stadionului era inca in picioare la locul ei si cu becurile pe ea.

 


  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Idei si propuneri pentru bulevardul Unirii GAC

@mircea
Nu prea le ai cu economia de piata...

Trebuie sa tinem cont ca profiturile magazinului cocor din acele reclame vin, intrucat clienti foarte multi nu vin pe acolo, la ce preturi sunt....Aceste reclame tin magazinul.

Mai mult, faptul ca Unirea e de vreo 3 ori cat cocorul, cel putin in ceea ce priveste fatada orientata spre zonele circulate....eu vad o mare oportunitate. Nici macar cocorul nu si-a exploatat potentialul la maxim.
Fatada originala a magazinului este de tot rahatul, exprima mai degraba afinitatea fata de activitatea comerciala. Mai degraba semana cu vreo institutie a planificarii de pe era cealalta.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Idei si propuneri pentru bulevardul Unirii Mircea G

GAC wrote:
@mircea
Nu prea le ai cu economia de piata...

Daca asta inseamna economie de piata ...ma rog , clar nu " le am " !
Eu vad ca o fatada unitara , asa cum a fost ea facuta , dar in concordanta cu toata piata , a fost mazilita si impartita in doua parti janice . In fine , daca dvs va place , asta este .

@lucianxx9o  / De la B-dul Unirii am ajuns pe Regina Maria ???
Cred ca pentru acea zona ar trebui un topic separat . Este o zona interesanta dar o zona ce nu poate fi demolata cum nu poate fi largit nici b-dul Regina Maria ...
Ma asteptam sa aud vesti despre reabilitarea zonei  , despre modernizarea traficului pe zona Chirigiu- Regina Maria - Unirea ....

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420785 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use