Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)

 

Topic: Discutii dupa inaugurarea pasajului

1525 posts, 339863 views
 
Go to page:  1  ... 63 64 65 66 67 68 69  ... 109
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Dominatrix

Din pacate, argumente precum:

-"nu vrem tramvaie Tatra pe pasaj, ca sa nu ne strice imaginea" sau
- "ducem 35-ul la Parvan ca sa circule tramvaiele Bucur prin fata sediului RATB de la Piata Virgiliu"

sunt mai impotante decat:

- o linie de tramvai directa Militari - Plaza Romania - Basarab perntru descongestionarea in Drumul Taberei in perioada lucrarilor la metrou
- o linie de tramvai 16 Februarie - Basarab, ulterior prelungita la Parvan (fostul 44) pentru legatura rapida a Giulestiului cu zona Garii de Nord.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului George

Bine, Dominatrix, si asta e o constatare fatalista?!
Multumesc pentru deslusirea ratiunilor superioare de partid si de stat degeaba, dar nu ma pot consola cu acest raspuns, ci pretind (!) ca cetatean care plateste impozite, ca client care cumpara abonament (nu-mi ziceti ca-i ieftin, sa-l scumpeasca in mama lor si sa ofere servicii de calitate!) si care sunt obisnuit sa astept si sa pretind ca institutiile platite din buzunarul public sa functioneze in interes public sa faca CE TREBUIE, nu CE VOR.
Stiu, ma repet, dar nu pot sa cred ca nu se poate face lobby de catre public, nu pot sa cred ca voi, cei din domeniu, nu puteti mana pe un telefon sa vorbiti cu insi gen Popescu de la RATB sau Ionescu, Critescu si cum ii mai cheama si sa le ziceti verde in fata ce trebuie sa faca.
Eu ma pot multumi cu o stare a lucrurilor care nu e ok doar dupa ce stiu ca am facut tot ce este licit, moral si depinde de mine sa indrept lucrurile!

Iar argumentul degrevarii transportului in comun si a traficului din Dr. Taberei pe durata lucrarilor la metrou e atat de evident si de bun-simt, incat nu se poate sa nu reactioneze la asa ceva. Pur si simplu nu se poate.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Dominatrix

George, sigur ca nu este nimic fatalist. Ce nu inteleg indivizii astia unsi peste noapte directori si sefi de depou este ca trebuie sa lucreze in folosul cetateanului. Altfel, s-ar putea ca zicala "cu cat avem mai putine linii si cat mai prost gandite, cu atat mai putini calatori si mai putina bataie de cap" s-ar putea sa se intoarca in defavoarea lor, ca doar din banii publici traiesc si ei. Ei se cred inca pe vremea lui nea' Nicu cand oricum transportul nu facea fata asa ca se incerca prin orice mijloace descurajarea clientelei, fiindca oricum nu puteau fi serviti toti. Dar vremurile s-au schimbat - si unii au inceput sa se trezeasca, dupa ce au vazut ca le pleaca clientela. O sa vina vremea "trezirii" si la RATB....

Si aici intervine opinia publica, fiindca nici nu iti poti inchipui ce forta poate reprezenta un forum cu credibilitate care pe deasupra are si audienta potrivita. Adica exact cazul acestui forum. Vezi de exemplu rezultatul petitiilor pentru Ghencea si linia 47. A durat ceva, dar pana la urma s-a obtinut un rezultat bun. De ce nu s-ar intampla si aici la fel? Deci, solutia este aceeasi: cat mai multe petitii catre autoritatile competente.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului George

Corect! Peste 2 saptamani sunt disponibil pentru redactarea petitiei!  ;)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului andrei11

Daca trebuie semnata, "ma bag si eu", nici o problema !

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului 3mil

Utilizator anonim wrote:
Aici vi se pregateste ceva  :ugeek:

Raspunsul ni l-a dat subway guru, asa se explica si agitatia ce a fost in statie zilele acestea, printre altele spalandu-se si peronul.  :)  Tare imi e ca odata cu deschiderea statiei vor aparea taguri/graffuri pe panourile cu imaginile facute de adminul nostru in timpul constructiei... :evil:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului SprinterXP

George wrote:
Vrem TRAMVAI - de aceea avem cale de rulare si statie super scumpa...ca sa ajungi in 5 minute de la Grozavesti la Banu Manta...
Daca nu pun tramvai peste pasaj spre Bd. Timisoara, sunt de-a dreptul OLIGOFRENI!


Eu as propune un 46 pe traseul Gara Obor - CET Vest Militari. Ce parere aveti? :mrgreen:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului mihai_atanasiu

Mai exista vreo speranta sa se deschida statia de tramvai de pe pasajul Basarab ?

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Dominatrix

S-a spus cu cateva mesaje mai sus destul de clar...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului radu73

andrei11 wrote:
radu73 wrote:
Pe de alta parte aici de ce nu apare nici un traseu de autobuz?

Pe de alta parte ar fi bine sa faci tu prima propunere, ca tot ai deschis subiectul...


Cartierul Brancusi - str. Valea Oltului - Bd. Timisoara - (str. Vasile Milea - Pasaj basarab / Bd. Geniului - sos. Grozavesti - Pasaj Basarab) - Bd. Banul Manta - Bd. Ion Mihalache - Str. Ion mincu - Bd. Aviatorilor - Bd. Constantin Prezan - Sos. Kisseleff - Piata Presei

In loc de Bd. Banul Manta se mai poate pe Sos. titulescu - Bd. Aviatorilor

Insa de unde autobuze ??????

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Dr2005

Problema e că pe pasaj nu se poate face staţie de autobuz... adică, podul e destul de lat, dar o trecere de pietoni acolo (de la autobuz la tramvai) nu ar face decât să crească încasările celor de la pompe funebre, la cât de bizoneşte se conduce prin zonă.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului radu73

Dr2005 wrote:
Problema e că pe pasaj nu se poate face staţie de autobuz... adică, podul e destul de lat, dar o trecere de pietoni acolo (de la autobuz la tramvai) nu ar face decât să crească încasările celor de la pompe funebre, la cât de bizoneşte se conduce prin zonă.


Fara statie pe pasaj ... ar fi folosit ca o scurtatura excelenta ...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului shoppy

Astazi se spalau geamurile statiei de tramvai.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Aron

Ca pe o scurtatura o poate folosi si 122...ajunge mult mai repede la Victoriei pe acolo si mai elimina din suprapunere

 


Go to page:  1  ... 63 64 65 66 67 68 69  ... 109
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420983 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use