Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul local din București (partea I)

6215 posts, 1331358 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 444
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, noutati, perspective Der Hofmeister

Faza e ca intr-o asemenea situatie trebuie sa publici un anunt informativ din timp. Ca degeaba il publica maine;e ca si cum n-ar face-o. Daca nu au lipit niste foi A4 (dupa bunul obicei) prin care sa-i lumineze pe calatori, atunci o sa fie destui care sa astepte venirea lui 11 in Ghencea maine dimineata.

Ca tot veni vorba, pe la ora 6 fara un sfert seara, vreo 3 muncitori lucrau cu "sarg" (a se citi ca aveau o viteza de ma lua cu ameteala :lol: ) la curatarea zapezii depuse pe si intre sinele de tramvai de pe Bd. Vasile Milea, in zona unde acestea au fost inlocuite.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Victor92

In aceasta dupa-amiaza,am observat multe autobuze de la autobaza Alexandria care au afisate pe parbriz,partea dreapta,o poza cu un coleg de-a lor decedat(o foaie A4).Are cineva mai multe informatii in legatura cu aceste foi?

 


Re: Stiri, noutati, perspective Victor92

Victor92 wrote:
In aceasta dupa-amiaza,am observat multe autobuze de la autobaza Alexandria care au afisate pe parbriz,partea dreapta,o poza cu un coleg de-a lor decedat(o foaie A4).Are cineva mai multe informatii in legatura cu aceste foi?


Chiar nu stie nimeni nimic de aceasta informatie?Am vazut ca si cei de la Floreasca au inceput sa aiba astfel de foi A4(de exemplu 4929 ;linia 368).

 


Re: Stiri, noutati, perspective Chev Celios

Da. Duminica trecuta a murit un sofer.Din cate am inteles acesta era iesit la pensie pe caz de boala de curand.
D-zeu sa-l Odihneasca.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Victor92

Chev Celios wrote:
Da. Duminica trecuta a murit un sofer.Din cate am inteles acesta era iesit la pensie pe caz de boala de curand.
D-zeu sa-l Odihneasca.

Ne poti oferi mai multe detalii? :?

 


Re: Stiri, noutati, perspective Chev Celios

Mai multe detali nu am pentru ca nu prea ma interesat pentru ca tot duminica mi-a murit si mie bunica si chiar nu ma interesat. :cry:  :cry:  :(

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Utilizator anonim

Hai ca rimeaza 227 cu 27, sa treaca si la 27 in Ghencea  ;)

 


Re: Stiri, noutati, perspective linia 69

lucianho wrote:
Ca urmare a numeroaselor solicitari primite din partea locuitorilor ...

Cam cat de numeroase trebuie sa fie solicitarile primite de catre RATB din partea locuitorilor unei anumite zone pentru a infiinta sau prelungi o linie ? Daca acei locuitori au stresat cu petitii conducerea RATB pai haide-ti si cu linia 27 ....

 


Re: Stiri, noutati, perspective Dominatrix

Scuzati ca nu impartasesc opinia pozitiva, dar mie acest traseu 227 mi se pare o aberatie, ca o gaina beata care se invarte pe niste strazi. Cui ii va fi folositor un asa traseu "imbarligat"? Stie cineva cate ture va avea (probabil 2-3 ture cel mult, din care una va fi intotdeauna la Depoul Alexandria la capat.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Mircea G

Dominatrix wrote:
..... Cui ii va fi folositor un asa traseu "imbarligat"?

Raspunsul este simplu : RATB-ului ! Aceast autobuz sau ce naiba va fi , va circula gol deoarece se invirte ca un bezmetic in jurul cozii . Fara sens .
Dupa o perioada experimentala , dar care cred ca este deja stabilita , se va desfinta din cauza lipsei de interes a calatorilor . Adica : noi v-am facut pe plac , dar vedem ca nu va trebuie , deci desfintam .
Acest traseu este maximul de incompetenta a administratiei impreuna cu ratb-ul . Nu sint in stare si nu vor sa stabileasca niste trasee adevarate , care sa fie de folos si sa ajute la descongestionarea orasului de autoturisme . Nu sint capabili , nu vor . Acesta este adevarul . In raspunsurile primite de mine , scriau ca nu au loc de intors pe Pucheni , ca nu exista cerere , tot felul de motive ...
Cine impiedica municipalitatea sa hotarasca exproprierea unui teren , eventual liber de constructie , caci sint , si infintarea unui cap de linie ? La cite investitii se fac in orasul acesta , ar fi costat mult ? nu cred . De ce asteapta numai capete de linie moca , cum sint atitea in oras ? De ce nu cumpara teren ?
Asa ca , aceasta linie de transport este facuta sa fie desfintata , nu foloseste la nimic . Zona aceasta are nevoie de o linie de transport , spre ORAS , nu linie turistica " de cartier " .

 


Re: Stiri, noutati, perspective Dominatrix

Asta cam asa e. Ar fi ceva ca mai multi cetateni din zona aia sa se "zbata" precum MirceaG pentru un transport civilizat, in loc sa fie niste BOTTOMS, care sa se multumeasca cu putin. Succes, MirceaG, la urecheat veneticii din Primarie si RATB pentru aceasta tampenie de linie folositoare numai in mintea lor.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Utilizator anonim

lucianho wrote:
RATB infiinteaza linia 227 intre Depoul Alexandria si Piata Pucheni
Miercuri, 29 Decembrie 2010
Ca urmare a numeroaselor solicitari primite din partea locuitorilor din cartierul Rahova, incepand cu data de 30.12.2010, Regia Autonoma de Transport Bucuresti infiinteaza linia de autobuze 227 intre Depoul Alexandria si Piata Pucheni.
Autobuzele vor circula pe Sos. Bucuresti-Magurele, Str. Caracal, Str. Teius, Sos. Alexandriei, Str. Pucheni, cu intoarcere pe Str. Teodor Mazilu, Str. Muntii Carpati, Str. Caporal Preda, Str. Soldat Croitoru, Sos. Alexandriei.
Sursa:   http://www.ratb.ro


In zi lucratoare interval 16 minute iar in weekend 32 minute.

 


Re: Stiri, noutati, perspective autob368

Era de asteptat. O linie "de umplutura" fara prea mult sens deoarece nu face altceva decat cel mult sa scoata populatia cartierului catre Piata Rahova sau Depoul Alexandria si de acolo sa plateasca alt bilet pentru a ajunge in centru de exemplu. Si mai e alte discutie, cine va sta sa-l astepte? Ca daca l-ai pierdut mai bine o iei pe jos si ajungi la Soseaua Alexandriei mult mai repede. Inseamna ca vor fi 2 ture in zilele lucratoare si 1 tura in week-end.

 


Re: Stiri, noutati, perspective autob368

Interesant este si graficul lui 303 de pe site-ul RATB. Inainte de introducerea preorasenestilor si putin dupa aceea avea interval chiar de 10 minute dimineata si in general la orele de varf. Erau 2-3 autobuze, iar acum a ramas doar unul la interval de 30-60 minute. O minute nu dureaza decat vreo 3-4 luni la RATB.  :x

 


Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 444
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420787 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use