Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 6

1009 posts, 273259 views
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 73
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Crezi ca locatarii i-au alungat pe aia dinspre metrou? Ar fi bine, inseamna ca nu sintem singuri in orasul asta.
La Primarie cred ca reclami degeaba, ei stiu foarte bine cine ce construieste si isi iau partea. Ba te mai si trezesti cu o cafteala sau un geam spart pentru ca sesizarea nu poate fi anonima. Mie unul mi-e frica. Gealatii astia de la Veteranilor sunt pe mina cu "Drumetul guard", citisem ca e o firma de mafioti, cu conexiuni politice si spate solid in lumea interlopa. Tot ce pot sa fac e sa semnalez pe acest forum, sperand ca citesc cit mai multi si se creeaza astfel o "presiune publica".

Alea de pe Veteranilor stii cum au fost? S-au construit initial prin anii '90 si le-a demolat Basescu in 2000, ca peste tot. Au reaparut pe vremea lui Poteras sub forma unei "piete pentru micii producatori". Erau constructii de lemn, temporare, in care chipurile veneau duminica bietii tarani prigoniti de mafioti sa isi vinda produsele veritabile. Pe urma, ca sa nu inghete bietul om pe timp de iarna, s-au transfomat in chioscuri de termopan. Nu au mai venit taranii ci "prietenii nostri": macelarie halal, frizerie, amanet, asigurari RCA si altele asemenea.

Rulota cu peste de la metrou a fost surghiunita din fata magazinului Carrefour cind au distrus spatiul verde ca sa construiasca un magazin de pantofi. Probabil ca proprietarul platise gras - dar nu mai gras decit altii - si s-au simtit obligati sa il lase undeva sa isi vinda marfa.

Ceea ce ma uimeste pe mine e ca in 20 de ani astia nu au reusit sa isi rafineze metodele de imbogatire. Au ramas tot la nivelul de taraba/chiosc cu maruntisuri. Habar nu au sa lucreze in stil mai mare, sa fure si ei mai civilizat. Sa lase dracu spatiile verzi in pace, sa arate orasul macar ca in perioada comunista.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 133 313

Utilizator anonim 2 wrote:
Ca veni vorba se spatiile verzi, iata cum arata unul de la Piata Veteranilor:

Cutia de lemn e un Fornetti care "a dat cu spatele" si s-a instalat cu tupeu.


O intrebare. Poza este facuta aleator? Mi-a atras atentia fundalul. Pentru cine isi aminteste.
02122013327.jpg (207.61 KB; downloaded 3980 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Nu e aleator, am vrut sa arat jegul aruncat deliberat in spatiul fost verde (si frumos amenajat). Fusese o furtuna si se rupsesera niste copaci care au ajuns acolo. Mizeria s-a cerut curatata si au rezolvat cu un chiosc nou.
Da, intr-adevar acela e celebrul OD16. Intimplator a intrat in cadru, pentru mine e o prezenta cotidiana.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim

Parcul Drumul Taberei (Moghioros), gata peste 4 luni!

Parcul Drumul Taberei va fi cel mai modern din Capitala

Proiectul de modernizare arhitecturala si peisagistica a Parcului Drumul Taberei cuprinde totodata lucrari de montare a pilonului central Pasarela Belvedere, montarea capetelor de pod Pasarela Belvedere, fundatie pod pietonal drept, fundatie pod pietonal arcuit, a precizat in noiembrie administratia locala.

http://www.dr-taberei.ro/2014/02/19/par...te-4-luni/

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

Pe Bd. Iuliu Maniu cândva erau funcţionale artezienele, în prezent... sunt un focar de infecţie, un mediu propice pentru mormoloci şi broaşte  :roll:! Teoretic începând în perioada 15 martie - 15 aprilie are loc curăţenie de primăvară în sector...

Iuliu Maniu - 19.03.2014.jpg (422.3 KB; downloaded 3740 times)

 


Re: Sectorul 6 Victor92

Gabi23 wrote:
Pe Bd. Iuliu Maniu cândva erau funcţionale artezienele, în prezent... sunt un focar de infecţie, un mediu propice pentru mormoloci şi broaşte  :roll:! Teoretic începând în perioada 15 martie - 15 aprilie are loc curăţenie de primăvară în sector...


Si pe fiecare afis in parte este scris cu litere mari numele maretului primar de la sectorul 6...si eu astazi am dat o tura prin sectorul 6 si nu am vazut picior de om care sa dea cu matursa, se bifeze acolo ca s-au apucat de curatenie...pe Apusului nu mai spun. Era praf pe toata strada...probabil lureaza in weekend la capitoul "curatenie"...ce frumos era sectorul 6 cand era Darabont primar...

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

Cam aşa arată drapelul naţional în Parcul Crângaşi  :!: Oare aşa se respectă simbolurile naţionale şi în alte state?!

Tricolorul românesc - 20.03.2014 (1).jpg (274.37 KB; downloaded 3681 times)

 


Re: Sectorul 6 Tavi

Ucraina? :)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Ar trebui sa il inlocuiasca cu o poza cu o taraba tiganeasca cu oja si basmale; asta e imaginea orasului si poate chiar a tarii.
Tot sectorul e impinzit de astfel de tirguri ad-hoc desi nu e perioada permisa de HCGMB. Nu e absolut nici o baza legala prin care acest tip de comert sa fie autorizat, e pur si simplu porceala pe fata. La metrou la Lujerului, la Gorjului, la Cringasi - numai tigani cu "produse traditionale".
Mi-e ciuda cind vad ca multi se opresc sa se uite si chiar cumpara. Cea mai eficienta metoda de lupta contra lor e sa nu cumperi; dar acesti clienti nu au dezvoltat nici o urma de simt civic si mai ales nici o forma de rezistenta contra cumparaturilor "de impuls". Imi vine greu sa cred ca isi aduc aminte brusc ca au nevoie de un portofel, de o oja noua sau de o esarfa.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 ADY881

Ieri in sectorul 6 am vazut un automat, pentru apa "de izvor". 50 de bani pentru 2 litri, felicitari primarului pentru o initiativa buna.

 


Re: Sectorul 6 aztec

?
Cred ca este apa de retea publica filtrata, cel ptin asa scrie la piata V. Ialomitei....si o face si sifon...

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 ADY881

Eu parca am vazut ca scria pe automat ca apa este de la izvor, dar poate eu am inteles ceva gresit, era noaptea si intuneric. Dar asa ca idee imi place mult.

 


Re: Sectorul 6 Costin

Si apa de la robinet izvoraste de undeva... e de la izvor.

Sa fim seriosi, e sub orice critica sectorul 6, nu se mai face nimic util in zona. Iar noi ne miram la o tasnitoare amarata...

 


Re: Sectorul 6 Radu Stanescu

Chiar nu se face nimic! Primarul Rares Manescu da share pe facebook saptamanal albumelor ADPS6. Toaletari copaci si curatenie parc. Am vazut ca raspunde mesajelor pe pagina oficiala, dar cam atat.

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 73
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2304 forum members have written 423087 posts in 5269 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use