Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura pentru sport și agrement din București

 

Topic: Stadionul Naţional din Complexul Sportiv "Lia Manoliu"

231 posts, 57971 views
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 17
 
 

📖 Pagination options
Re: Stadionul National "Lia Manoliu" mihai78

Dr2005 nu mai indu lumea in eroare. Nu se opreste niciun comision. Se suporta de catre FRF. Am sunat la eventim.ro si mi-a spus ca daca vreau sa dau biletul inapoi mi se da inclusiv taxa de curierat. Problema este ca suntem de rahat ca am acceptat sa rejucam meciul. Nu ar fi trebuit sa acceptam acest lucru.

 


Re: Stadionul National "Lia Manoliu" rails

"Noaptea albă a Arenei Naţionale" Vizitaţi stadionul sîmbătă de la ora 17 pînă dimineaţa!

Noul stadion National Arena e gata! În această dimineaţă au fost montate băncile de rezerve, s-a asfaltat suprafaţa din jurul terenului, iar în următoarele ore gazonul va fi marcat. Cele două porţi au fost fixate, iar instalaţia de nocturnă funcţionează în totalitate. Fiecare fiecare scaun de pe arenă a fost curăţat.

Pentru delimitarea tribunelor de peluze s-au montat garduri de plexiglas doar la nivelul inferior. În această seară, constructorii vor părăsi definitiv stadionul. Băncile tehnice sunt la nivelul gazonului şi sunt prevăzute cu sisteme de încălzire a scaunelor.

Chiar dacă nu jucăm cu Argentina pe 10 august, Primăria a decis ca mîine, începînd cu ora 17:00, stadionul să fie deschis pentru toată lumea pînă după miezul nopţii!

În urmă cu aproximativ 3 luni, peste 20.000 de bucureşteni au vizitat şantierul stafionului, cînd erau montate doar 70 la sută din scaune, acoperişul retractabil nu era ridicat şi nici cubul video montat. Gazeta vă va ţine la curent cu modalităţile de acces în "Seara porţilor deschise".

Potrivit directorului PMB, Bogdan Hreabcă, lucrările la partea interioară a stadionului vor fi finalizate chiar în cursul zilei de vineri, singura parte de anvergură care urmează să mai fie realizată fiind parcarea supraterană. Stadionul va fi inaugurat la 6 septembrie, cu meciul de fotbal România-Franţa, iar în 2012 va găzdui finala UEFA Europa League.

Cei prezenţi în noaptea de 6 August la acest eveniment special vor avea ocazia de a face un tur al Arenei Naţionale, de a testa scaunele spectatorilor şi de a vizita tribunele şi peluzele. De asemenea, invitaţii vor avea oportunitatea să vadă, în premieră, instalaţia de nocturnă, formata din 264 de reflectoare, care va scălda în lumină stadionul pe timpul nopţii.

Punctele de acces în stadion sunt:
- intrarea Pierre de Coubertin
- intrarea din b-dul Basarabiei
- intrarea din str. Maior Coravu
RATB:
Liniile de troleibuz 86 şi 90 –  pentru intrarea Pierre de Coubertin
Linia de autobuz 104 – pentru intrarea Pierre de Coubertin
Liniile de tramvai 40 si 56 –  pentru intrarea de pe b-dul Basarabiei

Metrou:
În direcţia Dristor 2, până la Piaţa Muncii, după care luaţi autobuzul 104 sau mergeţi pe jos, spre str. Pierre de Coubertin.

sursa: http://www.gsp.ro/fotbal/nationala/gale ... 50503.html

 




  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Stadionul National "Lia Manoliu" GAC

Realizarea este impresionanta, dar avand in vedere costul enorm, posibilitatile financiare limitate si implicit o prioritizare a investitiilor in functie de utilitate, as incadra aceasta investitie in categoria: "tara arde si baba se piaptana", adica un elefant alb in toata puterea cuvantului.

 


Re: Stadionul National "Lia Manoliu" Dominatrix

România a dat 200 mil. euro pe un stadion nou ca să aştepte să crească iarba. Primăria spune că Naţional Arena nu are gazon pentru că nu a plouat

Gazonul de pe Arena Naţională s-a deteriorat din cauza condiţiilor meteo nefavorabile - temperaturi ridicate şi lipsa precipitaţiilor, urmând ca porţiunile afectate să fie înlocuite, se arată într-un comunicat al Primăriei Capitalei, remis, luni, agenţiei MEDIAFAX.

"Rulourile de iarbă au fost montate în luna iulie, iar terenul de joc era pregătit încă din data de 10 august pentru desfăşurarea meciului de fotbal Romania-Argentina. Acest stadion a fost realizat în vederea desfăşurării finalei Europa League din 2012, perioadă în care gazonul ar fi avut suficient timp pentru fixare. Este important de menţionat că gazonul necesită timp pentru maturizare. Dupa această dată (10 august), temperaturile extrem de ridicate, dar şi lipsa precipitaţiilor, nu au permis o dezvoltare corespunzătoare a rădăcinilor, astfel încât să se asigure o legătură puternică între ruloul de iarbă şi stratul suport", informează comunicatul citat.

Un tur virtual pe mega-stadioanele desenate de aceiasi arhitecti care au proiectat si NAŢIONAL ARENA

Primăria precizează că deterioarea gazonului este un fenomen des întâlnit pe stadioanele noi, situaţie înregistrată şi pe Parc de Prince din Paris şi Commerz Bank Arena din Frankfurt, şi că suprafaţa de iarbă de pe ArenaNaţională nu a fost încă recepţionată.

"Subliniem ca terenul de joc nu a fost recepţionat şi achitat de Primărie către Antreprenor, urmând ca acest lucru să se facă numai după probarea lui, adică efectuarea unor jocuri oficiale. Ţinând cont de problemele care apar întotdeuna la primele meciuri desfăşurate pe un gazon nou, municipalitatea a avut de ales între a lasa gazonul să se maturizeze, nefolosind stadionul, şi riscul de a se distruge într-o anumită proporţie, urmând ca acesta să fie înlocuit. (În cazul în care gazonul se deteriorează, costurile să fie suportate de organizatorul evenimenentului - club de fotbal etc.) Firma de specialitate care a executat lucrările de gazon, aleasă de Antreprenorul general al lucrării, a fost pregătită pentru aceasta posibilitate. Ca urmare a faptului ca bucureştenii meritau să se bucure de acest stadion cât şi a solicitarilor UEFA, am ales varianta desfăşurării mai multor evenimente decât se prevăzuse iniţial, respectiv meciurile echipei naţionale, dar şi ale echipelor care s-au calificat în grupele Champions League şi Europa League, cu măsurile compensatorii necesare", se mai menţionează în comunicatul PMB.

Gazonul de pe Arena Naţională a fost achiziţionat din Italia şi a fost montat de o firma specializată în execuţia terenurilor de fotbal, tot din Italia. Terenul de joc are dimensiunile standard cerute de UEFA, 105 metri lungime şi 68 de metri lăţime. Gazonul cuprinde şi 2800 mp porţiuni sintetice pe margini. Sistemul de irigaţii înglobează 20 de aspersoare, iar terenul de joc este prevăzut cu sistem de încălzire.

Arena Naţională va fi inaugurată oficial, marţi, cu partida România - Franţa (ora 21.30), din preliminariile Euro-2012.

Sursa: http://www.zf.ro/companii/romania-a-dat ... at-8699219

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Stadionul National "Lia Manoliu" Dr2005

Ne apropiem de sfârşitul primei reprize... gazonul arată ca după bombardament, se vede pământul uscat şi crăpat  :o

 


Re: Stadionul National "Lia Manoliu" rails

dar nu are sistem de irigatie ? cum dracu sa dea vina pe vreme in anul 2011.

 


  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Stadionul National "Lia Manoliu" GAC

Foarte ciudat, ca la acest proiect a fost subestimata tocmai importanta arenei de joc, gazonul, care din cauza vremii secetoase nu s-a dezvoltat suficient......asa ceva nu e in regula. Chiar presupundnd prin absurd ca nimeni nu s-a gandit la aceasta problema, realizarea unui sistem de irigatii improvizat nu ar fi fost prea dificila (200 m de furtun + 2-3 oameni), ceea ce denota lipsa de imaginatie a organizatorilor. Cu siguranta ca un gazon udat zilnic, chiar si printr-o improvizatie, ar fi fost mult mai viguros, iar acest gazon cu siguranta ar mai fi crescut cel putin 20 de cm in 2-3 saptamani, incat ar fi fost nevoie de mai multe reprize de "tuns", dar probabil tocmai pentru a evita acest efort suplimentar, s-a preferat sa se lase ca "merge si asa".....

 


Re: Stadionul National "Lia Manoliu" depresivu'

Din articolul postat de Dominatrix (5 sept.)
Gazonul de pe Arena Naţională a fost achiziţionat din Italia şi a fost montat de o firma specializată în execuţia terenurilor de fotbal, tot din Italia. Terenul de joc are dimensiunile standard cerute de UEFA, 105 metri lungime şi 68 de metri lăţime. Gazonul cuprinde şi 2800 mp porţiuni sintetice pe margini. Sistemul de irigaţii înglobează 20 de aspersoare, iar terenul de joc este prevăzut cu sistem de încălzire.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Stadionul National "Lia Manoliu" Mircea G

Gazonul rulou se decoperteaza cu maxim 5 cm de pamint , deci radacinile naturale ale ierbii sint taiate .
Pt fixarea pe noul amplasament trebuie pregatita suprafata corespunzator , adica strat de pamint vegetal si nisip .
Rulourile montate trebuie udate , fertilizate si tunse saptaminal pt stimularea cresterii radacinilor si patrunderea lor in stratul de baza .( mai sint si alte operatiuni care fac parte din intretinerea gazonului ...)
Cel mai probabil nu s-a cumparat si serviciul de intretinere si s-a lasat treaba pe mina unor " adepisti " care ce stiu aia fac , dar nu stiu nimic .
Cum la un stadion de fotbal gazonul este mai important decit restul , au reusit sa dea  cu " mucii in fasole ".
Daca vor merge in continuare fara un contract serios de intretinere al gazonului , cu o firma specializata , mai bine fac acolo o parcare .

 


Re: Stadionul National "Lia Manoliu" Dominatrix

Din ciclul "cu o lingura de rahat spurci butoiul cu miere":

Sorin Oprescu se intalneste cu reprezentantii constructorului pentru a stabili cauzele deteriorarii gazonul de la National Arena: "Ori e gazon, ori nu!'


Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, urmeaza sa se intalneasca in cursul zilei de miercuri cu reprezentantii constructorului si cu cei ai UEFA pentru a stabili cauzele deteriorarii gazonului de pe National Arena inca de la inaugurarea acestuia la meciul Romania-Franta, anunta Agerpres.

''Gazonul este sub antrepriza constructorului, astazi ma lamuresc cu acesta. Ma intereseaza ce au de facut pentru data de 15 septembrie cand se va desfasura un meci din Europa League pe acelasi stadion'', a precizat Oprescu.

El a adaugat ca factorii responsabili vor trebui sa dea explicatii cu privire la modul in care vor rezolva aceasta problema, pentru ca e o chestiune de imagine.

Oprescu a reafirmat ca nu s-a platit niciun ban pentru gazon pana in momentul de fata, exprimandu-si nemultumirea fata de starea acestuia in timpul desfasurarii meciului de marti seara.

''Cand am spus acceptabil (n.r. - starea gazonului) m-am referit la ceea ce am vazut la antrenament. Am discutat cu ei si m-au asigurat ca nu o sa fie chiar asa gazonul. Dar nu e chiar asa, ori e gazon, ori nu'', a subliniat Oprescu.

Declaratia primarului general a fost data in timpul verificarii stadiului lucrarilor la supralargirea Soseaua Pipera.

Sursa: http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-10 ... -nu-39.htm

 



Re: Stadionul National "Lia Manoliu" Dominatrix

Rusinica mare de tot... :oops:

Cu TRICOLORUL la tomberon

Marturisesc ca nu am facut parte din cei 50.000 de romani care s-au dus cu mic cu mare sa vada “minunea” la deschidere. Nu stiu exact de ce, poate m-a enervat tot tamtam-ul facut in jurul unui stadion care pana la urma in 2011 ar trebui sa fie ceva normal in orice tara care se vrea civilizata, poate m-a enervat modul in care s-au vandut biletele, poate m-au enervat regulile absurde legate de steaguri (mai putin cele de seminte sau fumat), poate mi-a displacut ranjetul lui mitica sau aerul superior al nasului cand vorbeau de el, de parca ei ar fi mers in fiecare zi acolo sa mai puna o caramida. Cert e ca am preferat sa cheltui o parte din cei 75 de RON pe care i-as fi dat pe bilet pe o anumita cantitate de bere(non-ursus) si m-am instalat in fotoliu ca un adevarat suporter de duminica.

Nu m-a mirat absolut nimic aseara, incepand cu rezultatul final sau felul penibil in care tricolorii trageau de timp cand un 0-0 cu Franta ne elimina practic din cursa pentru calificarea la Euro, un egal care nu foloseste nimanui, palmaresul nu se face cu meciuri nule indiferent cu cine joci.
Nu m-au mirat nici brazdele care sareau la fiecare alunecare, semn ca in ultimii 8 ani, de la meciul cu Danemarca, inca nu am invatat cum se pune un gazon, sau poate nu am invatat inca ca nu e bine sa dai lucrarea aceleiasi firme,
Nu m-a mirat sa aud cum Marcel Pavel se umple de penibil uitand versurile imnului national, oare cati dintre noi si-au dat seama ???…
Nu m-a mirat nici sa vad un stadion care, atunci cand lumea venita ca la mall lasa steguletele primariei jos, nu mai avea nici o culoare, nici o identitate, se transforma brusc in ceva tern, o constructie uriasa, moderna dar fara pic de suflet…sau cel putin asa mi s-a parut mie din fata televizorului…

In Romania termenul de civilizatie fotbalistica este inteles gresit si propavaduit asijderea de tot felul de condeieri a caror unica menire este doar sa faca rating, adica bani, fara sa mai conteze cum, de aici si nivelul jalnic al presei sportive de la noi care se cancanizeaza pe zi ce trece.
Dar uite ca opiniile unor astfel de personaje au contat si asa s-a ajuns ca la un meci ce s-a dorit o sarbatoare nationala, anumiti oameni sa ia niste decizii halucinante, din alte vremuri, care au facut ca suporterul roman sa nu poate intra cu tricolorul la un meci al Romaniei.

Mai mult decat atat materialele interzise de acestia, steaguri, fulare, esarfe erau aruncate la intrarea in stadion in tomberoane !!!

O imagine face cat 1000 de cuvinte…adevarat…TRICOLORUL aruncat acolo langa o punga de seminte si un pachet de biscuiti este oglinda societatii romanesti actuale, reprezinta perfect prioritatile din viata cetateanului modern pentru care usor, usor traditia, istoria, mandria de a fi roman nu mai au nici o importanta…asta daca au avut vreodata…

Va puteti inchipui asa ceva la un meci al Bulgariei sau al Serbiei, al Germaniei sau al Angliei sau al oricarei alte tari din Europa civilizata la care s-a facut de atatea ori referire aseara ???

Ca suporter dinamovist am asteptat mereu un stadion decent, un stadion normal pe care dragostea fata de echipa sa poate fi exprimata la maxim, uneori ma amageam ca noul stadion national ar putea fi arena care sa ne ofere conditiile la care am visam dintotdeauna.
Dupa meciul de aseara ceva s-a schimbat, am impresia ca la urmatorul meci din “Groapa” pista o sa mi se para mai mica, tribunele acelea mai inclinate spre teren, scaunele batute de vant si soare pe care in peluza nu ai voie sa stai jos, spre deosebire de cele de la meciul de aseara, cele mai bune din lume si cainii din jurul meu, indiferent cati o sa fie, Ultimii Oameni care mai cred si in altceva decat “romanul normal”…caruia presa ii canta azi ode ca a facut o atmosfera fantastica doar pentru ca s-au adunat la un loc 50.000 de oameni, marea majoritate venind la un meci de fotbal la fel cum s-au dus si la Avatar, pentru ca e la moda si vorbeste toata lumea despre el.

Avem un stadion care ne-a bagat intr-o lume civilizata cu forta, fara sa fim pregatiti si fara sa avem habar ce inseamna. Pentru asta ne-am vandut aseara o bucatica de suflet pe care nu ai cum sa o masori in standardele Uefa pentru stadioane, sunt curios cati dintre spectatorii de ieri mai aveau macar un meci pe stadion anul asta ?…probabil foarte putini…cati o sa mai vina dupa ce o sa treaca emulatia legata de noua arena ?…tinand cont ca la mall nu platesti ca sa intri probabil la fel, foarte putini…pana la urma in tribune o sa ramanem Tot Noi, si indiferent cati o sa fim atata vreme cat refuzam sa stam jos la comanda cuiva poate nu e chiar totul fara speranta pentru fotbalul nostru.

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 17
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura pentru sport și agrement din București  • 
Choose destination

Since our 2313 forum members have written 423802 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use