Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2)

1718 posts, 322853 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 123
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Utilizator anonim

Sa nu inceapa din nou discutia interminabila despre traseele si vagoanele de tramvai de sub pasaj... :roll:  :cry:  :?
Ca o clarificare finala - liniile vor circula cand voi anunta aici iar traseele nu sunt inca decise, abia atunci vom stii ce vagoane circula pe sub pasaj, oricum clar Alexandria si/sau Militari vor circula sub pasaj. La fel de clar NU vom vedea deloc Tatra PE pasaj.

 


Re: Presa despre Pasajul Basarab subway guru

Asa m-am 'satistit' de comentariile astea, nenii aia au de la ei din balcon pana la pasaj cel putin 15m daca nu mai mult, deci cu mult mai mult decat latimea unei strazi obisnuite din oras. Daca stateau la parter ar fi putut sa aiba doar un metru de trotuar pana in trafic si nu s-ar mai fi plans atata... :mrgreen:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

@lucianho:
Fara suparare, rugaminte mare, Mare, MARE: hai sa discutam despre viitoarele trasee RATB aici: viewtopic.php?f=26&t=1153
Multzam anticipat!  ;)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Goldmund

Am citit un articol dintr-un ziar "serios" in care locatarii din blocurile de pe Titulescu spuneau ceva de "frica" unor accidente, cu masini zburatoare pana in balcoanele lor...
OK, nimic nu e exclus..., insa probabilitatea ca o masina sa zboare cativa zeci de metri si sa plonjeze chiar in balconul cuiva... este mai mica decat sa fii lovit de traznet sau un "sase" la lotto.
Ziaristii care publica astfel de "temeri" nu pot fi seriosi. Unora chiar le e frica sa nu cada...Luna pe ei.(si asta am citit intr-un ziar "serios"!)Plus ca acest fantastic proiect a fost criticat de multi, inca de la inceput:
-de PSD(dintr-un populism ieftin, crezand ca vor castiga cateva voturi in plus; atunci trandafirii au propus cu banii pentru Pasaj- ceea ce era din start fals!Banii earu doar pentru acest proiect!-sa asfalteze si canalizeze sute de strazi...,"la anu' ")
- e adevarat, locuitorii de pe Titulescu si ziaristii teribilisti, au vociferat inca de la inceputul proiectului ca Pasajul va ajunge la nivelul etajului 6 al blocurilor de pe bulevard...
Azi, bulevardul arata mai bine ca niciodata! Iar locuitorii vor avea un tram si sine moderne "in fata casei"...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) becs

Marian, cand se termina pasajul sper sa faci si niste poze pe timp de noapte mai ales daca o sa fie iluminat

 


Re: Presa despre Pasajul Basarab VladG

Pai se plang ca poate le cade o masina "SUB" balcon. Si ce-i priveste pe ei daca le cade "SUB" balcon?!?
Sub balcon poate sa ajumga o masina si daca iese pur si simplu de pe sosea, nu trebuie sa cada de pe vreun pasaj.
Ce le mai place sa se lamenteze...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Nightwolf

Goldmund wrote:
Am citit un articol dintr-un ziar "serios" in care locatarii din blocurile de pe Titulescu spuneau ceva de "frica" unor accidente, cu masini zburatoare pana in balcoanele lor...
OK, nimic nu e exclus..., insa probabilitatea ca o masina sa zboare cativa zeci de metri si sa plonjeze chiar in balconul cuiva... este mai mica decat sa fii lovit de traznet sau un "sase" la lotto.
Ziaristii care publica astfel de "temeri" nu pot fi seriosi. Unora chiar le e frica sa nu cada...Luna pe ei.(si asta am citit intr-un ziar "serios"!)Plus ca acest fantastic proiect a fost criticat de multi, inca de la inceput:
-de PSD(dintr-un populism ieftin, crezand ca vor castiga cateva voturi in plus; atunci trandafirii au propus cu banii pentru Pasaj- ceea ce era din start fals!Banii earu doar pentru acest proiect!-sa asfalteze si canalizeze sute de strazi...,"la anu' ")
- e adevarat, locuitorii de pe Titulescu si ziaristii teribilisti, au vociferat inca de la inceputul proiectului ca Pasajul va ajunge la nivelul etajului 6 al blocurilor de pe bulevard...
Azi, bulevardul arata mai bine ca niciodata! Iar locuitorii vor avea un tram si sine moderne "in fata casei"...


La distanta actuala intre blocuri si rampa de coborare a pasajului, singura sansa ca o masina sa dea unui apartament "new hardware installed" este ca ghiolbanul sa circule cu peste 130km/h si sa nu se loveasca de parapeti, pomi etc ... in plus de asta in ultimii 4 ani singurul accident cu masina cazuta de pe pod a fost anul trecut in toamna pe pod Europa si n-a zburat in lateral mai mult de 4 metrii ... asa ca sa ma scuteasca ...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

Desi vremea e 'caineasca' se lucra si azi.
Astaldi turna de zor la dala de beton pentru carosabilul de pe rampa Plevnei, Swietelski lucra 'sub tabliere' la adapost de ploaie pentru terminarea statiei de tramvai de la sol la Grozavesti, mai incolo erau si la vopsit intradosul tablierelor viaductelor cu vopselurile 'cationice' (alea gris-beton).
Mai sunt sase teci de montat, restul pareau aproape complet tensionate.
@mindmasster: cred ca putem pune deja 53 hobane 'terminate'...
Si la final, traditionala poza de pe Dinicu Golescu + una 'mai artistica' de langa statia de metrou (ma rog, facuta cu telefonul pe ploaie, in asta ar sta 'toata arta'!)
@Nightwolf:
Ai observat ce borduri am pus pe pod? Comanda speciala pentru astia amatori de o 'liniutza' finalizata cu triplu salt mortal...
Image0062.jpg (174.09 KB; downloaded 2232 times)
Image0064.jpg (130.61 KB; downloaded 2235 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) VladG

Azi, la 12, intindeau cablul de cupru de la linia de contact a tramvaielor, in zona Bricostore.

 


Re: Presa despre Pasajul Basarab Dominatrix

To be fair, nimanui nu i-ar place sa stea culcat in patul din dormitor si sa vada tramvaie si masini mici trecand prin fata geamului. Dar ideea e ca acest pasaj este necesar, si deci trebuia facut, indiferent de parerea nemultumitilor care oricum sunt in minoritate. In orice "democratie", unii protesteaza si sunt nemultumiti, dar nu se pot impaca si capra si varza, si daca incerci sa faci asa ceva, ajungi "la pepeni"...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) hailaql2000

faptul ca cineva se plimba cu transportul in comun sau cu masina prin dreptul etajului doi al cladirilor e ceva destul de normal in marile centre urbane ale lumii. Cred ca asta e pretul pe care trebuie sa il plateasca Bucurestiul pentru dezvoltarea sa. Si totusi nu e atat de "rau" ca prin alte parti, dar badea Gheorghe ce stie?
Zi buna!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

Toata povestea asta-mi aduce aminte atitudinile 'tipice' de Bucuresti:
Toata lumea vrea transport in comun, dar sa nu treaca tramvaiul pe strada lui, toti si-ar dori o statie de autobuz cat mai aproape, dar nu cumva sa fie chiar in fata casei lui, toti si-ar dori sosele 'zburatoare' cu o singura conditie, sa zboare pe langa balconul vecinului...tipic!
Sa vedeti comentarii cand vom ajunge sa trecem cu metroul prin sufragerie...ca in imaginea de mai jos 8-)
DSC01491.jpg (132.16 KB; downloaded 2603 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) George

Probabil vom auzi discutii din astea si cand se va construi metroul.
La fel a fost pe Panduri, cand a fost vorba de introducerea tramvaiului, s-au opus "locuitorii din zona" (presupun ca stateau ceva stabi), ca si cum traiau intr-un parc national si n-am vazut niciodata o sosea.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Nightwolf

subway guru wrote:
Desi vremea e 'caineasca' se lucra si azi.
@Nightwolf:
Ai observat ce borduri am pus pe pod? Comanda speciala pentru astia amatori de o 'liniutza' finalizata cu triplu salt mortal...



Dadadada :D LOVE THEM!! :D

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 123
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)  • 
Choose destination

Since our 2319 forum members have written 423941 posts in 5276 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use