Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Repere / toponime din București

202 posts, 47347 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14 15
 
 

📖 Pagination options
Re: Repere / toponime din Bucuresti andrei11

Și atunci mai există sau a fost demolată ? Eu  când chiuleam la liceu și mergeam în centru la filme nu-mi amintesc de clădirea asta. Și mergeam pe jos din  Piața  Iancului până la Universitate pe  B-dul Republicii (  Pache  + Carol - denumirile actuale - )

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti subway guru

De ce nu incerci un Street View?

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti andrei11

Am încercat dar îmi dă cu virgulă...
Din timpul liceului când practic am început să cunosc Bucureștiul și până acum m-aș fi întâlnit cu clădirea asta, dar nu o am în memorie, nu știu de unde s-o iau...

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti macheta218

https://www.google.ro/maps/@44.4365953,2 ... 2!8i6656
Centrala electrică există la parterul blocului(substația electrică de tracțiune STB Carol), este fix tot in același loc. Clădirea vecină din stânga este tot cea din fotografia veche.

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti andrei11

O fi aceeași adresă, dar clădirea actuală este cu totul alta decât cea din fotografie...

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti macheta218

Da, vechea clădire nu mai există.

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti andrei11

Ce legătură era ( este ) între Str Electronicii şi electronică ? Din câte ştiu pe vremea lui Ceaşcă acolo erau depozite de cartofi, ceapă, etc.

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti omirica

Fabrica Electronica Industrială era în zonă, pe Baicului.

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti 1689

Prima linie de asamblare pentru radiouri si televizoare a fost in anii ‘60 la Electronica, pe Baicului.
Ulterior, pe masura ce s-a trecut la productia interna a componentelor (Fabrica de Tuburi Cinescoape s-a deschis la inceputul anilor ‘70), productia s-a mutat pe platforma Pipera.

Vechea locatie de pe Baicului se transformase in linie de asamblare pentru echipamente industriale.

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti Cristi N

Nu cumva este vorba de fabrica Izolatorul? GMaps

 



Re: Repere / toponime din Bucuresti ByOnu

Sursa: https://www.reddit.com/r/Romania/comment ... _update/

Rezolutia originala: https://i.redd.it/3w3i6sziko371.png


harta zone cartiere Bucuresti 2021 Reddit user u boring_wiccan.png (1.77 MB; downloaded 1668 times)

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti andrei11

Sunt  destule greşeli, exemple:
- Cartierele  Militari şi Drumul Taberei sunt despărţite de Cale Ferată, nu de  B-dul Timişoara.
- Ferentari şi Giurgiului au cu totul altă graniţă
- Cartierul "Obor" e mult mai mic şi practic nu există sub această denumire.
- Cartierul Iancului e  cam un sfert de cât se prezintă acolo
- Sunt  zone  neacoperite
- Cartierele Dristor, Titan, Sălăjan , Pallady fac toate parte din Cartierul Balta Albă.
- Etc, etc, etc.
În concluzie graniţele sunt trasate după ureche.

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti 1689

Nici definitia Berceniului nu e chiar exacta.

Teoretic, Berceniul este demarcat de Brincoveanu - Luica - Emil Racovita (eventual Sos Berceni, partea cu cimitirul) - Nitu Vasile.

Zona dintre Sos Berceni - Parcul Vacaresti - si de-a lungul Sos Oltenitei pina la Orasel este Oltenitei.

Intre Brincoveanu - Resita - Soimus - Alunisului e Brincoveanu.

De la Soimus pina in Oltenitei e Stoian Militaru

Intre Nitu Vasile si Oltenitei e Secuilor.

Tineretului e doar intre Bd Sincai - Calea Vacaresti si Bd Pionierilor (Tineretului), dincolo de Calea Vacaresti, spre Splai e Abator.

Pe Calea Vacaresti, de la Big pina la Mihai Bravu (si pe partea cealalta, pina la Vitan) e(ra) Vacaresti.

Aparatorii Patriei se intindea si intre Sos Oltenitei si Sos Berceni, pina la granita cu Popesti Leordeni.

De la Cutitul de Argint pina la Sincai, pe Serban Voda pe ambele parti e La Crematoriu (eventual Adesgo pentru cei mai sensibili), nu Carol.

Pe vremuri ce era in jurul Oraselului, pina spre Colnicului era cunoscut ca Piscului, iar mai departe, pina la Vacaresti, ca Martisor.

Un punct de reper faimos era si complexul comercial de vis-a-vis de Scoala de Militie (astazi institutul de Studii pentru Ordine Publica), cunoscut ca Geamuri Multe.

Si - daca e sa fac o gluma macabra - Asmita Gardens e fix unde era Ecarisajul :D

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14 15
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2313 forum members have written 423813 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use