MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 413349 views
 
Go to page:  1  ... 125 126 127 128 129 130 131
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

Cardurile contactless Metrorex pot fi reîncărcate de acum și la Automatele de Vândut Cartele din stațiile de metrou

Metrorex anunță că începând de miercuri 8 februarie călătorii care dețin un card contactless îl pot reîncărca în doar câteva secunde la un automat de vândut cartele din rețeaua de metrou. Serviciul este funcțional în toată rețeaua de metrou, mai puțin la automatele amplasate în stațiile de pe tronsoanele Gara de Nord 2 – Străulești și Nicolae Grigorescu 2 – Anghel Saligny.
Această nouă funcționalitate va permite călătorilor să consulte și/sau să reîncarce pe cardurile contactless Metrorex titlurile de călătorie care au fost încărcate anterior pe cardurile deținute de călători, conform indicațiilor din meniul automatelor de vândut cartele. La automatele de vândut cartele nu se pot reîncărca titluri de călătorie cu reducere, potrivit companiei.

„Metrorex asigură această modalitate de reîncărcare a cardurilor contactless prin intermediul a 210 Automate de Vândut Cartele, amplasate pe Magistralele 1, 2, 3 și 5. Astfel, compania de transport îmbunătățește permanent paleta de servicii cu efect direct în creșterea gradului de satisfacție al călătorilor”, potrivit unui comunicat al companiei.

„Implementarea noului serviciu reprezintă un rezultat important care oferă, astfel, călătorilor facilități moderne de acces la metrou”, spune Metrorex.

https://economie.hotnews.ro/stiri-compan ... trou.htm

 



  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

Eu nu înțeleg de ce serviciul nu este funcțional pe M4 si pe M3 NG-AS. Ok, acolo nu exista turnicheti model nou, dar ce treaba are asta cu AVC?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces cris_m

Exista AVC-uri acolo? Nu-mi amintesc foarte bine recunosc.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Sunt din ce imi aduc aminte bine dar din primul lot de la inceputul anilor 2010.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces BodoMinea

sab wrote here:
Eu nu înțeleg de ce serviciul nu este funcțional pe M4 si pe M3 NG-AS. Ok, acolo nu exista turnicheti model nou, dar ce treaba are asta cu AVC?

Presupun că automatele instalate acolo (dintr-un lot mai vechi) nu au deloc funcție de încărcare a cardurilor reutilizabile de transport tip Mifare, fapt care pare să fie confirmat de următoarea fotografie găsită pe internet:
58dfb9d0-3fc4-4069-9d02-c76e592b13d5.jpg (398.35 KB; downloaded 1900 times)
Sursa: Mihai Petre pe https://bucurestiulmeudrag.ro/fotografii ... 592b13d5
Ce mi se pare ciudat este că fotografia este din stația Străulești, una din cele mai recent terminate, iar facilitatea tot lipsește. Probabil automatele au fost prinse în caietul de sarcini pentru stațiile noi, document care s-a făcut înainte ca Metrorex să ia în calcul că vor trece partea de abonamente de la cartelă magnetică la card Mifare, iar furnizorul a venit, evident, cu minimul cerut.

Mi se pare jenant ca în anul 2023 să fie atât de complicat de adăugat un cititor contactless la acel automat și legat pe USB / Serial... e clar că softul e același ca pe cele care au acea facilitate și suportă deja adăugarea perifericului cu pricina. Chiar cred că se putea găsi o soluție ca să existe uniformitate între funcționalități în toate stațiile înainte de a pune în funcțiune acest proiect.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces BodoMinea

Astăzi în jurul orei 18:20 accesul în stația de metrou Piața Victoriei pe la intrarea dinspre Calea Victoriei a fost îngreunat de o „problemă de comunicație” - mai exact nu s-au mai deschis porțile la validarea anumitor titluri de călătorie (nu știu care).



Ce nu înțeleg este de ce nu au deschis manual toate porțile dacă exista această problemă - în afară așa este regula: ți s-a defectat ceva legat de ticketing, se merge pe gratis până se rezolvă. Nu știu dacă mă îngrijorează mai mult ideea că Metrorex a fost mai îngrijorat de suma modică pe care o putea pierde dacă intrau câțiva oameni fără titluri de călătorie valide cât nu au mers porțile sau varianta în care „problema de comunicație” era atât de gravă încât nu se putea folosi deschiderea manuală a ușilor.

Pentru „posteritate”, pun și aici problema semnalată de mine la „Accidente / incidente” - https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces subway guru

Sistemul cu reincarcare sau recuperare de cartele cu cip trebuia implementat pe model Singapore (acela a fost modelul) de la bun inceput tocmai pentru ca la acea vreme acest fel de cartele erau relativ scumpe, dar Mrex a tinut cu dintii de cartelele magnetice…si a refuzat varianta de perspectiva certa.
Miopie tipic bastinasa, de ce sa imbunatatim daca merge oricum si asa?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ByOnu

📅Astăzi, 19 februarie 2023, sărbătorim 147 de ani de la nașterea marelui sculptor, Constantin Brâncuși, declarată, de altfel, zi de sărbătoare națională.

Ⓜ️Metrorex aduce un omagiu unuia dintre cei mai importanți artiști ai secolului 20, prin denumirea stației de metrou care îi poartă numele, aflată pe noua Magistrală 5 de metrou.

Totodată, Metrorex oferă publicului călător, în special colecționarilor, o nouă grafică pentru cartelele de 1 călătorie.

📖 „..Ceea ce vă dăruiesc eu este bucurie curată!
În sufletul meu nu a fost niciodată loc pentru invidie, nici pentru ură, ci numai pentru bucurie, pentru acea bucurie pe care o poţi înţelege oriunde şi oricând…”, spunea Constantin Brâncuși
cartela metrorex 1calatorie constantin brincusi.png (140.65 KB; downloaded 1705 times)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces GPS

Bine că cele reale sunt diferite… :popa:

Cea reală aici.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Adrian Rosca

In data de 28 februarie s-au depus ofertele (de fapt oferta, ca e doar una singura, de la Metroul SA) pentru Servicii de proiectare pentru elaborare Studiu de Fezabilitate pentru proiectul “Integrarea sistemului de control acces al Magistralei 4 (Racord 1 – Nicolae Grigorescu 2 – Anghel Saligny si Racord 2 – Gara de Nord 2 – Straulesti) cu Magistralele 1, 2 si 3 si TL” si asistenta tehnica de specialitate. In sfarsit, s-a facut primul pas sa scapam complet de vechile validatoare.

Atasez un extras din caietul de sarcini mai jos:


 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ByOnu

O situatie nou-intalnita de mine.

Se detine o cartela de 10, in conditie buna, AMR 3 calatorii, iar la poarta returneaza mesaj de tipul "Eroare citire".

Controlorul de acces scrie cu pixul pe ea AMR 2 calatorii si permite accesul - procedeul clasic.

La intoarcere incerc iar cartela, insa de data aceasta mesajul este "Fraudă".

Care sa fie explicatia? De ce "Frauda", ci nu eroare? Sigur nu are cum sa fie de la pixul de pe spate.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces shoppy

Posibil sa existe vreo verificare sa nu-si faca vreunu acasa aparat de copiat cartele si s-a activat mecanismul.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

Exista contract de mentenanță la turnicheti? Vad ca la Leonida o poarta de ieșire (cea din dreapta) este defecta de vreo 6 luni, acum s-a mai defectat inca una. Fix in zona cea mai solicitată...
20230423_090431.jpg (808.13 KB; downloaded 963 times)

 


Go to page:  1  ... 125 126 127 128 129 130 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2314 forum members have written 423859 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use