Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi Ilfov

 

Topic: Filme cu vehicule de transport in comun

222 posts, 97599 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Filme cu vehicule de transport in comun 1689

Un film pe care nu l-am mai vazut postat pina acum, foarte multe tramvaie si imagini inedite din Bucuresti, aparent din 1942



 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun rosetti61

Bucuresti 1984, iarna si troleibuze la Piata Mihail Kogalniceanu.


 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Filme cu vehicule de transport in comun ADK

Exista un filmuleț scurt parcă cu un tramvai V3A model 1973 în pasajul de la Victoriei(?), prin tramvai trecea o mașină iar fața tramvaiului era distrusă, din ce mai știu se petrecea undeva pe la mijlocul aniilor 2000.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun Chev Celios

Da acesta :






Filmuletul este pus pe you tube de mine si este o secventa din filmul 7 seconds filmat in Bucuresti pe la inceputul anilor 2000.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Filme cu vehicule de transport in comun ADK

Acesta e, într-adevăr. Pe undeva am reușit să găsesc și fotografiile cu acel V3A evident distrus, dacă le găsesc promit să le atașez aici.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun ByOnu

Citisem ca s-au folosit tronsoane din doua V3A clasice diferite, ce s-a gasit la casare in perioada respectiva.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun Gabi23

Erau secțiuni din vagoanele clasice 177 și 310. Nu mai știu cine realizase exact fotografiile.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun messe

ADK wrote here:
Exista un filmuleț scurt parcă cu un tramvai V3A model 1973 în pasajul de la Victoriei(?), prin tramvai trecea o mașină iar fața tramvaiului era distrusă, din ce mai știu se petrecea undeva pe la mijlocul aniilor 2000.


Din ce se vede in filmulet, e un V3A-93 nu clasicul anilor '70, uita-te la usile lui, omit aspectul ca cele 2 tramvaie circulau pe contrasens dar asa a fost regia.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Filme cu vehicule de transport in comun GPS

Tramvaiul implicat în accident este V3A clasic. Mă rog, ce mai era din el…

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun WT_fan06

Se vede că s-au folosit 3 vagoane pentru această filmare: 2 V3A-93 pentru „urmărire” și un V3A clasic (alcătuit la rândul său din secțiuni provenite de la tramvaie diferite, după cum au spus colegii), vopsit desigur în stilul V3A-93, pentru „accident”. Pe lângă argumentul logic că s-a incendiat un tramvai casabil pentru acea scenă, ne dăm seama că este un V3A clasic după „fusta” scurtă a tramvaiului.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun messe

Ia priveste cu atentie, facand stop-cadru la secundele 26 si 27, recte 0: 26, 0:27, din acest fimluet de 48 de secunde, daca acest vagon arata a un V3A clasic, in primul rand are parbrizul panoramic inclusiv caseta de linie matriciala ceea ce un V3A clasic nu avea, apoi modelul usilor, nu din patru foi cum le avea clasicul V3A ci acela precum la cele actuale de V3A-93 din doua usi actionate lateral. Daca vrei si un alt amanunt, priveste-i sensul de deplasare unde se poate vedea foarte clar, facand acel stop-cadru la 0:26 sau 0:27, stalpul aflat intre cele doua linii de tramvai care sustine catenara se afla pe partea lui dreapta adica pe partea usilor in loc sa fie pe partea stanga unde nu sunt usile de acces in vagon. Amanuntul referitor la sensul de deplasare al tramvaiului nu este asa important insa eu sunt foarte atent la anumite detalii, vezi si discutia avuta in topicul cu garajul Vasile Lascar.

WT, vezi ca la secunda 32 se observa decupajul de la boghiu dupa modelul nou, in zona articulatiei dintre corpurile A si C.

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun WT_fan06

@messe , nu ai citit cu atenție. Eu sunt total de acord cu tine, tramvaiul care se vede la 0:26 e V3A-93. Dar pentru scena incendiului a fost folosit un cu totul alt tramvai!  :yes:

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun messe

Pune un stop-cadru si la 0:32 si priveste cu atentie decupajul din zona articulatiei intre corpurile A si C, unde se afla boghiul, nu este un decupaj mare stil V3A93? Eu asa-l vad, pare un decupaj care nu acopera boghiul articulatiei dintre A si C, e posibil sa nu mai vad eu bine si-mi cer scuze pentru greseala insa din acel stop-cadru se vede un decupaj amplu in dreptul boghiului aferent articulatiei. Oricum n-are rost sa dezvoltam vreo polemica pe tema asta, pur si simplu am precizat ceea ce am vazut si prefer sa fiu foarte atent la detalii si cand afirm ceva vreau sa aduc si argumente. Daca am gresit, imi cer scuze!

 


Re: Filme cu vehicule de transport in comun andrei11

Nu mai folosiţi cuvântul catenară când NU e cazul. Pe acolo pe unde s-au filmat acele secvenţe cu siguranţă NU este nicio catenară.

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului în comun din București şi Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2313 forum members have written 423814 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use