Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Stația de tramvai Piața Victoriei (din Pasajul Victoriei)

223 posts, 63776 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei ByOnu

Statia are foarte mult rost si fara metrou.

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei Valentin

Intr-adevar, probabil ar fi fost mai bine sa parcurgi pe jos din statia de tramvai pana la primul acces de metrou pe frig/ploaie/ninsoare/caldura sufocanta (distanta care ,functie de statia de tramvai in care cobori, poate sa fie 500m+ sau 300m+) si sa astepti si la n semafoare, din care unul absurd de lung (cine parcurge des drumul stie la ce ma refer).
E buna statia, chit ca nu toata lumea vrea sa ajunga in Pipera cu metroul, mai sunt si alte trasee de autobuz ce prezinta interes pentru cei ce ajung in Piata Victoriei.

Ce nu inteleg, e de ce pe sensul spre Titulescu e asa indepartata statia de scari?  Inteleg sa incapa 2 tramvaie (desi am avea o problema daca ar fi un tramvai 1/10 in fundul celuilalt), dar cat de des pot sa ajunga la peron in acelasi timp 2 tramvaie? avand in vedere ca 46 e aproape fantoma?  (din imagini pare un spatiu mai generos de 2 tramvaie)

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei andrei11

Fix aceeași problemă este și la Obor ( 21 ) sensul spre cartier.  

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei dekolor

La Obor mai are sens in contextul in care autobuzele circula pe linia de tramvai (cand se intampla asta) deoarece la ore de varf se strang destule autobuze de pe mai multe linii (se mai intampla sa plece mai multe regionale in acelasi timp).

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei bogdan5ful

Eu nu am înțeles de ce au inversat gardurile pe sensurile de mers ale liniilor 1 și 10. Pe linia lui 10 putea să nu monteze gard până la scară pentru că tramvaiul trebuie să facă stație, deci încetinește. În schimb, pe linia lui 1, gardurile sunt mai ,,scurte” deși la intrarea în stație tramvaiul intră ,,în forță” și crește riscul de accident dacă cineva se grăbește să-l prindă pe 1, iar în spate vine un 46.

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei ByOnu

Valentin wrote:
Ce nu inteleg, e de ce pe sensul spre Titulescu e asa indepartata statia de scari?  Inteleg sa incapa 2 tramvaie ...


Vizibilitate redusa pentru tramvaiele care coboara panta.  Plus spatiu necesar pentru franare.

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei andrei11

Orișicând se poate defecta un tramvai acolo ( vezi accidentul din Pasajul Lujerului ) așadar IT - iști neplătitori de impozite pot proiecta o automatizare ( de doi lei ) și un semnal la intrarea în pasaj care să semnalizeze dacă este sau nu tramvai în zona critică.
Spațiu necesar pentru frânare ?  :rofl:  Altă întrebare ! ( Mă rog, scuză...)

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei subway guru

Cand traivanul merge la vale are nevoie de mai mult spatiu de franare, hai ca nu e asa de greu de inteles...

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei andrei11

N-am înțeles, ce-i  împiedică să pună limitare de viteză, de exemplu 25 km / h ? Oricum au stație jos, trebuie să încetinească !

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei subway guru

Ce anume nu ai inteles???
Am spus doar ca argumentul e valabil, nu ca solutia aleasa ar fi minunata...
Metoda asta cu bagatul de restrictii peste restrictii a dus pana acum doar la falimentul transportului pe sina.
Asta-ti doresti???

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei andrei11

Ok, și dacă se strică ( ca la Lujerului ) un tramvai fix după curbă ? Cel mai bine e să fie o semnalizare care să indice că este tramvai în față în pasaj, nu ?
La suprafață tramvaiul e preferatul meu plus autobuzul 335, mai ales după ce au introdus articulatele.  :applause:

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei subway guru

Pasajul nu-mi pare a fi in cine stie ce curba imposibila...
Sunt altele mult mai nasoale.

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei orex

Trebuie sa fie montate semafoare la intrarile in pasaj, tocmai sa nu se intample ca la bowling!

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei Chev Celios

La Victoriei ar trebui pus semafor  care sa le indice daca au sa nu tramvai in  pasaj , cu o statie inainte de intrarea in pasaj. Statiile Pasaj Victoria ( sens Banu Manta) si  Dr Felix ( sens Stefan ce Mare) ar trebui sa aiba semafoare.  Chestie care este valabila si pentru Lujerului.

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2313 forum members have written 423834 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use