Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Stații, case de bilete, microdispecerate

2245 posts, 641116 views
 
Go to page:  1  ... 146 147 148 149 150 151 152  ... 161
 
 

📖 Pagination options
Re: Stații, case de bilete, microdispecerate reiny2000

Nu se văd bine noaptea pentru că sunt afișaje e-ink și nu emit lumină ca un ecran obișnuit. Asta le face foarte eficiente dpdv energetic, dar noaptea ai nevoie de o sursă de lumină separată ca să vezi ceva.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate sorin.niculescu_

Are cineva idee care este cea mai mică interstație de pe raza Municipiului București sau cea mai mare? Eu aș alege ca cea mai mică fiind între Răsăritului și Piața Gorjului, sens Valea Cascadelor.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate alexandru_minciu91

Mie mi se pare că e pe traseul liniei 133, sens Bd. Tineretului, între statia Papazoglu și Școala Generala 81.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate V2A

O distanță foarte mică este între stațiile Drumul Binelui și Bd. Metalurgiei 29, sens Piața Sudului.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate sorin.niculescu_

Aparent, există o stație denumită „Luterană” care este scoasă din uz. Are idee cineva ce linie oprea înainte acolo? Este pe Str. Știrbei Vodă, exact pe unde trece 368, sens Valea Oltului.
IMG_1964.png (1.49 MB; downloaded 1368 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate sorin.niculescu_

Că tot v-am mai zis acum ceva vreme pe forum despre această stație „fantomă”, au început să asfalteze alveola pe sensul spre București. Această posibilă stație nouă (la care, din câte știu eu, se oprea înainte) se află pe Str. Republicii, în satul Dragomirești-Deal, pe ambele sensuri, între actualele stații ale liniei 433, respectiv „Dragomirești Deal” și „Teilor”.
IMG_1966.png (1.42 MB; downloaded 1370 times)
IMG_1965.png (1.47 MB; downloaded 1370 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate WT_fan06

Acea alveolă este numai „bună” pentru două locuri de parcare, întrucât nici măcar o dubiță nu poate încăpea din cauza copertinei care este efectiv în gabarit... despre un autobuz nici nu poate fi vorba.  :popa:  :popa:

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate ADK

E clar că ce-i care au conceput alveolele alea nu sunt călători, și nici șoferi de autobuz. Nici măcar nu s-au pus în ipostaza lor.

Cum să faci așa alveole "la limită" și copertine ale stațiilor ce vin peste bordură, fără 1m măcar trotuar în fața stațiilor? Dacă sunt mai mult de 4-5 călători, restul unde așteaptă? Ce-i care doar fac tranzitul pe unde îl fac, că nu există nici-un trotuar? Cine a făcut circul ăsta să-și caute un alt job, preferabil la distribuție de pliante.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate alexandru_gr

Alveolele acestea sunt la fel de inutile cum sunt cele de pe strada Doamna Ghica de pe traseul liniei 243.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate STB Spotting 21

sorin.niculescu_ wrote here:
Are cineva idee care este cea mai mică interstație de pe raza Municipiului București sau cea mai mare? Eu aș alege ca cea mai mică fiind între Răsăritului și Piața Gorjului, sens Valea Cascadelor.
Pe linia 19, intre statiile "Soseaua Mihai Bravu" si "Calea Dudesti", cred ca este cea mai mica distanta. Aceeasi situatie a statiilor de efectuat inainte si dupa o curba mai este si pe linia 23, intre opririle omonime "Liviu Rebreanu". Acum nu stiu neaparat cata relevanta ar avea aceste aspecte, atata timp cat statiile sunt utilizate de calatori.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate sorin.niculescu_

@STB Spotting 21 era doar o curiozitate personală și voiam să aud și părerile voastre.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate edi1717

De asemenea, o distanta foarte mica este si pe linia 182 intre cele doua statii de la Gara de Nord, cea de pe Calea Grivitei si cea din Piata Garii de Nord.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate citaro4775

Alte două exemple pe care le pot da sunt o dată pe linia 381 (Piața Sf. Gheorghe- Universitate), respectiv liniile 19,27,40 (Chimopar- Complex Comercial Titan)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate rosetti61

Si pe 336, intre "Carol Davila" si "Pod Cotroceni". Statia Luterana de pe Stirbei Voda este a lui 368 - nu a mai fost folosita un timp deoarece autobuzele au circulat deviat cat au fost lucrari edilitare pe Nicolae Golescu.

 


Go to page:  1  ... 146 147 148 149 150 151 152  ... 161
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2313 forum members have written 423796 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use