MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Accidente / incidente

2562 posts, 602756 views
 
Go to page:  1  ... 171 172 173 174 175 176 177  ... 183
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente orex

punmeister wrote here:
Faptul ca au tinut neaparat sa mentioneze marca trenului tind sa cred ca avem un mesaj ascuns tinand cont de... viziunea editoriala a CF.

Ce altceva e in serviciu pe M1 in afara de Bombardier (BM.2/BM.21)? ;)

 


Re: Accidente / incidente punmeister

Nu asta, dar imi aduc aminte cand CF ii multa reclama lui radoi (cu r mic!) care elogia atatat de mult IVA si cat de praf sunt restul.

 


Re: Accidente / incidente shoppy

Ce circula pe fiecare magistrala stiu doar pasionatii, poate sunt disperati sa mentioneze ca nu este CAF.

 


Re: Accidente / incidente BodoMinea

Astăzi în jurul orei 18:20 accesul în stația de metrou Piața Victoriei pe la intrarea dinspre Calea Victoriei a fost îngreunat de o „problemă de comunicație” - mai exact nu s-au mai deschis porțile la validarea anumitor titluri de călătorie (nu știu care).
photo_blur.jpg (247.06 KB; downloaded 2117 times)

Ce nu înțeleg este de ce nu au deschis manual toate porțile dacă exista această problemă - în afară așa este regula: ți s-a defectat ceva legat de ticketing, se merge pe gratis până se rezolvă. Nu știu dacă mă îngrijorează mai mult ideea că Metrorex a fost mai îngrijorat de suma modică pe care o putea pierde dacă intrau câțiva oameni fără titluri de călătorie valide cât nu au mers porțile sau varianta în care „problema de comunicație” era atât de gravă încât nu se putea folosi deschiderea manuală a ușilor.

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Refuz să cred că uşile nu se pot deschide uşor manual.

 


Re: Accidente / incidente cris_m

Se pot deschide, dar mai mult ca sigur asteptau ordin de sus... cu capul lor nu pot gandi in astfel de situatii.  :roll:

 


Re: Accidente / incidente BodoMinea

Se pare că defecțiunea nu s-a limitat la stația Piața Victoriei.
București: Sistemul de taxare de la metrou a picat. Ce spune Metrorex despre această problemă
Bucureștenii au avut parte, joi seara, de o surpriză neplăcută. Sistemul de taxare la metrou a picat, iar la intrarea în stații s-au format cozi.
"Metrorex informează că începând cu ora 18:00 au existat fluctuații de autorizare a tranzacțiilor la porțile de acces din rețeaua de metrou. Specialiștii băncii care operează aceste tranzacții au remediat situația", se arată într-un comunicat remis de Metrorex.
- https://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... ema.html

1676074476870.jpg (363.4 KB; downloaded 1925 times)
Foto: Cristi Dorombach pe Facebook - https://www.facebook.com/757311203/posts ... bQyJAkl/

Deci... Conform comunicatului, doar plata cu card bancar nu a funcționat. Poate a fost sau nu a fost așa, amploarea cozilor și observația la fața locului îmi spun altceva dar ce să zic, presupunem că știu ei mai bine.

 


Re: Accidente / incidente oc7avian

Problema nu pare să fie nouă. Am observat niște fluctuații luni, când timp de un minut nu a acceptat plata cu cardul nimănui în stația Lujerului. Evident asta încurcă accesul și celor cu carduri de metrou, pentru că procesarea tranzacției până la refuzare era de câteva zeci de secunde, timp în care poarta e inutilizabilă.

 


Re: Accidente / incidente TudorSt

CAF 1311-2311 a bubuit la propriu in stație la Piața Sudului sens Pipera. Se va circula pe un singur fir.

 


Re: Accidente / incidente punmeister

Adica? N-am gasit absolut nimic pe internet.

 


Re: Accidente / incidente TudorSt

Eram fix in el, la intrare in Piața Sudului s-a auzit o bubuitura puternica și a mers din inerție (cel puțin asta am sesizat pentru ca motoarele și invertoarele nu se mai auzeau) pana la peron. S-au deschis ușile însă a rămas aprins doar iluminatul de siguranța. A încercat mecanicul de câteva ori sa plece dar nu a reușit și am fost anuntați sa coboram ca trenul e “defect cu sistemul electric”. Vreo 10 minute am așteptat pana a venit un tren dinspre Pipera la linia vecina care apoi a luat-o in sens invers.

 


Re: Accidente / incidente punmeister

Cum ma gandeam, iar au fost probleme de la sina a 3-a.

Actualizare:
Incepand cu ora 12:56, circulatia trenurilor de metrou a fost reluata in conditii normale.
_______________
Metrorex informeaza ca astazi, 10.03.2023, incepand cu ora 12:10, circulatia a fost reorganizata pe Magistrala 2 Berceni -Pipera, ca urmare a lipsei de tensiune pe sina a-III-a la statia Piata Sudului.
Pe distanta Piata Sudului - Berceni circulatia se desfasoara in sistem pendula, iar pe relatia Pipera - Piata Sudului circulatia se desfasoara normal.
Personalul Metrorex intervine in aceste momente pentru remedierea situatiei si reluarea circulatiei in conditii normale.
Calatorii sunt informati despre reorganizarea circulatiei prin sistemul de sonorizare din statii si nivel vestibul.
Mentionam ca circulatia si siguranta calatorilor nu au fost puse in pericol in niciun moment.
Va prezentam scuze pentru disconfortul creat si va multumim pentru intelegere.

http://www.metrorex.ro/_read795-1


TREBUIE URGENTATA MODERNIZAREA M2!!!!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Fum la statia de metrou Constantin Brancoveanu
https://www.aktual24.ro/fum-la-statia-de ... coveanu/
Mai multe masini de pompieri s-au deplasat la statia de metrou Constantin Brancoveanu unde calatorii au anuntat ca se simte miros de fum.
Salvatorii verifica in subteran.
Mirosul s-a simtit pana la statia Piata Sudului.
Nu sunt evacuati oamenii care circula cu garniturile de metrou
„In urma cu scurt timp am intervenit ca urmare a unei sesizari privind degajare de fum la statia de metrou Constantin Brancoveanu. In urma verificarilor efectuate la fata locului impreuna cu Metrorex s-a constatat ca situatia de urgenta nu se confirma. In acest moment a fost reluata circulatia in conditii normale”, a transmis ISU Bucuresti-Ilfov.

 


Re: Accidente / incidente yoyoMax

Cum sa nu se confirme cand mirosea clar si la Brancoveanu si la Sudului, ba chiar la Brancoveanu te ustura pe gat daca stateai mai mult. Oricum a fost o harababura totala, ca am trecut pe acolo. Te lasau sa cobori din metrou, dar de coborat jos in statie doar cand vroiau ei, in statie stateau ceva oameni echipati si nu stiu la ce se gandeau ca nu faceau nimic si bonus cand metroul facea statie acolo i-am auzit pe 2 mesteri cum vorbeau: "hai ca-i bine!" :mrgreen:

 


Go to page:  1  ... 171 172 173 174 175 176 177  ... 183
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2319 forum members have written 423965 posts in 5277 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use