Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Lărgire Sos. Berceni (FINALIZAT 2019)

318 posts, 97548 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23
 
 

📖 Pagination options
  • MNP
  • Posted:
  •  

Re: Lărgire Sos. Berceni MNP

"Lucrari istorice" - dupa cum zicea tovarasul Baluta. In foarte multe cazuri, istorice sunt doar tampeniile facute. Sa nu lasi niciun loc de intoarcere pe atata distanta, sa faci sistematizare gandita cu fundul si sa lasi atatea spatii nefolosite corespunzator, asta inseamna sa nu iti pese de nimic.

 


Re: Lărgire Sos. Berceni kokosmin

Pe șoseaua asta nu există canalizare? Balta din fața spălătoriei și până aproape de Fan Courier se făcea și înainte de modernizare.
2019-01-25 10.25.45.jpg (1.33 MB; downloaded 3124 times)

 


Re: Lărgire Sos. Berceni danutzu_2910

Nu este canalizare...
O sa o sape dupa ce este gata lucrarea asta, si este asternut si stratul de uzura......
:lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Lărgire Sos. Berceni zapacitu

Pana atunci mizau pe faptul ca era prost facuta hidroizolatia la metrou si devenea galerie de scurgere  :roll:

 


Re: Lărgire Sos. Berceni abc_XC

Se lucreaza pe Sos. Berceni, intre Bd. Metalurgiei si statia de metrou Dimitrie Leonida. S-au montat stalpi de iluminat metalici pe ambele parti ale carosabilului iar cei de pe partea cu IMGB aveau deja montate lampi cu led. Nu stiu daca sunt si functionali.
Pe partea cu IMGB s-a trasat trotuar, are borduri, balast stabilizat, se asteapta vreme buna pentru asfaltare. Pe partea cu metroul s-au montat borduri, se lucreaza la spatiul verde care era utilizat ca parcare.
Balta era tot acolo, iar toata zona e plina de noroi si mazga. :cry:

 


Re: Lărgire Sos. Berceni Puss in Boots

Or sa scoata si spatiul ala verde. Ingrijit si fara masini nu ar fi aratat asa cum arata acum. Vom scapa oare de masini in buza metroului?

 


Re: Lărgire Sos. Berceni abc_XC

Astazi, in dreptul statiei de metrou Dimitrie Leonida se lucra. Se construieste un zid pentru spatiul verde chiar langa peretele statiei de metrou. Nu am putut fotografia deoarece erau mai multi muncitori care se sprijineau de lopata si nu am vrut sa intru in conflict cu ei.
Pe cealalta parte, trotuarul asteapta asfalt, iar spatiul verde sper sa fie amenajat, acum arata ca dupa razboi. Singura mea ingrijorare este ca trotuarul se va inunda la fiecare ploaie mai serioasa.  Pozele sunt realizate chiar de la trecerea de pietoni din dreptul statiei Dimitrie Leonida.
Sos. Berceni (spre Aparatorii Patriei).jpg (326.64 KB; downloaded 2668 times)

Sos. Berceni ( spre IMGB).jpg (340.41 KB; downloaded 2668 times)

 


Re: Lărgire Sos. Berceni Puss in Boots

Daca nu aduc pamantul ala la nivel cu trotuarul atunci poti fi sigur. Dincolo da, se faceau zidulete ceea ce mi se pare bine doar prin simplul fapt ca asa nu vor mai parca masinile acolo.  Se face un obstacol mai solid. Sper sa nu le lase sa parcheze nici pe trotuar. Vom vedea. Macar zona aia verde e salvata.

 


Re: Lărgire Sos. Berceni adila

O lipsa de coordonare totala la acest proiect. Nimic surprinzator totusi.
- canalizare nu
- iluminat in dreptul trecerilor de pietoni nu
- s-a spart betonul de nu stiu cate ori ca au tot uitat sa bage cate ceva
- pericole gen cratere pentru pietonii care circula pe trotuarele neiluminate la tot pasul
- mizerie nu mai spun
Si ca sa fie tacamul complet, au betonat si spatiul verde dintre strada si trotuar, pe portiunea dintre Dimtrie Leonida si FanCourier, pentru a face ghici ce: parcare in spic cu acces de pe trotuar, nu din strada. O ineptie fara margini. O sa fac o poza ca merita imortalizata aceasta bataie de joc imensa.

 


Re: Lărgire Sos. Berceni Puss in Boots

Parcarile sunt pe trotuar, stie oricine. Spatiu verde poate in frigider daca pui patrunjelul gasit la magazin sau la piata.

 


Re: Lărgire Sos. Berceni adila

Eu nu vorbesc de masinile parcate in mod normal pe trotuar ci de parcare in spic amenajata cu bordura pe trotuar care nu sunt la tot pasul in oras. O sa fac o poza ca sa fie mai clar. Trotuarul practic abia ajunge pentru a scoate masina din locul de parcare.
In orcie caz inteleg ca tu esti acomodat cu acest stil de parcare si nu te mai deranjaza.

 


Re: Lărgire Sos. Berceni Puss in Boots

Eu glumeam mai sus. Masinile nu ar trebui parcate niciodata pe trotuar, in opinia mea. E ilegal chiar daca unii au ridicat anumite portiuni la rang de lege. Mai bine sa incropeasca o parcare si sa lase trotuarul atat cat ramane pt pietoni. O fasie ca mai sus pe Berceni, dar sa fie doar pt pietoni.

Si da, ma deranjeaza, in caz ca nu am fost clar mai sus. Dar ce sa fac? sa ma mut din tara doar, mi-am luat gandul de la lucruri normale pe-aici. Petitii? reclamatii? sunat la unul si altul? pierdere de vreme, nervi si parlamentari.

 


Re: Lărgire Sos. Berceni abc_XC

Am eu cateva poze, realizate astazi pe Soseaua Berceni, intre Bd. Metalurgiei si statia de metrou Dimitrie Leonida. Daca la intersectia cu Bd. Metalurgiei se fac ziduri pentru viitorul spatiu verde, cand ne apropiem de statia de metrou spatiu verde de langa carosabil este acoperit cu asfalt.
Zidul acela de langa statie va incomoda biciclistii care folosesc parcarea de acolo. Pentru zidul de langa statie oare nu ar fi necesar aviz ISU?  :roll:
Sos. Berceni, langa intersectia cu Bd. Metalurgiei.jpg (316.13 KB; downloaded 2351 times)
Sos. Berceni, langa statia de metrou Dimitrie Leonida.jpg (234.28 KB; downloaded 2353 times)
Sos. Berceni, statia de metrou Dimitrie Leonida.jpg (217.93 KB; downloaded 2355 times)

 


Re: Lărgire Sos. Berceni Puss in Boots

Nu stiu daca neaparat trebuie aviz, teoretic zidul nu este in fata vreunei cai de acces... Oricum, la cate se fac fara noima si cred eu fara destule avize (mai ales de defrisari si taieri de arbori) in S4, ce mai conteaza una. Partea buna e ca macar alea vor fi oaze de verdeata. Partea proasta e ca nu cred ca se va interzice accesul auto pe trotuar. Vor si locuri paralele cu zidurile. Cred. Sper sincer sa nu, mai ales ca am vazut ca se fac locuri cu acces tot din trotuar in bucata dintre capatul statiei si semaforul de la Monaco.

 


Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2308 forum members have written 423214 posts in 5270 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use