De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4357 posts, 913485 views
 
Go to page:  1  ... 256 257 258 259 260 261 262  ... 312
 
 

📖 Pagination options
Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Stefan28

https://www.digi24.ro/stiri/diverse/ce-au-cautat-romanii-pe-internet-in-2020-numarul-lui-klaus-iohannis-si-masca-anticovid-de-firma-1425887

Într-un an în care foarte mulți oameni s-au orientat spre cumpărăturile online, și căutările au fost dintre cele mai diverse. Românii au căutat pe internet în 2020 de la obiecte electrocasnice, mașini second-hand, numărul lui Klaus Iohannis, până la ciudățenii precum "teste pentru detectarea prostiei" sau "sanie șmecheră de tot".
Una dintre cele mai mari platforme de cumpărături online a facut un top al celor mai neobișnuite și amuzante căutări.  Inventivitatea românilor nu a lipsit nici anul acesta, când sănătatea a fost subiectul care ne-a interesat pe toţi.
Există şi o categorie de căutări care se numeşte "BRANDU' MARE". Aici, utilizatorii platformei au căutat adidaşi, telefoane de ultimă generaţie la preţuri rezonabile şi articole sportive. La categoria produselor care vor fi introduse în curând pe platforma de cumpărături, interesul a fost extrem de divers. Se caută de la maşini second hand, la icoane cu Dorian Popa şi teste pentru detectarea prostiei.
Există şi categoria "ȘMECHERIE LA CLICK", unde utilizatorii platformei au căutat "sanie şmecheră de tot", "cel mai şmecher scaun de gaming", "mască anticovid de firmă" sau "sănii de lux". 

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" orex

asta da  smekerie, si e abia la inceput... :applause:


 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Valentin

Am si eu o curiozitate, daca nu se raspunde la o cerere prin legea nr.544/2001, care ar putea fi, sa zicem, urmatorul pas administrativ (vazusem despre reclamatie administrativa, da n-as vrea sa fac o nefacuta daca exista si alte solutii)? Specific ca solicitarea dateaza din 17 Octombrie 2020.... si n-am primit niciun raspuns in cele 30zile (cum ca ar dura mai mult) , nici numar de inregistrare, absolut nimic (e vorba de ADITPB).

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Costin

Din cate stiu, trebuie sa faci tu o revenire pe subiectul respectiv, si abia apoi reclamatie administrativa, daca nici a doua oara nu zic nimic.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Cristi N

Trebuie sa faci reclamatie administrativa, asta e pasul urmator si daca nici atunci nu raspund ok poti face plangere in contencios administrativ la tribunalul de care apartii.

Benzinarii au un ghid complet aici: link

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Oana GavrilutaCugetări răzlețe
24 ianuarie la 22:28  ·
CUM NAIBA AM SUPRAVIETUIT ÎN COPILĂRIE
1.- Când eram copii mergeam cu mașini care nu aveau centuri de siguranță, nici airbag-uri...
2.- Mersul în spatele la o căruță a fost o cursă specială și încă ne amintim.
3.- Pătuțurile noastre au fost pictate cu culori strălucitoare de vopsea pe bază de plumb.
4.- Nu aveam capace de asigurare pentru copii în sticle de remediu, dulapuri sau uși.
5.- Când am mers pe bicicletă nu am purtat cască.
6.- Am băut apă din furtunul de grădină și nu dintr-o sticlă de apă minerală...
7.- Am petrecut ore și ore întregi construind cărucioare de resturi și cei care au avut norocul să aibă străzile înclinat s-au dus la vale și jumătate și-au amintit că nu aveau frâne. După mai multe ciocniri de copaci sau șanțuri am învățat să rezolvăm problema.
8.- Am ieșit să ne jucăm cu singura condiție de a reveni înainte de căderea nopții.
9.- Școala a durat până la prânz, am venit acasă la prânz. Nu aveam telefon mobil... așa că nimeni nu ne-a văzut. De neconceput.
10.- Am tăiat, ne-am rupt un os, am pierdut un dinte, dar nu a existat niciodată un proces pentru aceste accidente. Nimeni nu era de vină decât noi înșine.
11.- Am mâncat cozonaci, pâine și unt, am băut zahăr și nu am avut niciodată excesul de greutate pentru că eram mereu afară la joacă...
12.- Am împărțit o băutură între patru... bând din aceeași sticlă și nimeni nu murea pentru asta
13.- Nu am avut Playstations, Nintendo 64, X pitch-uri, jocuri video, 99 canale TV prin cablu, înregistrări video, sunet surround, telefoane personale, computere, chatroom-uri pe internet...
dar AM AVUT PRIETENI Nu-mi vine să cred.
14.- Ieșeam, ne urcam pe bicicletă sau mergeam până la casa prietenului, sunam la ușă sau pur și simplu intram fără să sunăm și acolo era și ieșim la joacă.
15.- Acolo!, În lumea crudă fără gardian.- Cum ne-am descurcat?. Am jucat stick-uri și mingi de tenis, într-o echipă care s-a format să joace un joc; nu toată lumea trebuie să o facă să fie ales și nicio descendență nu a trecut prin traumă.
16.- Unii studenți nu au fost la fel de inteligenți ca alții și când au pierdut un an au repetat. Nimeni nu a mers la psiholog, la psihopedagog, nimeni nu a avut dislexie sau probleme de atenție sau hiperactivitate, doar a repetat și a avut o a doua șansă.
17.- Am avut libertate, eșecuri, responsabilități... și am învățat să ne descurcăm.
Marea întrebare este cum am supraviețuit? și, mai presus de toate, să fim oamenii mari care suntem acum.
Faci parte din generația aia?
Dacă ești, atunci trimite acest mesaj cunoștințelor tale din aceeași generație sau mai tineri ca să știe cum eram noi înainte de ′′ siguranță ′′ era cea mai importantă valoare.
Sigur că vor spune că am fost plictisitori, dar...
LA naiba, AM FOST FERICIȚI!!!

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Hawkuletz

Fac parte din generatia aia. Ia sa ma bag in seama cu niste raspunsuri la cugetari. Disclaimer: n-am odrasla.

In primul rand raspunsul la intrebare este: Au fost care nu au supravietuit. Doar ca atunci nu se prea afla de asta. Daca de exemplu murea un copil ca a cazut sub gheata la copca stiau doar rudele si cei din zona/cartier. Idem pentru alte accidente similare. Si apropos de pct. 1, voi colegii mei de generatie va mai amintiti celebra emisiune Reflectii rutiere? Nu prea duceau lipsa de subiecte, in ciuda traficului rarefiat al vremii. Sau, tot in ton, mergand spre adolescenta, remember "Sigur mori daca te musca cobra/Dar mai sigur mori cu Mobra!"

Pe de alta parte supravietuitorii aia (presupunem ca toti au copilarit in conditiile descrise in cugetari), de ce nu isi lasa copii liberi sa isi faca de cap? Daca vine copilul de 10 ani si zice "Tata, da si mie o teava de PVC, un tub de spray consumat si niste carbid sa dau cu tunu'", cati dintre voi sunt dispusi sa ii dea pe mana asa ceva? Si in eventualitatea putin probabila ca da, il lasati apoi sa isi faca singur de cap cu ele?

Da, am avut o anumita libertate ce acum pare a fi frizat inconstienta (din partea parintilor) dar cati sunt dispusi sa acorde aceeasi libertate copiilor lor? Mai exact, cati sunt dispusi sa isi asume riscul ca fix copilul lor sa pateasca ceva? Nu se intampla des, dar se intampla!

Sunt de acord ca unele masuri de securitate (fie ele pentru copii ori adulti) sunt absurde, dar abordarea si corectarea acestora trebuie sa fie rationala si echilibrata. Abordarea "pe vremea mea nu aveam centura de siguranta si airbag deci nu trebuie nici acum" mi se pare la fel de aberanta ca si "copilului ii trebuie casca de protectie pe tricicleta". Iar in cazul exemplului meu de mai sus (tunul cu carbid) as recomanda ochelari de protectie.

Treaba cu Nintendo si alte asemenea e ca si faza cu adultii care pe vremea aia ne scoteau ochii ca ei faceau lectii la lampa (ma rog... pana au inceput penele de curent), ca se spalau la lighean, aveau buda in curte si cate si mai cate. Intotdeauna e un conflict intre generatii si cu cat mergi mai departe in urma cu atat era mai greu "pe vremea mea taica...."

Mereu unii se gandesc cu jind si jale ca uite ce fericiti erau ei cand erau copii si tanara generatie nu stie sa aprecieze ce are. Eu cred ca tanara generatie isi apreciaza bine-mersi prezentul, doar ca noi astia din generatiile mai mult sau mai putin trecute nu reusim sa pricepem ce au ei si ne plangem ca nu sunt cum eram noi. Eventual dupa ce le punem casca in cap pentru a merge pe tricicleta si/sau ii scoatem la plimbare pe tricicleta din aia cu batz ca sa mearga unde zicem noi, ca doar n-o sa-i lasam de capul lor, nu?

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

...
Bank.jpg (52.97 KB; downloaded 1745 times)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

De pe Facebookul lui Remus Cernea
Vaccin.jpg (109.61 KB; downloaded 1709 times)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Anul 1880.  Primită de la un prieten via e mail.
1880.jpg (286.15 KB; downloaded 1678 times)

 




  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Tom

Costin wrote:
Tom wrote:
populatia trebuie redusa, dar o reduc tot pe aia productiva, nu pleava din fundul gradinii

Pe mine m-ai pierdut la asta cu 'eugenetica e rea doar cand se aplica rasei mele'. Iar restul oricum e doar propaganda rusa bazata pe informatii rastalmacite si scoase din context, raspandita specific cu scopul dezbinarii si impartirii populatiei in ce vreti voi (progresisti vs conservatori, vaccinati vs nevaccinati, etc etc, reteta e veche si arhicunoscuta). Pe scurt - stiam deja, nimic nou!

Am să continui aici discuția de la coronacirc, pentru că devia de la subiect. Nicăieri nu am menționat ideea de "eugenistică" sau de "rasă". Dar îmi amintesc cum în anii '90, oameni care își căutau pe bune de muncă mai bine, stăteau la cozi nesfârșite pe la ambasadele occidentale, în condiții absolut umilitoare, în timp ce astăzi, niște indivizi care vin cu bărcile și o spun pe față că au venit nu la muncă, ci ca să le dea Merkel ajutoare, sunt primiți cu brațele deschise din motive umanitare, ba mai și flutură steaguri negre și obligatoriu orăcăie ceva cu Allah în orice limbă, că deși se dau sirieni, sunt prea uitați la soare ca să fie sirieni, dar și așa, nici măcar limba arabă n'o vorbesc.

Iar dezbinarea și împărțirea populației în ce vreți voi, n'o fac eu. Am spus-o tuturor, inclusiv la locul de muncă, faptul că le respect tuturor opinia și alegerea, dar să mi-o respecte și ei pe a mea. Nu pretind că aici pe acest forum s'a întâmplat ceva, dar în toată media online, cu atât mai mult pe rețelele de socializare, este o campanie de înfierare și ostracizare a celor care nu vor să se vaccineze, cel puțin nu în aceste condiții și pe fondul acestei propagande. Aceia sunt numiți idioți, retrograzi, comuniști &c de către niște neica-nimeni, ridicați de stradă și de faima lui tăticu' (gen Chirilă sau Caramitru), plus o șleahtă de indivizi care jignesc și amenință, inclusiv pe un membru foarte activ nu al acestui forum, ci al altuia, n'am să-i dau numele aici.

Pentru că nu este valabil doar la situația medicală existentă, vă reamintesc că actualul regim (guvernele Orban, Orban II și Cîțu) au venit cu marele slogan al "liberalizării pieței energiei". Termen care ar trebui să producă drept consecință și obligația furnizorilor sau deținătorilor de infrastructură să negocieze "la prețul pieței" amplasarea stâlpilor și altor construcții pe proprietăți private. Dar nu despre asta vreau să vorbesc, ci despre faptul că și în industria farmaceutică, piața este liberă. La ora actuală sunt 3-4 producători de vaccinuri anti-gripă chinezească "acreditați", plus rușii și alții. Chiar și când era "compania aia" cu singurul autorizat, pe piața liberă, ditamai colosul farmaceutic putea face o relcamă, cu bani decenți, cu un mesaj decent, dar convingător pentru unii, cum că ei au o soluție pentru această problemă, blablabla, deși cred că o dădeau în rețeta ieftină pentru masse, cu mama soacră și vecina de la 5. Dar era piața liberă, își vindeau marfa la fel ca și Coca-Cola sau alții. Era dreptul lor de a-și folosi resursele pentru a atrage clienți. O astfel de abordare aducea produsul lor, ca și cele ale altora care făceau la fel, în atenția celor interesați. Așa cum apare câte un fierbător minune, un nou medicament pentru dureri de cap, începeau oamenii să spună: uite că a apărut un vaccin anti-covrig. Hai să-l testăm. Unii ziceau nu, alții ziceau da. Dar așa, de ce trebuie ca niște companii private să sugă pe gratis popularitate și aia prost-gestionată, pe banii guvernului? E piața liberă? Pune-ți musiu produsul în valoare, este cerere, în contextul actual, guvernul decontează vaccinările cu produsul tău, al lui ăla sau ălalalt.

Și aici ajungem la "propaganda oficială", care a făcut mari deservicii. care se adresează oficial cetățeanului cu "tu", "fă aia sau aialaltă", "arată că-ți pasă". Adresarea oficială impune politețe, nu trasul de șireturi. La romîni, se pare că nu. Iar eu când am vrut să mă vaccinez antirabic și doctorița m-a trimis să caut câinele dacă nu moare, nu am făcut-o că îmi pasă, pentru că pentru jumătate din orașul ăsta, în special câțiva maimuțoi din trafic, nu doar că nu-mi pasă, ci pardon de expresie, mi se rupe. O făceam pentru mine, pentru ca nu, cum spun unii, "să fac spume".

Și aș vrea să mai evidențiez ceva tot de acolo de la discuția despre gripa chinezească. Cineva numea popoarele coborâtoare din zei, cum le cred unii, "macaronari, nemțălăi, blegieni" &c, pentru că refuză minunea pe care astfel are aici cetățeanul mioritic șansa să le primească. În schimb, "ia vedeți cât sunt taxele de parcare în Germania, în Franța". Atunci nu mai sunt nemțălăi sau macaronari. Occidentul e bun, când e vorba de impus obligații, dar când e vorba de a trăi la fel de bine ca ei, nu e bine, ăia cer prea multe, muncesc prea puțin, nu se supun cum trebuie, de aia vin refugiații ca să-i pună cu botul pe labe.
Fără îndoială, nu doar aici, ci peste tot în lume, această situație a fost prost gestionată. Iar apropo de ce spuneai de "rase" și termene care se aplică uneia și alteia nu, acea epidemie foarte dură de "gripă spaniolă", e cușer s'o numim așa, dar covrigul să-l numim "gripă chinezească", e cîh, de la Biden citire, via presa lor.

Chiar și covidul a început cu ezitarea de a nu fi rasist restricționându-i pe cei mai probabili transmițători ai săi, prezenți la fața locului în Europa, veniți din țara cu focarul de infecție. Acum restricționăm propriile popoare ca să nu-i supărăm pe supărații ăștia, care apropo, în ziua când s'a introdus masca obligatorie, ei o lălăiau prin Cișmigiu făcându-și selfie fără mască lângă și sub ochii maidanezilor locali, foști comunitari,

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Costin

Aia cu populatia utila versus pleava din fundul grădinii e fix eugenetica. La fel si problema refugiatilor, pe care o abordezi la modul ca romanii merita locurile de munca, nu sirienii care merg la intins mana si sub nici o forma cei ne-sirieni care nici macar nu sunt indreptatiti.

Ce bine ar fi fost daca era asa usor! De parca cineva ii opreste pe romani acum sa plece si sa isi ia ce job vor in ce tara vor. De parca problema refugiatilor nu e umanitara ci o investitie in viitoarea generatie de forta de munca. Nu e un umanitarism gratuit care ii pune pe altii pe plan secund, ci o investitie in forta de munca ce inca e binevenita din toate partile.

De ce statele fac asta (vad si in Norvegia o obsesie pentru copii si viitoarea generație activa, fara sa se gândească o secunda la automatizare si consecintele pe care le are, ca si aia e deja aici, printre noi) inca nu imi explic, insa cred ca vine dintr-o inertie in reactie a guvernelor (ei inca gândesc in stilul anilor 90 cand trebuie sa combati valul de imbatraniri cu cat mai mulți angajati tineri). Insa asta in sine e o discutie separata.

Ce vreau sa zic este ca nu voi insulta vreodata pe cineva pentru opiniile sale si le voi respecta, insa am pretentia ca acestea sa fie bazate pe niste fapte reale si demonstrabile, ancorate in realitate si coerente. Nu pot sa corelez situatia romanilor din anii 90 cu a refugiatilor din 2018 (ca asta cu valul de refugiati veniți cu barca si primiti cu bratele deschise e cam la nivelul 2018) sau cu a situatiei lor din 2021. Nu pot sa iau o minoritate de ciudati si teroristi si sa o extrapolez la majoritate. Si nu, nu voi vedea situatia asta ca o gratuitate umanitara oferita refugiatilor in defavoarea romanilor, cand realitatea arata ca atat ei cat si noi beneficiem de investitiile pe care statele vestice le fac in viitorul fortei de munca, doar ca in moduri diferite (noi mergem sa muncim acum, ei sunt primiti pentru ca copiii lor sa munceasca).

Deci we can agree to disagree.

 


Go to page:  1  ... 256 257 258 259 260 261 262  ... 312
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2307 forum members have written 423131 posts in 5269 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use