MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Sisteme de informare în stații

456 posts, 152264 views
 
Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32 33
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Eroilor 1 sab

Ce certitudine ai la cronometre ? Doar ca metroul a plecat de X min si Y secunde . :)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Așa par. Si unele supraveghează...tunelul

 



  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Stația Eroilor 1 GPS

Păi știind intervalul de timp în funcție de oră, poți afla câte minute mai ai de stat.

 


Re: Stația Eroilor 1 andrei11

Nu ştii nimic, ăla e un interval teoretic,  n-are legătură cu realitatea. Te uiţi tu  pe tabele să vezi dacă la 10:47  îţi vine metroul de AS !  :headbash:
Sau îţi faci programul ca la 10:46 să cobori pe peron ştiind că la  10:47 ai metrou tras la linie  :rofl:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Eroilor 1 sab

@GPS
1. Dacă știi intervalul la fiecare ora.
2. Dacă se respecta acest interval.
Din păcate, niciuna nu este îndeplinită. Mai ales dacă vine o IVA, intervalul pe M3 ajunge către 10min aproape de capătul cursei.
Deci cronometrul îți setează doar false așteptări.
Si mai este un "amănunt". Pe tronsonul comun, cu excepția stației Eroilor, exista un singur cronometru. Fără afișajele de pe monitoare nu știi ce trebuie sa vina, M1 sau M3.

 


Re: Stația Eroilor 1 andrei11

Vechile cronometre erau  setate până la maxim 9:55 pentru că comuniştii  nu concepeau un interval mai mare de 2 -3 minute între trenurile de metrou. Teoretic. Îşi luaseră şi un interval triplu de siguranţă.  :D

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Eroilor 1 sab

Oricum, la vremea montării cronometrelor nu exista alta tehnica, adică una care sa arate exact când va sosi următorul metrou. Așa ca s-a montat un surogat. Însă guru cred ca are dreptate, era mai mult pentru mecanic decât pentru calator.
Acum pentru calator soluția este perfecționarea sistemului care sa arate corect pe monitor ce metrou vine si când vine. Cronometrul este o relicva din alte vremuri, nu cred ca mai exista prin alte orașe. Cat despre mecanici, ...poate acolo mecanicii au alte sisteme de "orientare"...
P.S. Este de remarcat la la Eroilor sunt tot cu G si M, n-au aflat ca M1 a trecut in 1989 de GdN. ;)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex punmeister

Alea sunt niste camere topo de la Sixense daca nu ma insel.

 


Re: Stația Eroilor 1 subway guru

Ai fi preferat sa scrie D???

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Eroilor 1 sab

De ce nu? Nu aceea este direcția? D si P.
Sau poate G este de la Grozavesti, cine știe...
Desi la macaz scrie P50 pe direct pentru Militari...deci nu suntem consecventi. La cronometru M și la macaz P.
Înclin acum sa cred ca M este pus la cronometru astfel încât călătorii sa identifice mai usor Militari si G este de la Gara , nu de la Grozavesti. Deci cronometrul a fost instalat (si) pentru calatori. Desi rămân la părerea ca este inutil.

 


Re: Stația Eroilor 1 subway guru

Nu e inutil, instiinteaza mecanicul ce interval de timp are in fata lui pana la trenul precedent, doar nu-ti inchipui ca are in cabina monitoarele din dispecerat.

 


Re: Stația Eroilor 1 ByOnu

sab wrote here:
Ce certitudine ai la cronometre ? Doar ca metroul a plecat de X min si Y secunde . :)


O informatie destul de utila, in functie de magistrala. Una e sa scrie ca a plecat de 2 minute, alta e sa scrie ca a plecat de 8.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Stația Eroilor 1 GPS

sab wrote here:
@GPS
1. Dacă știi intervalul la fiecare ora.
2. Dacă se respecta acest interval.
Din păcate, niciuna nu este îndeplinită. Mai ales dacă vine o IVA, intervalul pe M3 ajunge către 10min aproape de capătul cursei.
Deci cronometrul îți setează doar false așteptări.
Si mai este un "amănunt". Pe tronsonul comun, cu excepția stației Eroilor, exista un singur cronometru. Fără afișajele de pe monitoare nu știi ce trebuie sa vina, M1 sau M3.



1. Da, îl știu. După ce mergi constant cu metroul la ore diferite le înveți.

2. IVA pe M3 este un caz aparte, dar cronometru există și pe M2, unde nu ai ecrane minune care arată orele după un orar doar de Mafalda știut.
Acolo orarele se respectă, iar faptul că vezi sâmbăta că trenul a trecut de două minute, îți oferă perspectiva asupra timpului pe care îl ai de așteptat.

Nu o dată am coborât în weekend în stația Apărătorii Patriei și văzând că trenul abia a plecat din stație de 1 minut, am consultat infoTB găsind o rută mai rapidă folosind transportul de suprafață la care am și apelat, mai ales că titlul de călătorie îmi permitea fără să mai plătesc în plus. Și este doar un caz când acest banal cronometru este util și călătorului.

 


Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32 33
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2313 forum members have written 423791 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use