Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Parcare Subterana Universitate (INAUGURAT 15.11.2012)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

540 posts, 133527 views
 
Go to page:  1  ... 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Ar fi trebuit pusi stalpisori (sau cum le spune)  retractabili cu telecomanada la Politia Comunitara pe toate locurile de acces in piata. Ma uitam la Brasov la Sibiu si nu numai in pietele publice gen Piata Sfatului e gol de masini nici nu cred ca indraznesc sa parcheze acolo. La noi sat fara caini. Tupeul e la putere.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Utilizator anonim

In urma relatarilor din mass media si forumuri despre nesimtirea soferilor si slabiciunea autoritatilor, astazi au fost montati staplisori in toata zona de intrare in piata de deasupra parcarii, accesul se face doar de catre masinile care transporta bani si valori la bancile din zona si noaptea pentru aprovizionare. Pe post de "bariera" este chiar o masina a politiei locale care se muta cand vine in zona o astfel de masina. Totusi nesmitirea soferilor bucuresteni se vede pe strazile din apropiere care sunt in continuare indesate cu masini.

DSC_7803.JPG (400.55 KB; downloaded 3588 times)


DSC_7805.JPG (358.85 KB; downloaded 3590 times)


DSC_7806.JPG (364.27 KB; downloaded 3588 times)


DSC_7809.JPG (388.23 KB; downloaded 3588 times)


DSC_7815.JPG (304.14 KB; downloaded 3590 times)


DSC_7816.JPG (342.1 KB; downloaded 3588 times)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Mircea G

Cu masini sau fara , adevarul este ca zona arata ORIBIL si INUMANA . Un proiect ieftin , aprobat la spaga , un rezultat de tot rahatul . Ne-am ales cu un cavou subteran si o placa mortuara deasupra ...O cruce mai lipseste .
...............
Linga luminarea care arde pe cavou ar trebui sa stea si acesta poza pt aducere aminte ....
236332-statui-universitate-apropo_002.jpg (54.45 KB; downloaded 3576 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului telvanni

sss wrote:
nu exista omul providential, care ales primar, presedinte, senator, sef de scara de bloc, sa revolutioneze patria, in timp ce noi o ardem aiurea, barbatii la bodega si femeile la Suleiman!

Puterea e-n mainile Primariei prin Politia Locala. Nu trebuie decat vointa de sus, adica de la Primarie.
Nu trebuie sa ne lamentam, ci din contra, fiecare dintre noi poate face ceva. Eu personal trimit note, dau telefoane, fac sesizari, abordez local "organele" cerandu-le explicatii si sugerandu-le "chestii". Fac tot ce-mi sta in puterea mea de simplu cetatean.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Utilizator anonim

Mircea G wrote:
Cu masini sau fara , adevarul este ca zona arata ORIBIL si INUMANA . Un proiect ieftin , aprobat la spaga , un rezultat de tot rahatul . Ne-am ales cu un cavou subteran si o placa mortuara deasupra ...O cruce mai lipseste .


Finisarea zonei de sus e dezastru. Parcari de genul ar trebui facute in multe zone.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului lecter

Ce e sus nu este finalizat...de asemenea, nu vad ce mare scofala era inainte de trebuie sa privim cu vesnica nostalgie...era atat de bine cu masinile ticsite in fata BCR/PSD si un spatiu verde ingradit (ca deh, la Romania oamenii nu au voie sa se apropie de verdeata, e daunatoare)?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Mircea G

lecter wrote:
Ce e sus nu este finalizat...de asemenea, nu vad ce mare scofala era inainte de trebuie sa privim cu vesnica nostalgie...era atat de bine cu masinile ticsite in fata BCR/PSD si un spatiu verde ingradit (ca deh, la Romania oamenii nu au voie sa se apropie de verdeata, e daunatoare)?

Si finalizat , va fi o platforma de beton . In poza eu vad copaci si verdeata .Problema masinilor este rezolvabila in ambele variante .
Important este ca a disparut un petec de verdeata din oras , mai ales din zona centrala .

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Serban

Nu puteau si ei sa monteze stalpisori la fel cu ceilalti? urat arata porcariile alea de plastic. Oricum, infinit mai bine decat fara ei. Astept cu interes sa se faca ordine si pe stradutele din jur + reabilitarea lor.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Radu Stanescu

Serban wrote:
Nu puteau si ei sa monteze stalpisori la fel cu ceilalti? urat arata porcariile alea de plastic. Oricum, infinit mai bine decat fara ei. Astept cu interes sa se faca ordine si pe stradutele din jur + reabilitarea lor.


Apropo de reabilitarea stradutelor din jur, eu cred ca ar trebui transformate in zone pietonale. Consider ca primaria ar trebui sa descurajeze traficul in centru si sa redea pietonului circulatia. E deja enervant sa te strecori printre masini si sa nu ai loc. Si plus de asta in ultimii 20 de ani toata infrastructura a fost dezvoltata pentru masini, ceea ce este gresit. Deja in orasele din SUA, Australia si mai ales in vestul Europei se revine la pieton in defavoarea masini. Poate ca ar trebui sa luam si noi exemplu si sa nu ne mai distrugem orasul.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Serban

De acord, dar daca nu le vor face pietonale, macar sa le faca ca aici: http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 08&page=81.
Exemplu ca se poate si asa in Bucuresti.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului telvanni

Udar wrote:
Serban wrote:
Nu puteau si ei sa monteze stalpisori la fel cu ceilalti? urat arata porcariile alea de plastic. Oricum, infinit mai bine decat fara ei. Astept cu interes sa se faca ordine si pe stradutele din jur + reabilitarea lor.


Apropo de reabilitarea stradutelor din jur, eu cred ca ar trebui transformate in zone pietonale. Consider ca primaria ar trebui sa descurajeze traficul in centru si sa redea pietonului circulatia. E deja enervant sa te strecori printre masini si sa nu ai loc. Si plus de asta in ultimii 20 de ani toata infrastructura a fost dezvoltata pentru masini, ceea ce este gresit. Deja in orasele din SUA, Australia si mai ales in vestul Europei se revine la pieton in defavoarea masini. Poate ca ar trebui sa luam si noi exemplu si sa nu ne mai distrugem orasul.


Nici n-ai idee cat ma bucura vorbele tale, iupiiii, nu sunt singur!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ByOnu

In renderele arhitecturale se vedea si verdeata. Cum de s-a renuntat pana la urma chiar la tot ceea ce inseamna verde in zona?! Ok, am inteles ca n-au vrut tepele, dar cu iarba ce-au avut?

Uitand-ma la poza aia singura diferenta pe care o vad este lipsa verdetii, in rest aceleasi masini. :evil:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Explicatia e elementara, piatra cubica e mai scumpa decat gazonul, apoi piatra cubica jumate din ea se sparge la transport, apoi piatra cubica mai necesita niste nisip, niste ciment, care se mai pierde si din ala jumate pe la transport, iar dupa 6 luni se deterioreaza si trebuie schimbata, lafel ca bordurile.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Radu Stanescu

De fapt costul pentru a inverzi piata universitatii ar fi fost unul foarte mare, deoarece este destul de complicat sa pui pamant care trebuie udat zilnic, peste o parcare subterana. Se poate dar necesita un cost suplimentar. Aici ii inteleg de ce nu au pus gazon. E nevoie de izolatii suplimentare si de spatiu. Am sa va dau un mic exemplu:
O piata din Madrid: http://www.archdaily.com/141976/new-cul ... tre-fundc/





Poate ca daca primaria ar consulta un arhitect si ar respecta proiectul castigator, ar gasi solutii precum in Madrid, adaptate la banii nostri.

 


Go to page:  1  ... 32 33 34 35 36 37 38 39
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Parcare Subterana Universitate (INAUGURAT 15.11.2012)  • 
Choose destination

Since our 2314 forum members have written 423859 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use