MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1

832 posts, 196983 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Noi spunem doar ca ar fi bine sa fie in lift în acea zona. Unde poate sa fie amplasat, este treaba inginerilor.
Eu am puține speranțe ca va fi făcut, tocmai pare ca au inlocuit ceva gresie galbena in acea zona , poate este doar iluzie optica. Insa ar fi utile și rulante și un lift acolo.
Mă preocupa mai mult sa deslușesc "misterul" dâmbului de pe mijlocul stației, cel care a condus la soluția derdelușurilor ;) . Si acolo este un rost pe latimea statiei, fix sub acel dâmb, dar nu înțeleg rostul dâmbului.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 orex

Rulante nu merg pe capetele Eroilor, agatate de lateralele scarilor fixe ce dau in vestibul  de la peronul central! Ar ocupa 2/3 din accesibilitatea spre/dinspre primul/ultimul vagon!
Iata de ce!
Pozitionare scari rulante .png (259.83 KB; downloaded 3407 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Probabil ca ai rămas la soluția ta pentru lift , cum ca se sparge doar acel pervaz, însă  rulantele nu ar ocupa din spațiul ultimului vagon, pentru ca ar începe după ce se termina vagonul. Nu ar intra in peronul actual, ar fi exact paralele cu scările fixe ;) .  Se dărâma acel perete unde sunt scaunele acum si se sparge planșeul din vestibul, unde erau chioșcurile. Așa cum au făcut la linia 4.
Uita-te la schița pe care am postat-o anterior. Daca așa era planul-tema, cu rulante si la capete, înseamnă ca se pot instala. Dintr-un motiv care îmi scapă, nu s-au executat. Poate se vor executa in viitor, pentru ca 90% din calatori folosesc acea ruta, nu pasajul fantasmagoric de peste linii, unde avem acum rulante. Tu, care folosești mai des M5, ai putea sa confirmi/infirmi aceasta observația a mea.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 orex

1. Da, raman la parerea mea ca un lift se poate edifica, conform cotelor regasite la brandurile consacrate (Otis, Schindler), conform gabaritului si a cotelor din teren.  Voi vedea saptamana ”aviatoare” cand ma intalnesc cu un domn inginer acolo, daca-i realmente posibil acest demers (e de-ai nostri). Sustin ca da! ;)
2. Uita-te cum sunt puse acum scara 1 si 4 rulanta in E1 peron central! Cu cap! Spre interiorul statiei nu spre exterior, astfel s-a evitat buluceala consacrata in capat de peron pentru transbordare! :lol:  
2. Peretele (unde sunt puse scaunele de IVA) tre numai ”polizat”/”ajustat”, nu sa fie facut praf cu ciocanul demolator, pentru ascensor/rulanta!
3. Dupa ce o sa fie PIF toata ”adaptarea” statiei E1, nu va mai exista inghesiuala la cele doua capete ale statiei cu siguranta, intrucat  ai inca doua alternative de a ajunge la L2! Mai e un pas, lumea tre sa se si obisnuiasca cu asta! :yes:
4. Lumea e buluc la usile vagoanelor 5 si 6, inca inainte de intrare-n Eroilor dinspre Grozavesti, tocmai sa prinda ”omizile”, la timp, pe M3 si M5, deci si rulantele ”de capete” ar servi la degajarea mai rapida a peronului!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: POZE lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. sab

orex wrote here:
Cea mai ieftina si de nebagat in seama indicatie posibila! Grafferi s-ar fi descurcat cu succes si-n acest caz! :lol:


Este acolo de multa vreme si isi face treaba cu brio.
https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId
Nu s-a ratacit nimeni in cautarea M5... :rofl:

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 orex

N-o baga nimeni in seama, cum nici mie, pana astazi, nu mi-a atras atentia nicidecum! Poate, daca venea D2, la timpul scontat, nu-mi mai lungeam privirea pe pereti, aiurea! Tavanul era deja scrutat! :rofl:

 


Re: POZE lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. orex

sab wrote here:
Au placat golurile proaspăt astupate (a se vedea pozele de mai sus) cu gresie galbena in pătrățele, probabil recuperată de la linia 4.







Aici au reusit sa performeze, de le-au pus la ”dunga”. Sa vezi cum a iesit la Stefan cel Mare o portiune a culoarului de sub Tunari! E, de-a dreptul ingrozitor! :headbash:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Cel mai probabil, la Stefan cel mare este o lucrare "in regie proprie".

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Eu nu înțeleg un lucru. De ce fosta linie 4 este iluminata permanent, daca nu este inaugurat peronul de acolo si nici nu se lucrează ? Doar ca sa facem risipa ?

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 orex

E singura la adaptare E1? Crezi ca s-a reglat ”avansul” rulantelor cand sunt eminamente goale?! N-am constatat! :think:

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 Adrian Rosca

Care e situatia, mai au de lucru la peronul 4?

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 ByOnu

Mai am eu o intrebare ref. la peronul 4. Vad bine, au ramas deci linii scurte de parcare in ambele capele ale fostei linii?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Nu pare ca ar mai avea de lucru.  Doar rulantele nu erau funcționale, in sensul ca nu aveau mana curenta instalata. Nu știu de ce se lucrează in ritmul acesta de un an de zile...
Da, către Politehnica a rămas o linie scurta (acolo linia era mai lunga pana la macaz), către Izvor nu fost atent daca a mai rămas ceva, dar nu ar mai incapea decat o drezina.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 cris_m

Parca mai e un ciot si dinspre Izvor, stiu ca e un semn din ala rosu montat acolo.

 


Go to page:  1  ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2319 forum members have written 423968 posts in 5277 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use