MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1

832 posts, 196954 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 54 55 56 57 58 59 60
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 survola

Și a mai trecut un an peste această lucrare.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 syzkd

Am trimis mail la Metrorex si mi-au zis ca in luna martie vor mai fi deschise noul peron de la linia 4, accesele de la Parc Drumul Taberei si accesul de la Academia Militara. Din decembrie 2022 s-a facut martie 2023. Sunt curios daca vor respecta si acest termen sau daca noul termen nu va fi septembrie 2023. Oricum este deja prea mult. Si nu inteleg de ce la niste accese trebuie sa fie receptia facuta. Probabil receptia va fi facuta iarasi cu oficialitati si cu prim-ministru? Inseamna ca magistrala 5 se va reinaugura? Pentru o linie de metrou ca sa o finalizezi iti trebuie 12 ani si jumatate deja mi se pare ca este prea mult. Daca pentru 6 km s-au chinuit 12 ani inseamna ca pentru proiectele viitoare, daca se chinuie cat pentru magistrala 5, e jale. Pe timpul lui Ceausescu se facea o magistrala cap coada, acum se fac jumatati de magistrala. Atunci o magistrala se termina in 4 ani, acum pentru jumatati de magistrala le termina in 12 ani jumatate.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Recepția lucrărilor înseamnă un lucru, inaugurarea oficială altceva.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 subway guru

@sab
V-urile acelea de pe plan sunt semnul standard pentru a indica o podea inclinata.  8-)
Altfel s-ar presupune ca podeaua e orizontala sau aproape orizontala.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 cris_m

De la moderator:
@syzkd revizuieste-ti urgent normele gramaticale si ortografice de limba romana pentru ca situatia nu e deloc in regula! Pana sa ma apuc de corecturi, mesajul tau era aproape neinteligibil! Pe viitor, astfel de mesaje vor fi sterse direct!

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 Adrian Rosca

Este clar ca vor sa receptioneze toate lucrarile ramase de finalizat, inclusiv placarile la prizele CV-urilor de interstatie, nu e vorba doar de accesuri.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Minune mare. A aflat și Metrorex ca s-a scumpit energia și a stins cea mai mare parte a luminilor de la fosta linie 4.  Mai bine de un an au funcționat degeaba.
20230129_132807.jpg (1.85 MB; downloaded 2027 times)
20230129_132621.jpg (1.93 MB; downloaded 2022 times)

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 Adrian Rosca

Au stins lumina sa nu se mai vada izvoarele din pereti  :lol:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

O scara noua Otis decedata de ceva vreme. Este bine, după 2 ani. Și nu cred ca este pentru prima data...
20230131_083835.jpg (801.29 KB; downloaded 1796 times)

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 Dragos31

In aceasta dimineata a fost deschis publicului peronul de la fosta linie 4.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Mesajul oficial :
http://www.metrorex.ro/_read796-1
Finalizarea lucrarilor de adaptare a statiei Eroilor 1, parte din Proiectul ”Magistrala 5 de metrou: Sectiunea Raul Doamnei – Eroilor, inclusiv Valea Ialomitei”
Metrorex anunta ca incepand de astazi, 15.03.2023, sunt date in folosinta pentru calatori, pasajele de legatura in corespondenta directa intre statiile Eroilor 1 si Eroilor 2.
Lucrarile de adaptare a statiei Eroilor 1 fac parte din proiectul ”Magistrala 5 de metrou: Sectiunea Raul Doamnei – Eroilor, inclusiv Valea Ialomitei”.
Pasajele deservesc cele 2 peroane ale statiei de metrou Eroilor 1, realizand o legatura intre Magistrala 1, Magistrala 3 si Magistrala 5.
Lucrarea ce se da in folosinta este alcatuita dintr-un pasaj longitudinal de cca. 7,80 m latime si lungime de aprox. 120 m, ce face legatura cu accesurile existente ale statiei Eroilor 1 si doua pasaje transversale de cca. 7,80 m latime, respectiv 5,00 m latime si 40 m lungime ce comunica cu pasajul longitudinal si realizeaza transferul calatorilor dinspre si catre statia Eroilor 2. Cele doua pasaje transversale au in componenta lor 12 escalatoare (cate 6 pentru fiecare pasaj) si 1 lift interior.
Pentru realizarea pasajelor de legatura, peronul statiei Eroilor 1 pentru directia Dristor si Preciziei a fost largit de la cca. 5 metri la aproximativ 10 metri. Pentru distributia fluxurilor de calatori de la nivelul peronului la vestibul, peronul extins dispune de un escalator si o scara fixa intr-un capat (catre Opera Nationala) si de o scara fixa si lift interior in celalalt capat (catre Spitalul Universitar de Urgenta).
Prin darea in folosinta a lucrarii, statia Eroilor 1 va asigura accesul persoanelor cu deficiente locomotorii pentru utilizarea retelei de metrou pe Liniile 1, 3 si 5.
Proiectul ”Magistrala 5 de metrou: Sectiunea Raul Doamnei – Eroilor, inclusiv Valea Ialomitei” este finantat din fonduri externe nerambursabile in cadrul POS-T 2007 – 2013, POIM 2014-2020 si de la bugetul de stat.
Valoare total eligibila aferenta fazei II POIM 2014-2020 este de 1.479.894.883 Lei, din care 1.257.910.650,55 Lei – finantare nerambursabila.
Proiect cofinantat din Fondul European de Dezvoltare Regionala prin Programul Operational Sectorial Transport 2007-2013 si din Fondul de Coeziune prin Programul Operational Infrastructura Mare 2014-2020.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 subway guru

Ceva imagini si impresii?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

O idee buna (sa transformi in peron o linie care nu aducea mare valoare) n-are cea mai fericita implementare la capitolul lifturi dacă vrei sa schimbi M1 cu M3. Nu știu de ce nu s-a mai pus inca un lift la noul peron, in schimb s-au pus enorm de multe rulante (9 dacă nu ma insel) . Ei se lauda cu accesul persoanelor, însă acestea trebuie sa schimbe 3 lifturi ca să ajungă la peronul central, dacă întra pe la Spital.
Dar am discutat aspectul acesta de cum ne-am dat seama de soluție. Păcat.
După părerea mea, cu toate ca au pus 9 rulante la noul peron, cele de la peronul central sunt insuficiente. Și sunt confuzante, dacă vii de la M5 trebuie sa știi care urca și care coboară. Ar mai trebui montate unele in capatul peronului central, către Spital, unde se înregistrează fluxul maxim de călători. Poate generațiile viitoare...

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

Dacă eşti cu handicap locomotor ( cum sunt şi eu acum...) te duci până la Unirii şi schimbi acolo M 1 cu M 3. Sau faci <<excursia>> aceea cu  3 lifturi   8-)
Nu sunt chiar aşa multe persoane în dificultate ! ( Repet, şi eu am acum probleme locomotorii destul de grave la ora actuală ).

 


Go to page:  1  ... 54 55 56 57 58 59 60
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2319 forum members have written 423911 posts in 5276 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use