Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Bulevardul Aerogării - Bulevardul Barbu Văcărescu (Linia 5)

850 posts, 262164 views
 
Go to page:  1  ... 55 56 57 58 59 60 61
 
 

📖 Pagination options
Re: Bulevardul Aerogării - Bulevardul Barbu Văcărescu (Linia 5) ByOnu

...inca
Screenshot_20221008-100252_Twitter.jpg (270.39 KB; downloaded 4124 times)

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului TrainWrecker

orex wrote here:
Fapte, nu vorbe! :yes:
PS
Azi am fost nevoit sa circul cu 5-ul. Mai mult saracul de 15-20 km/k nu poate scoate! :headbash:

Tot mai bine decat 40 si 36!  :popa:

 


Re: Bulevardul Aerogării - Bulevardul Barbu Văcărescu (Linia 5) tramlovr

Barbu Văcărescu (sursa: TikTok/boganevx
IMG_20221014_191414.jpg (88.58 KB; downloaded 3648 times)

 


Re: Bulevardul Aerogării - Bulevardul Barbu Văcărescu (Linia 5) orex

PL desfiintata, ca si asa ia o ghiotura de bani! :yes:

 


Re: Bulevardul Aerogării - Bulevardul Barbu Văcărescu (Linia 5) ByOnu

Pe ce portiune este, mai exact, separata linia?

 


Re: Bulevardul Aerogării - Bulevardul Barbu Văcărescu (Linia 5) TrainWrecker

TrainWrecker wrote here:
Pe Barbu Văcarescu au montat stalpisori delimitatori de trafic galbeni similari cu cei de pe Serban Voda intre statiile Lacul Tei si Ceaikovski si intre Giuseppe Verdi si Fabrica de Glucoza...

Au mai montat stalpisori si pe tot bulevardul Aerogarii (Pasaj Baneasa - Piata Baneasa)

 


Re: Bulevardul Aerogării - Bulevardul Barbu Văcărescu (Linia 5) alchimistul

Am facut ieri un mic experiment si am monitorizat viteza medie pe tronsonul Pasaj Baneasa/Aviatiei - Cavafii Vechi (poza 1), cu screenshot intermediar la Stefan cel Mare (poza 2). Viteza medie a fost un pic mai mare pe linia veche de pe Serbanescu-Vacarescu, cu un maxim de aproape 30 km/h. Limitarile la 10 km/h de pe Armand Calinescu-Vasile Lascar au scazut viteza medie, desi teoretic linia e ceva mai buna aici decat pe celalalt tronson. Aplicatia este Digital Dashboard GPS
Pasaj Baneasa-Cavafii Vechi
Screenshot_2022_10_19_20_37_46.jpg (203.75 KB; downloaded 3068 times)
Pasaj Baneasa-Stefan cel Mare
Screenshot_2022_10_19_20_22_24.jpg (203.99 KB; downloaded 3068 times)

 


Re: Bulevardul Aerogării - Bulevardul Barbu Văcărescu (Linia 5) vlaicuandrei

Viteza de circulatie depinde foarte mult de vatman. Am vazut tramvaie care zburdau cu aproape 30 de km/h pe portiuni unde altele abia merg cu 10 km/h. Probabil unora le e frica din cauza liniei, altii s-or fi obisnuit cu starea ei, nu stiu ce sa zic, nu ma bag, dar prefer sa ajung mai repede la destinatie. Culmea, in momentul in care "se alearga" nici zgaltaiturile nu sunt asa de multe fata de atunci cand abia merge. Oricum, de cand ma stiu eu in cartierul Aviatiei, de prin anii '90, pe linia asta nu s-au respectat vitezele, inclusiv inainte de inchiderea ei, erau cativa vatmani care stiau cum sa mearga cu el pe portiuni unde iti perminte, astfel incat intre Stefan Cel Mare si Pasaj Baneasa faceai mai putin de 15 minute, fata de aproape 25 acum (si astea la ora 6 dimineata).

 


Re: Bulevardul Aerogării - Bulevardul Barbu Văcărescu (Linia 5) TrainWrecker

Cei mai enervanti vatmani sunt cei care se lalaie cu 25-30km/h pe Aerogarii si cu 15km/h pe Tunari-Rosetti... chiar alaltaieri circulasem cu unul care facea asa.

 


Re: Bulevardul Aerogării - Bulevardul Barbu Văcărescu (Linia 5) orex

E ”praf” linia de la Stefan cel Mare spre aeroport, pana la pod!
Bine ca pana acum toti vatmanii au circulat, a.i. nu e breaking news ca a deraiat vreun ”5” si, sper ca, n-o sa fie! :yes:

 



Re: Bulevardul Aerogării - Bulevardul Barbu Văcărescu (Linia 5) TrainWrecker

STB SA Clienti scrie:
Linia 5 - blocată în zona Str. Barbu Văcărescu/Str Gheorghe Țitțeica. Cauza: avarie în rețea.

A picat 037-le la intersectia cu Ceaikovski, problema cu reteaua de contact.

 


Re: Bulevardul Aerogării - Bulevardul Barbu Văcărescu (Linia 5) shoppy

Daca dispare tensiunea atunci tramvaiul se opreste si gata, cand revine merge mai departe, nu pica, sau poate vrei sa spui ca tramvaiul a pus reteaua la pamant(a facut scurt intre catenara si sina)?

 


Re: Bulevardul Aerogării - Bulevardul Barbu Văcărescu (Linia 5) andrei11

De câte ori am precizat şi v-am atras atenţia că acolo e vorba de fir aerian de contact  şi nu de catenară ? Dacă folosiţi cuvântul catenară credeţi că oamenilor li se pare mai profesionistă exprimarea ? Traseul tramvaiului 5 are fir aerian de contact în zonă, nici  urmă de catenară.
Catenara şi firul aerian de contact nu sunt lucruri echivalente,  cele două noţiuni se referă la cu totul altceva.

 


Go to page:  1  ... 55 56 57 58 59 60 61
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2313 forum members have written 423840 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use