Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 6

1009 posts, 274479 views
 
Go to page:  1  ... 67 68 69 70 71 72 73
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 6 aztec

Poate ai dreptate.
Din pacate asta este strategia si nu la nivel de sector, ca toate locurile sa fie contabilizate, si sa aduca venit, si nu la capitala, ci la nivel local. Nu iti dau exemplu altor sectoare unde se plateste si cel de la bulevard...aici este inca...gratuit
Apoi de semnele de circulatie...sunt din proiect si aprobate de anumite comisii, probabil si de circulatie, si cel mai probabil, in conformitate cu legislatia rutieră, ce spune din cate imi aduc aminte ca un semn este valabil pana la urmatoarea intersecție (in lipsa altei indicatii), chiar daca este intre blocuri...si o simpla si banala alee.
Si, daca zona este Share space... fa o reclamatie, indreptatita, pt montarea unor limitatoare de viteza si indicatoare(ironic, nu) ce probabil trebuiau prevazute si montate prin proiect.
Nu ma intelege gresit. Nu ii iau apararea...sa il voteze cine vrea. Eu zic ca se simte ceva in bine, comparand cu nulitatile de pana acum. Putea fi mai bine, probabil, putea fiai rau, asta este cu siguranta posibil.
Si cumparand cu restul 5 nulitati din capitala...asta e cel mai ok.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Iata citeva comparatii simple inainte/dupa cu situatia din spatele blocurilor inalte de la bulevard: orgie cu indicatoare, trotuar impins spre spatiul verde sau desfiintat, transformat in parcare in vreme ce inainte avea stilpisori, spatii "noi" de parcare formate prin strangularea intersectiilor si legalizarea parcarii neregulamentare (dar gratuite) din trecut.

1.jpg (771.7 KB; downloaded 2140 times)


2.jpg (806.99 KB; downloaded 2140 times)


22.jpg (733.16 KB; downloaded 2140 times)


23.jpg (777.03 KB; downloaded 2140 times)


2022.jpg (749.39 KB; downloaded 2140 times)


2023.jpg (786.32 KB; downloaded 2140 times)

 


Re: Sectorul 6 neoman

@aztec  cred ca putem cadea de acord ca se simte o imbunatatire. Legat de reclamatii, am folosit toate canalele posibile pentru a reclama situatia cu trotuarele, inclusiv la BPR care mi-au transmis ca au amendat PS6 ca nu a respectat proiectul dar situatia a ramas neschimbata. Legat de indicatoare, am nenumarate plangeri in aplicatia primariei cu raspunsul standard: multumim pt sesizare, se va face. Si lipsesc si semne de sens unic ce au disparut dupa diferitele lucrari.

Dar apropo de parcarea in celalte sectoare, intamplator am avut o treaba pentru o zi la Spitalul Marie Curie. Am parcat pe Constantin Brincoveanu unde erau locuri de parcare cu plata nenominale. Am platit prin SMS, simplu si eficient. Se putea plati fractionat la ora sau o zi intreaga. Si suntem la Baluta in sector.

 


Re: Sectorul 6 orex

Ce sa te astepti de la ”ACS6”. Mie nu au catadixit sa-mi comunice care-i transparenta modalitatii de alocare a locurilor de parcare nici dupa o luna (incheiata) de la demersul initiat de subsemnatul. Unde-i transparenta decizionala clamata? :think:

 


Re: Sectorul 6 neoman

Eu nu mai am nicio speranta dar totusi acestea sunt parghiile pe care le am si pe care incerc sa le folosesc cat mai des. Uneori se rezolva alteori nu.
In alta ordine de idei eu astept sa vad ce se va intampla cu zona Uverturii. E un dezastru ce e pe acolo.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Daca ajunge la PS6 o sa iasa un rahat si mai mare. Primarul infoiat spunea ca vrea sa faca parcari pe margine, nu banda unica pentru STB. Asta e grija lui, dupa cum se vede: sa ia bani din locuri de parcare "noi".

"M-am întâlnit cu toți consilierii USR și le-am prezentat proiectul și rațiunile pentru care trebuie susținut. Nu mai insist, toată lumea știe că a fost o zonă abandonată, acum degradată. Acest proiect ne-ar permite să refacem trotuarele (scoatem mașinile de pe trotuare), să o reamenajăm peisagistic, să regândim politica de parcare și ar ușura traficul.

Pentru str. Uverturii am analizat 3 mari opțiuni:
1. Cu două benzi pe sens;
2. Cu piste de biciclete și bandă unică de autobuz și
3. Cu o bandă de circulație, cu două benzi pe sens în proximitatea intersecțiilor (acum ocupate cu mașini) și parcări de-a lungul drumului acolo unde nu sunt intersecții dar avem blocuri și nevoie de parcări). Oricum scoatem mașinile de pe trotuare în dreptul acelor blocuri.

Specialiștii au recomandat și am înaintat Consiliului Local opțiunea nr. 3. Mai jos explic de ce.
→ Opțiunea nr. 1, cu două benzi pe sens.
Această opțiune nu are sens deoarece traficul se va bloca la intrare în Chiajna, acolo unde există o singură bandă de circulație. Mai mult, chiar dacă ar fi două, am transforma bd. Uverturii într-un "tunel", pe care s-ar circula, până la Chiajna și invers cu mare viteză. Mai mult, este f. probabil ca banda 1 sa fie mereu blocată de parcări la bordură. În acest moment va spun sincer, este f. greu să aloc poliție locală să facă permanent planton pe Uverturii și să amendeze. Soluția trebuie să fie din design.

→ Opțiunea nr. 2, cu Banda dedicată STB sau Pistă de Biciclete.
a. În primul rând, benzile dedicate STB le decide PMB. Apoi, pe Uverturii circulă un singur autobuz. NU se justifică o bandă dedicată unui autobuz care circula cu o frecvență între 6 și 20 de minute, în funcție de zi și interval orar.

b. Pistele de biciclete sunt decise tot de PMB, este competența lor legală. Ei acum lucrează la Masterplanul pentru biciclete. Nu știm dacă vor decide pe Uverturii să pună piste de biciclete pentru ca este una din străzile foarte înguste. Oricum nu știm ce vor decide, când vor decide și când vor proiecte și când vor executa acesta bandă.

c. Ambele NU merg! Comisia Tehnica de Circulație NU a aprobat niciodată și bandă STB și piste pentru biciclete pe același loc! Nu știu daca e si o pb. de legislație, dar în București nu există așa ceva!

Colegii de la USR insistă pe una dintre cele 3 variante de mai sus, ca pretext să nu voteze acest proiect. Oricum, varianta c. nu este posibilă.  

→ Opțiunea nr. 3, cu o bandă de circulație, cu două benzi pe sens în proximitatea intersecțiilor (acum ocupate cu mașini) și parcări de-a lungul drumului acolo unde nu sunt intersecții dar avem blocuri și nevoie de parcări). Oricum scoatem mașinile de pe trotuare în dreptul acelor blocuri.

Acestă opțiune nu este perfectă, dar în acest moment este cea optima! Are marele avantaj că, dacă PMB va decide vreodata să facă bandă dedicate STB sau pista de biciclete poate fi reconfigurată cu reamenajări minime, cu costuri foarte mici."

Sublinierile imi apartin.

 


Re: Sectorul 6 neoman

Omul are o obsesie cu crearea de locuri e parcare asta e clar pentru ca asta cere poporul. Si el livreaza. Nu conteaza ca tot ce face este sa manjeasca pe asfalt doar niste linii si numere. El creeaza locuri de parcare (uninominale) desi propria-i strategie zice altceva.
Strategie Parcare.jpg (180.49 KB; downloaded 1945 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Culmea ca sint unii care se bucura ca au prins un loc cu plata, acelasi pe care parcau gratis dar fara garantia ca il gasesc liber. Se bucura ca prostii pentru ca urmatoarea etapa e sa plateasca o suma si mai mare doar ca sa aiba dreptul de a parca undeva in zona, fara rezervare. Adica exact ca la inceput dar pe bani.

 


Re: Sectorul 6 valy

Ce rol are chestia asta? Acum o săptămână și ceva m-am împiedicat de ea și am luat o căzătură destul de urâtă
20231127_124618.jpg (1.66 MB; downloaded 1580 times)

 


Re: Sectorul 6 ByOnu

Resturi de infrastructura, orasul e plin de astfel de ramasite.

Baze de stalpi demolati, buturugi de copaci, ancore, fundatiile fostelor cabine telefonice, samd.

 


Re: Sectorul 6 orex

valy wrote here:
Ce rol are chestia asta? Acum o săptămână și ceva m-am împiedicat de ea și am luat o căzătură destul de urâtă

Ghinion de nesansa...”dirigul” de santier nu si-a facut treaba cu prisosinta ( sensul e in mod ireprosabil). :yes:

 


Re: Sectorul 6 valy

Proaspăt turnat și proaspăt spart...
20231129_121702.jpg (1.81 MB; downloaded 1366 times)

20231129_122024.jpg (1.68 MB; downloaded 1366 times)

20231129_122022.jpg (1.64 MB; downloaded 1366 times)

Pe Hanul Ancuței,  în fața școlii 157 au spart asfaltul turnat în urmă cu câteva luni. De și mai mult timp zona asta e un șantier continuu, asfaltatea fiind făcută pe bucăți mici.

 


Re: Sectorul 6 valy

Și peticul....
20231205_122155.jpg (1.69 MB; downloaded 1136 times)

 


Re: Sectorul 6 orex

CINEMATOGRAFUL FAVORIT
Din august 2023, de când primarul #CiprianCiucu a deblocat șantierul, viitorul cinematograf Favorit se înalță văzând cu ochii. Este activitate continuă pe șantier. Unul, de altfel, spectaculos!
⛩️ S-au montat grinzile, s-au ridicat etajele 2 și 3, s-a conturat sala principală de festivități, acolo unde veți vedea filme, concerte, spectacole de teatru. Acum, muncitorii lucrează la structura principală de rezistență și la cea de beton armat.
👉 Cinematograful Favorit va avea o înălțime de 22,5 metri, o suprafață desfășurată de 5.000 mp, cu o amprentă la sol de 950 mp.
💬 „Cea mai mare suprafață o va ocupa sala principală de festivități, cu o capacitate de 706 locuri. Uitați, aici va fi scena, cabinele actorilor. Grinda aceasta are 7 tone și de ea se va sprijini plafonul. La demisol vor fi spații tehnice, la parter va fi spațiu expozițional, la etajele 1 și 2 vor fi foaiere, o bibliotecă publică și alte săli multifuncționale”, explică șeful de șantier, Cristian Jarcău.
Stadiul lucrărilor este de 40% și vor fi gata în totalitate până în vara anului 2025.


PIAȚETA FAVORIT
Cinematograful Favorit, despre care vă spuneam ieri, este o construcție ambițioasă, impozantă. Așadar, și împrejurimile trebuie să se ridice la aceleași standarde.
Se lucrează, în această perioadă, la Piațeta Favorit, aflată în fața cinematografului (pe Bd. Drumul Taberei, 24 A). Este un alt proiect important al Sectorului 6, care avansează.
Înainte, era un spațiu abandonat, cu alei rupte și vegetație uscată. Va fi complet reconfigurat: zona pietonală va fi mai mare, cu mai mult verde, mai potrivită să susțină evenimente stradale de mici dimensiuni. De aici se vor putea viziona spectacole culturale și sportive, rulate pe viitorul ecran imens amplasat pe clădirea cinematografului.
👉 În prezent, ADPDU Sector 6 lucrează la rețelele de utilități din subteran: unele au fost deviate, altele au fost introduse, se pune la punct sistemul de canalizare.
👉 Acum, în spatele gardului de protecție este un șantier plin de utilaje și noroi. Până la finalul lunii mai, locul va fi complet transformat într-o amenajare de calitate, așa cum deja v-am obișnuit.


PARCUL LINIEI, FAZA II
Se lucrează în forță pe șantierele din Sectorul 6. Chiar și #iarna, chiar și pe ger și ninsoare. Lucrările sunt adaptate și planificate în funcție de condițiile meteo, astfel încât să nu stăm pe loc.
👉 Azi, în #ParculLiniei, muncitorii săpau șanțuri și montau tubulatura de drenaj, lucrau la viitoarea piațetă de 1.000 mp și nivelau terenul;
✔️ De mâine se apucă de terasamentele pentru alei și vor lucra la alimentările cu apă (pentru sistemul de irigații, pentru fântâni, cișmele și toalete);
✔️ Zilele viitoare, când mai cresc temperaturile, vor putea turna betonul și pune pavajul la foișoare, vor monta stâlpii de iluminat.
Suntem în grafic cu lucrările la Parcul Liniei, faza II, care va fi gata în primăvară. Vă veți bucura, astfel, de încă 2,5 hectare de spațiu verde, în continuarea celor 4,5 hectare gata amenajate și date în folosință în vara anului trecut.
CE AMENAJĂRI VA AVEA FAZA II A PARCULUI LINIEI
📍 pistă de biciclete (585 de metri), în continuare celei din faza 1,
📍 suprafețe de decking (1.141 mp),
📍 pumptrack (267 mp),
📍 fântână drydeck (64 mp),
📍 locuri de joacă,
📍 zonă de fitness și de hamace,
📍 5 foișoare smart, dotate cu prize și WiFi,
📍 bănci de mai multe tipuri,
📍 cișmele,
📍 3 rastele de biciclete,
📍 6 pergole metalice,
📍 panou informatic.
Suprafața spațiului verde e de 5.093 mp, cu sistem automatizat de irigații.
Pe o bucată de 5.000 mp, care a fost denumită Liniei 2 bis, vor fi amenajate doar alei încadrate de spațiu verde.
🌳 🌸 ⛹🏻‍♂️ 🛝 Din vara acestui an, Parcul Liniei, mărit, va fi o oază de verdeață superb amenajată, o atracție atât pentru copii, cât și pentru adulți.


Parcul Liniei, Faza 3. Vești noi!
"Am scoas la licitație lucrările de construire a Fazei 3 a Parcului Liniei!
Până acum fără niciun parc major, #Militari va avea un parc liniar de 4 km și circa 12 hectare! Va avea o pistă de biciclete de la Valea Cascadelor până la mall la AFI. O promenadă superbă, la noi, lângă blocuri.
Am depășit barierele administrative, am mai făcut niște exproprieri, mergem mai departe. În primăvară finalizăm și faza II. Sper să primim oferte bune, link-ul este în primul comentariu.

 


Go to page:  1  ... 67 68 69 70 71 72 73
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2313 forum members have written 423814 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use