Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Termoficare

1132 posts, 245885 views
 
Go to page:  1  ... 73 74 75 76 77 78 79 80 81
 
 

📖 Pagination options
Re: Termoficare Saint666

Multumesc pentru clarificare, imi parea si mai buna rezolutia in ultima captura de ecran.
Da, aceea e o parte din zona acoperita de CT Titan, sper sa se mareasca aria sa de acoperire totusi.
In acelasi timp, la mine la Diham, spre deosebire de alte sambete, azi nu se lucreaza la santier. Pot intelege si nevoia muncitorilor la zile libere...insa ce nu prea pot intelege e planificarea slaba a lucrarilor, si probabil si lipsa banilor pentru a avea muncitori in 2 schimburi in astfel de situatii cu sute de blocuri ramase fara alimentare.

 


Re: Termoficare cris_m

Cred ca si lipsa resursei umane isi spune cuvantul, nu e o meserie usoara care sa te "ademeneasca" asa usor... doar zic si eu.

 


Re: Termoficare Saint666

Total de acord. Singurul mod in care ai putea fi ademenit este printr-un salariu corect. Las la liberul arbitru ce inseamna corect.
Pe santierul firmei ce reabiliteaza magistrala de pe Bd. Chisinau o treime din muncitori sunt imigranti din Asia. Si de pe langa santier nu se aud cuvinte prea frumoase despre stilul si cheful lor de munca.
Probabil si aici se aplica vorba 'primesti ce platesti'.

 


Re: Termoficare neoman

Pana la urmă unde se lucrează la termoficare pe Bd. Timișoara? Am trecut pe acolo ieri și între AFI și Plaza nu e nicio mișcare.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Termoficare Utilizator anonim 2

Lucrari pe Dezrobirii:

20230807_191751.jpg (1.64 MB; downloaded 1447 times)


20230808_183457.jpg (1.65 MB; downloaded 1447 times)


20230810_200542.jpg (1.64 MB; downloaded 1447 times)


Si pe Valea Cascadelor: o avarie la conducta instalata in anul 2000, trecuta in categoria "modernizate". M-am dus sa vad ce naiba o fi fost acolo. Nu inteleg cum se poate sparge o conducta asa de tinara. Cred ca a fost vorba de o sudura de calitate mai proasta:

20230813_182554.jpg (1.64 MB; downloaded 1447 times)


20230813_182536.jpg (1.64 MB; downloaded 1447 times)


20230813_182634.jpg (1.62 MB; downloaded 1447 times)

 


Re: Termoficare Valentin

https://ziare.com/radet/radet-bucuresti-companii-cumparat-piese-contrafacute-firma-afacaerist-neamt-1819340

O anchetă fără precedent în România, care vizează afacerile ilegale ale unui om de afaceri din Neamț, scoate la lumină modul inconștient în care s-a lucrat în industria grea autohtonă cel puțin între 2015 și 2022.
Pe lista societăților ”țepuite” de patronul nemțean se află inclusiv Regia Autonoma de Distribuție a Energiei Termice (RADET) București, Termoenergetica, dar și Lukoil și Petromidia, numele acestora fiind precizat în clar în actul de acuzare al procurorilor.Aceste societăți – considerate victime - cumpărau piese contrafăcute, importate din China, ”aranjate” la etichetă în România și vândute drept piese de calitate, autentice, produse de mari firme cu notorietate în domeniu (TECOFI, MESO, FUCOLI, AVK şi IMP).

”În cadrul societăţii Radet …. ţinea legătura cu un anumit domn, dar nu cunosc prenumele, căruia i-a oferit diferite sume de bani pentru a accepta produsele Robmet deşi aceştia nu corespundeau din punct de vedere tehnic şi calitativ cu cele solicitate de Radet. Martorul a precizat că este posibil ca inculpaţii …să fi ajuns la directorul mare de la Radet cu diverse sume de bani pentru a-l stimula să accepte achiziţionarea produselor Robmet”, este una dintre multele mărturii existente la dosar.Același martor a declarat anchetatorilor că în cursul anului 2022 cineva din RADET s-ar fi prins de țeapă și a returnat produsele neconforme. ”Tot la aceşti robineţi ei au falsificat şi certificatele 3.1.. Ulterior aceste produse au fost returnate de către Radet întrucât nu corespundeau nici măcar ca tip de robinet, ei au solicitat cu bilă plină şi au trimis cu bilă goală”, a explicat martorul sub acoperire.



Apropo de intrebarea/suspiciunile asupra anumitor investitii "tinere".

 


Re: Termoficare shoppy

Pai a explodat acea sonda prin Moldova ca altfel functiona smecheria si acum.

 


Re: Termoficare reiny2000

neoman wrote here:
Pana la urmă unde se lucrează la termoficare pe Bd. Timișoara? Am trecut pe acolo ieri și între AFI și Plaza nu e nicio mișcare.
Am trecut azi pe Bd. Timișoara, între strada Valea Oltului și Afi nu lucra nimeni.

 


Re: Termoficare cris_m

Cata vreme nu termina cu avaria de pe Releului, nu o sa vedem vreo miscare pe aici...

 


Re: Termoficare Gabi23

Nu au legătură!

 


Re: Termoficare punmeister

Este strigator la cer faptul ca au trecut 3 saptamani si PMB scapa ieftin cu lucrarea Termoenergetica de pe Blvd. Timisoara. Daca era Firea la PMB acum iesea scandal monstru :evil:

 


Re: Termoficare shoppy

Nu este de Firea, ne-am obisnuit, multi si-au pus boiler sau instant si toata lumea este "daca asta inseamna ca o sa mearga bine la iarna, fie".

 


Re: Termoficare Gabi23

Pe Bd. Iuliu Maniu s-a spart magistrala de termificare astăzi dimineață în zona stației Valea Lungă, erau șiroaie de apă fierbinte pe carosabil.  În jurul prânzului când am realizat fotografiile cei de la CMTEB, erau în zonă încercând să facă ceva...
Bd. Iuliu Maniu - 26.08.2023 (1).jpg (484.82 KB; downloaded 929 times)
Bd. Iuliu Maniu - 26.08.2023 (2).jpg (466.1 KB; downloaded 929 times)
Bd. Iuliu Maniu - 26.08.2023 (3).jpg (496.19 KB; downloaded 929 times)
Bd. Iuliu Maniu - 26.08.2023 (4).jpg (496.98 KB; downloaded 929 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Termoficare Utilizator anonim 2

Iar teava nemteasca preizolata de 23 de ani vechime. Nu e in regula. Pai bag de seama ca alea comuniste romanesti din anii 70 sau 80 erau mai bune. Nu s-au apucat sa bubuie dupa doar 20 de ani.

 


Go to page:  1  ... 73 74 75 76 77 78 79 80 81
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2319 forum members have written 423970 posts in 5277 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use