Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)

 

Topic: Discutii dupa inaugurarea pasajului

1525 posts, 347178 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 109
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului ioan

DA ramai pe o banda pentru ca asa este civilizat. Daca vezi ca unii stau pe o banda deoarece la o oarecare distanta vizibila este blocata si vii tu pana in blocaj si vrei sa te bagi in coloana nu faci decat sa o incetinesti. Asta se intampla si cu desteptii care merg pe banda de urgenta pe autostrada samd.
Totul tine de cei 7 ani de acasa...In Monte Carlo unde erau doua benzi in panta din care una de autobuz si am ramas placut surprins sa vad masini extrem de scumpe ca asteptau frumos in coloana cu toate ca nu venea nici un autobuz pe prima banda si cred ca se puteau incadra dinamic.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Goldmund

@Onservator scrie:
"Eu zic sa demolam si blocurile... ce pana mea doar masinile trebuie sa treaca, nu?"

Domnule Observator,
(ex)pune si tu o parere aici. Nu stiu daca ai citit mesajele de pe acest forum, insa ele sunt decente...pana acum.
Daca ai fi citit cateva din parerile mele expuse aici, ai fi stiut ca eu sunt impotriva demolarilor
Din contra, solutia tunel nu implica demolari, doar daca cineva a construit un oras sub Titulescu....

 



Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului George

Sa mai zica cineva ca n-au dreptate aia de zic ca pasajele si alte lucrari de acest gen atrag trafic  :lol:
Pana la urma, sa nu ziceti ca nu v-am spus, cel mai mare castig pe termen lung al acestui pasaj este tramvaiul si legatura transportului in comun la transportul feroviar. Vor fi zile mai bune cand vom avea si trasee cu cap si tramvaie decente - si trenuri la fel.

Iar cozile din material nu mi se par senzationale, la Grozavesti dinspre Milea se statea chiar mai mult inainte de a incepe lucrarea la pasaj. Cat despre Geniului, sa fim seriosi, veniti zilnic pe la Razoare dinspre Eroilor - acolo iad. Azi am mers pentru prima oara dupa mult timp - am lasat bicicleta acasa - si mi-am adus aminte cat de nasol si de aberant e.
Sigur, daca mai construim vreo 7 - 8 pasaje supra si subterane si vreo 3 autostrazi suspendate circulare, totul va fi ok.
(cele de mai sus nu constituie un pamflet impotriva pasajului Basarab - 4 minute Banu Manta - Grozavesti cu tramvaiul chiar e o chestie faina)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Nightwolf

Dr2005 wrote:
subway guru wrote:
Si atunci cum trebuia sa procedeze bietul om?


Având în vedere că el a ţinut morţiş să treacă cu 5 km/h pe sub separator, trebuia să nu accelereze aşa brusc după aia... că de aia are mai multe trepte de reglare... ori el mergea doar cu ultima. Normal că turaţia era mare, se depăşea aderenţa şi se învărteau roţile în gol. E drept, ar fi mers cu viteză mică până se termina rampa, dar măcar mergea şi nu tocea roţile şi şinele inutil.

@Nightwoolf: Până la urmă, e voie cu bicicleta pe Pasajul Basarab? Majoritatea şoferilor ziceau un NU hotărât, paznicii la fel, dar semne de interzicere nu sunt.


Atata timp cat nu exista indicator specific iar bicicelta este un vehicul reglementat de o lege organica chit ca are o alta propulsare decat cea motorizata, nu vad unde este problema. Indicator am vazut doar de interzicerea promenadei, in rest ...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Nightwolf

VladG wrote:
Pai a scazut traficul pe Grant, caci toti erau pe Basarab.
Pe la 18:30, dinspre Titulescu spre Militari s-a mers excelent tot pasajul, era incantat. Asta doar pana dupa podul peste Dambovita. De acolo incepeau cozile si spre Leu si spre Apaca.
Groaznic, n-am prins niciodata asa aglomeratie spre Apaca, cel mai rau pana acum era coada de la OMV...
Si plin de nesimtiti pe linia de tramvai!
Sper sa faca ceva cu semafoarele de la intersectiile cu Maniu, altfel, daca ramane asa, mai mult pierd din deschiderea pasajului asta


Nu e nicio nesimtire sa folosesti linia de tramvai pe V. Milea ... cf. legii ai voie ...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Nightwolf

VladG wrote:
Sosoro, daca tot esti expert in Codul Rutier, articolul despre depasirea coloanei oprite la semafor l-ai citit?
Unde se duc cei care depasesc? Stau la miloaga fraierilor care-i lasa sa se bage in fata lor tot pe banda a doua, a.i cei care asteapta IN COLOANA OPRITA LA SEMAFOR, asteapta si mai mult, ca ei n-au treburi prea importante de facut.
Ce zici ca e asta? Iti zic eu, nesimtire pe fata!

Adica, se baga pe linia de tramvai si se bulucesc in varful dealului peste cei care merg pe banda 2. Coada pe linia de tramvai avea si ea zeci de metri, iar tramvaiele se integrau de nevoie in ea.
Ai iesit vreodata din tara cu masina? Ai vazut pe undeva asa ceva?


Nu se aplica prevederea aceasta in ceea ce spui tu. Dovada ca nu se cunoaste definitia depasirii ... recomand REstudierea cu atentie a codului rutier, personal, si nu dupa ureche sau prieteni ...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Nightwolf

darknight wrote:
Urcati cu bicicleta pe pasaj....si cand va ia unu pe capota..va arunca direct in tren......daca nu e pista...biciclistii mai mult incurca circulatia...cand nu e pista ...nu au ce cauta..asa ca plangeti  la oprescu sa va faca piste....


Sa nu fim rai ... n-am avut pana acum in Bucuresti accidente cu biciclisti proiectati peste parapeti ...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului cristapone

Plimbare cu un tramvai V3A-93-CH-PPC pe linia 34 incepand de pe Vasile Milea pana la Banu Manta traversand Pasajul Basarab.



 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului VladG

Daca ar continua deplasarea pe linie, fara a incurca restul circulatiei, din partea mea n-ar avea decat sa-si puna si pantograf, nu m-ar deranja, INSA, cata vreme forteaza intrarea pe banda doi, inaintea statiei, neacordand prioritate celor care circula pe acea banda, E nesimtire.

Incadrare "dinamica" se poarta la greu in afara, de ex cand se intersecteaza autostrazi de cate 3 benzi si fiecare trebuie sa mearga pe unde are nevoie. INSA acolo se baga in fata ta si te bagi si tu doar pentru a-ti urma calea, nu pentru a-i "face" pe ceilalti.

Ce faci pe linia de tramvai in situatia coloanei formate pe banda a doua? Ramai acolo? Te bagi "peste"...
Inchei aici relativul offtopic.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului BuGabriel

Am inaugurat și eu pasajul în seara asta și întradevăr e foarte bine făcută calea de rulare, mai puțin câteva spații de expansiune care deja sunt cunoascute cred. De ex, eu am testat ieșirea în podul Grozăvești când vii dinspre Basarab și a fost un hop destul de mare.
Îmi place că totul în jurul pasajului are un aspect curat ... asta până la prima necesitate de a săpa un șanț  :roll:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului ioan

Nightwolf wrote:
VladG wrote:
Pai a scazut traficul pe Grant, caci toti erau pe Basarab.
Pe la 18:30, dinspre Titulescu spre Militari s-a mers excelent tot pasajul, era incantat. Asta doar pana dupa podul peste Dambovita. De acolo incepeau cozile si spre Leu si spre Apaca.
Groaznic, n-am prins niciodata asa aglomeratie spre Apaca, cel mai rau pana acum era coada de la OMV...
Si plin de nesimtiti pe linia de tramvai!
Sper sa faca ceva cu semafoarele de la intersectiile cu Maniu, altfel, daca ramane asa, mai mult pierd din deschiderea pasajului asta


Nu e nicio nesimtire sa folosesti linia de tramvai pe V. Milea ... cf. legii ai voie ...


Si daca de maine ne incolonam toti si pe linia de tramvai si blocam cateva tramvaie, totul este ok....Noi avem legi pentru radare pe V Milea sa ii prindem pe baietii cu 61 km/h.

Deja m-a enervat off-topic-ul asta....

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului darknight

Pe mine ma luat politia romana cu 67 km/h in localitate...sunt un adevarat pilot de curse......pe aia de rup soseaua cu 200 nu mai ii vad....sau le mai baga suta de euro in buzunar...si inchid ochii :roll:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului sosoro

De maine o sa incepi sa mergi pe linia de tramvai?
Si nu trebuie sa fortezi intrarea, eu cel putin astept, sunt oameni care te lasa, nu sunt frustrati.

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 109
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)  • 
Choose destination

Since our 2321 forum members have written 424072 posts in 5279 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use