MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Accidente / incidente

2562 posts, 598113 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 183
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo sab

O fi instalarea usoara, dar pretul...pretul cum este ? ;)

 


Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo AndreyCFR

Depinde de modele. Exista 3:

Cele care acopera complet distanta dintre tavan si peron(cele mai scumpe si mai greu de intretinut);




Cele care acopera doar jumatate din inaltimea de la tavan pana la peron;




Cele care au "sarme" care se lasa in jos in momentul in care nu exista un tren in statie(cele mai ieftine).




Pentru noi ar fi ideale cele care acopera jumatate din inaltimea de la tavan pana la peron, dar o asemenea investitie nu as vedea prea curand avand in vedere ca nu exista nici o statie cu asemenea dotare, iar dotarea tuturor celor 51 de statii actuale si a celor 18 viitoare ar fi mult prea costisitoare.

 


Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo Robert24

Este ora 9:30. Pe M2 ar trebui sa vina trenuri la 3 - 4 min. Doar ca vin la 12 - 14. Se pare ca sunt ceva probleme intre Victoriei si Pipera. Deja de la Ap Patriei trenul e full. Se circula cu viteza foarte mica (undeva la max 40). Si trenurile stau foarte mult in statii...

Update: 63 de minute intre Ap. Patriei si Pipera...  :(

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo sab

Haos în Bucureşti: circulaţie pe un singur fir la metrou, străzi inundate, copaci doborâţi de vânt şi maşini avariate în Capitală
http://www.zf.ro/zf-24/haos-in-bucurest...a-11429186
[...]
Circulaţia la metrou era blocată in jurul orei 10:30 la staţia Pipera, pe linia doi, din cauza unor defecţiuni tehnice, traficul fiind îngreunat întrucât se desfăşoară pe celălalt fir, alternativ, în ambele sensuri, au declarat marţi, pentru MEDIAFAX, reprezentanţii Metrorex.

Potrivit surselor citate, traficul este blocat pe linia 2, iar între staţiile Pipera şi Aviatorilor se circulă pe firul 1, alternativ.

În urma blocării circulaţiei pe un fir s-a dublat timpul de aşteptare în staţia Pipera, călătorii fiind nevoiţi să aştepte în staţie aproximativ şase minute, au precizat reprezentanţii Metrorex.

Traficul a fost blocat din cauza unei defecţiuni tehnice, fiind posibil să se fi infiltrat apă, în urma ploi torenţiale.

Reprezentanţii Metrorex au estimat că circulaţia la staţia Pipera, pe linia 2, ar putea fi reluată în aproximativ 30 de minute.
[...]

 


Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo Robert24

La 10:35 trenurile circulau deja direct la Pipera, insa timpii erau dati peste cap serios. In niciun caz nu s-a circulat la 6 minute, ci la 12-15.
Sper ca in 4 ore cand plec din Pipera sa se circule relativ normal...

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo Utilizator anonim 2

Eu am impresia ca aceste defectiuni sunt suspect de corelate cu nebunia de la suprafata. Imi aduc aminte de cel putin doua ocazii exact ca astazi, am zis ca fac o afacere luand metroul si cand colo tocmai s-a defectat ceva si dupa o ora de permutari si asteptari sa ajung in sfarsit la serviciu. Merg de 8 ani zilnic cu metroul.
Ce se intampla de fapt? Numarul mai mare de calatori sau de trenuri determina suprasolicitarea retelei electrice? Inseamna ca e prost dimensionata. Metrourile (noi) nu pot sa cred ca se defecteaza hodoronc tronc exact atunci cand e nevoie mai mare de ele.
Apa infiltrata? Pai trebuie sa intre rauri intregi ca sa inunde statia de alimentare. De ce nu etanseaza, atunci?
"Defectiune tehnica" e un termen cam de batjocura. Ar putea sa spuna mai precis, calatorii nu sint imbecili. Probabil le e teama sa detalieze ca sa nu fie acuzati de neglijenta si incompetenta.

 


Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo Robert24

Explicatia oficiala a fost ca un tren a facut un scurt-circuit la linia 1 in statia Pipera. Neoficial, ei stiu...

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo Utilizator anonim 2

C o insemna mai precis? Ceva a atins simultan sina a treia si una din cele doua sine? Sau vreun motor s-a scurt-circuitat? Dubios.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo 133 313

Eu ma intreb cati din noi avem in minte definitia clara a unui scurtcircuit. Apoi daca ni se pare ca avem totul stapanit bine trecem la chestii mai sofisticate gen... conturnare. Conturnare de suprafata, conturnare de material... Adica un defect al unui material dielectric ce consta in aparitia, materializarea unei zone cu rezistenta electrica mica ce devine o cale conducatoare de curent. O conturnare poate avea ca si cauza de la subtierea unui material izolator pana la o pelicula de apa de pe o suprafata. O conturnare a unui material izolator poate avea loc si in cazul in care este solicitat sa izoleze o cale de curent ce transporta energie electrica la parametri (tensiune, curent, etc.) superiori celor carora le poate face fata materialul izolator din fabricatie. Apoi trecem la termenul de "functionare in suprasarcina". Asta o vede calatorul obisnuit in momentul in care sta inghesuit ca in conserva si nu reuseste sa gaseasca o bara de care sa se tina. In momentul ala calatorul realizeaza ca in trenul ala nu sunt bare pentru toti calatorii din el. Asta inseamna ca sunt prea putine bare? Poate. Sau poate ca insemna ca sunt pre putine trenuri si poate inseamna ca sunt prea multi calatori per tren, trenul fiind construit sa acomodeze mai putini. Sta cineva la metrorex sa-si bata capul cu numararea calatorilor care se imbarca intr-un tren? Eu n-am vazut pe nimeni. Cam asta este treaba cu suprasarcina. Motorul electric care functioneaza in suprasarcina, fie el de curent continuu fie de curent alternativ, se incinge inafara parametrilor. Toate caile de curent se incalzesc nepermis. Iar materialele izolatoare sunt supuse oboselii termice. Si de aici mergem plan spre pierderea proprietatilor dielectrice, fisurare, rupere, conturnare, scurtcircuit. O cumulare de factori, umezeala, oboseala termica, oboseala mecanica si conjunctura si BAM!
Nu degeaba scrie pe stalpii de distributie a energiei electrice " nu atingeti firele, nici STALPII". Pentru ca pelicula de apa de ploaie amestecata cu murdaria de pe stalpi, izolatori, cabluri poate deveni o cale de curent, producand un scurtcircuit cu solul sau cu persoana care 'sprijina' stalpul.
Deci sa lasam teoriile conspiratiei. Eu zic mersi ca nu am vazut inca treburi mai urate, gen bandaje rupte sa se lase trenuri deraiate s.a.m.d. Ca mai dau de cate un Movia cu cate o tesitura pe un bandaj de incep sa imi zornaie neuronii.

sab wrote:
Haos în Bucureşti: circulaţie pe un singur fir la metrou, străzi inundate, copaci doborâţi de vânt şi maşini avariate în Capitală


Poate unii din noi n-am obervat ca atunci cand la vecini (sa zicem unguri) este cod rosu de vreme severa la noi musai este o nuanta mai deschis. Unii nu sunt acomodati cu capriciile mamei terra. Au fost rafale de vant cu viteze mari, caderi de precipitatii abundente, 72 de ore in continuu pe putin. Una din situatiile alea despre care auzim ca se intampla odata la nu stiu cat timp. Bucurestiul este oras de campie. Probabil unii mai sunt inca cu mintea pe plaja si nici n-au prea fost atenti pe la scoala. Altminteri nu vad de ce s-ar isteriza asa grav pe la televizor cand nu sunt in stare nici platiti sa numere 3 linii de troleibuz corect. Asa este tara asta, cu 4 anotimpuri. Unii se pare ca au uitat si refuza sa-si aminteasca.

 


Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo misterr

Stai că a venit și explicația științifică, trebuie rumegată bine:
traficul a fost perturbat de defectarea unui senzor pantograf, adică un calculator care alimentează firul aerian cu energie electrică.
Sursa: Trafic perturbat de o defecțiune la metrou. Șeful Metrorex: Circulația se desfăşoară destul de bine

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo 133 313

"Se pare ca" ni se pare... sau cel putin asta inteleg eu de la evarzazilei.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo sab

Dar la Pipera rebrusmentul se face pe pantograf ?

 



  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo Utilizator anonim 2

133 313 wrote:
. Apoi trecem la termenul de "functionare in suprasarcina". Asta o vede calatorul obisnuit in momentul in care sta inghesuit ca in conserva si nu reuseste sa gaseasca o bara de care sa se tina. In momentul ala calatorul realizeaza ca in trenul ala nu sunt bare pentru toti calatorii din el. Asta inseamna ca sunt prea putine bare? Poate. Sau poate ca insemna ca sunt pre putine trenuri si poate inseamna ca sunt prea multi calatori per tren, trenul fiind construit sa acomodeze mai putini. Sta cineva la metrorex sa-si bata capul cu numararea calatorilor care se imbarca intr-un tren? Eu n-am vazut pe nimeni. Cam asta este treaba cu suprasarcina. Motorul electric care functioneaza in suprasarcina, fie el de curent continuu fie de curent alternativ, se incinge inafara parametrilor. Toate caile de curent se incalzesc nepermis. Iar materialele izolatoare sunt supuse oboselii termice. Si de aici mergem plan spre pierderea proprietatilor dielectrice, fisurare, rupere, conturnare, scurtcircuit. O cumulare de factori, umezeala, oboseala termica, oboseala mecanica si conjunctura si BAM!


Eh, asta as fi vrut sa aud de la Metrorex! Explicatia e pertinenta si perfect plauzibila dar - mai ales - conduce catre o singura concluzie: e vina lor, nu este doar o "intimplare". Adica exact ceea ce nu vor sa stim noi, astia care le platesc salariile.

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 183
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2304 forum members have written 423083 posts in 5269 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use