MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center

347 posts, 135880 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 25
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Florinds

Ce naiba e asa ingust, au loc doi oameni mai corpolenti? (P1040965.JPG + P1040969.JPG)
Cand il vad pe Dorelul imbracat in geaca rosie bandajat la maini cum il verifica pe colegul inteleg de ce dureaza atat...
Deci unde e imbunatatirea, vad ca tot in ploaie iesim... Jenanta lucrare executata 2015-2016..

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center shoppy

Da, stiu ca este cam tarziu dar propun sa se modifice titlul subiectului din "Pasaj corespondenta Unirea shoping center" in "gaura in trotuar in fata la Unirea....".
Daca asta si-au dorit sa construiasca patronii Unirea si dupaia s-au rasgandit sau mai stiu eu ce a fost in capul lor... sa vedem cand o fi deschis cati o sa prefere sa nu se mai incaiere pe scarile rulante ca sa mearga pe scari...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center sab

Florinds wrote:
Ce naiba e asa ingust, au loc doi oameni mai corpolenti?
.....
Deci unde e imbunatatirea, vad ca tot in ploaie iesim...

Pai asa ingust era acel acces si inainte. Practic el se incadreaza intre pasajul rutier si magazin, unde este foarte putin spatiu. Doar ca l-au mai ingustat cu noile finisaje, insa destul de putin.
"Imbunatatirea" este ca unii vor putea sa intre in magazin direct prin subsol. Ceea ce, pentru proprietar, probabil inseamna o crestere a chiriei pentru spatiile respective....

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Florinds

Nu stiu cat s-a dat jos, dar vezi in P1040965.JPG cu cat se incarca. Si sigur mai vin niste placi de aluminiu sau stiu eu ce finisaje peste. ;) Sa tot fie 2 palme reducerea momentan (50 cm). In fine, noi sa fim sanatosi, daca putem intra direct in magazin.... :) Cine voia sa intre in magazin, intra si cu ocolire, cine nu nu, eu asa vad lucrurile.
PS: Tot banii nostri sunt si astia, Unirea Shopping recupereaza de la magazine, care vor mari pretul pentru a nu fi pe pierdere sau inchid pravalia de aici daca nu se castiga, simplu... ;). Ceea ce ai spus si tu, dar n-ai mers pana la capat.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center sab

Nu stiu cat au incarcat la tencuiala, insa mie mi se pare ca profilele de Al pe care urmeaza sa fie fixat finisajul final au luat mai mult din spatiu ca tencuiala.
Oricum acel acces nu era prea folosit datorita faptului ca era destul de dificil (multe scari de urcat). Toata lumea prefera rulantele. Dupa ce se va inaugura in noua forma, vom vedea.
Oricum acel acces nu a existat de la inceput, din cate stiu eu. El a fost construit odata cu pasajul rutier, probabil ca back-up pentru celalalt, cu scari rulante. Acum de ce nu l-au facut tot numai cu scari rulante, ca si celalalt (asa cum am spus, adancimea este maricica), nu stiu....

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center andrei11

Conform normelor de siguranta trebuie sa existe si scari fixe, in caz de necesitate, cu scarile rulante oprite, inaltimea treptelor depaseste cei 17,5 cm admisi si multora le-ar fi greu sa urce scarile oprite. In plus fata de scarile rulante ai observat ca scarile fixe au dupa un numar de trepte portiuni orizontale ca sa-ti tragi sufletul, ceea ce scarile rulante nu au.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center sab

Pai nu prea ai de ce sa-ti tragi suflul pe scarile rulante, ca urca singure.  :lol:
A, da, este moda acum sa urcam la pas pe scarile rulante in miscare, dar totusi mare efort nu depui nici atunci. Si sunt putini care o fac.

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center andrei11

In caz de pericol major ca masura de siguranta / ca si consecinta a cazului major respectiv scara rulanta se opreste / se poate opri accidental si atunci multora le-ar fi greu sa urce / sa coboare pe scara rulanta. Incearca tu odata sa urci pe o scara rulanta oprita ( la Universitate de exemplu ) si sa vezi cum e.

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center ByOnu

Eu o mai spun, ca poate ati uitat, pasajul asta de legatura cu magazinul trebuia facut la baza scarilor (rulante si fixe). Asta este o porcarie in schimb. Pai se fac doi ani de cand au facut un pasaj pe sub un trotuar de 5m, in timpul asta la Sun Plaza s-a facut o adevarata lucrare inginereasca, pe sub un bulevard cu linie de tramvai.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center sab

Pai cum sa-l faca de la baza scarilor fixe si rulante? Ca dadea sub magazin.... Nu puteai nici sa sapi paralel cu scarile actuale, ca nu prea este spatiu. Asa faceau liftul acolo, daca era loc.
Plus ca atunci nu mai avea Metrorex niciun interes daca pasajul pleca de la baza actualelor scari, ca nu le mai schimba nimeni finisajele gratis...:)
La Sun Plaza proprietarul chiar avea un interes, acolo accesul de la metrou era greoi, stateai la semafor sa traversezi ditamai soseaua cu cateva benzi/sens , plus linie dubla de tramvai. Aici.....

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center shoppy

Nu are rost sa iei ca etalon a ce se poate face si cat de repede se poate face o lucrare la care cu lunile nu se lucreaza, sau la care lucreaza 2 dorei pe un santier de 300mp; daca ar fi fost zilnic furnicar de oameni sa se ciocneasca doreii intre ei atunci da, acea era buna de etalon, daca nu se munceste aia e, nu se munceste si gata.

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Adrian Rosca

sab wrote:
Oricum acel acces nu a existat de la inceput, din cate stiu eu. El a fost construit odata cu pasajul rutier, probabil ca back-up pentru celalalt, cu scari rulante. Acum de ce nu l-au facut tot numai cu scari rulante, ca si celalalt (asa cum am spus, adancimea este maricica), nu stiu....


Da, initial accesul era echipat cu scari fixe si rulante, dar in timpul construirii pasajului rutier a fost partial demolat si s-a executat noul acces cu scara fixa. Mai era un acces la Unirii 1 pe Splaiul Unirii colt cu Cantemir care a fost complet desfiintat atunci cand s-a construit pasajul.

Referitor la viteza de refacere a finisajelor in zona publica a accesului, Metrorex ar trebui sa aiba un cuvant de spus. Banuiesc ca exista un contract intre ei si magazinul Unirea cu ceva termene, penalitati de intarziere, etc. Oare urmareste cineva derularea lui?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center sab

Multumesc pentru precizari. Nu stiam ca acel acces cu rulante a avut si scari fixe. Probabil ca nu incapea pasajul rutier, de aceea au demolat scarile fixe.
Legat de penalitati, ce poate sa spuna Metrorex cand cineva ii schimba finisajele "moka"? Tace si inghite...

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Adrian Rosca

Pai Metrorex ar putea spune: "Alo, domnu', imi blochezi o iesire de urgenta!"

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 25
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2312 forum members have written 423774 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use