Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul local din București (partea I)

6215 posts, 1340643 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 40 41 42 43 44 45 46  ... 444
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Victor92

alch3mist wrote:
S-a actualizat pe ratb.ro programul liniei 25. In zilele lucratoare, ultima tura pleaca din Militari catre Progresul la 22:25 si nu la 22:34 ca pana acum (in practica, dupa tura de 22:34 mai pleca una la 22:55 - estimativ - deoarece l-am luat de la Calea 13 Septembrie si la 23:15). Deci s-a taiat cel putin 1 tura.
De ce ultima tura din 25 nu este deservita de Alexandria, asa cum este cea din 8 ? S-ar realiza in felul asta posibilitatea de a prinde tramvai la Pieptanari la ore mai inaintate pentru cei care vin cu metroul. Mai dureaza mult reparatiile la depoul Giurgiului, sa avem din nou tramvaie pe acces pana la miezul noptii ?


8 vine la 22 de minute in weekend. Super. Multumim RATB. E clar ce vor sa faca: 25 sa vina mai greu=>traseu nerantabil=>desfiintare=> 12 si 35.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Utilizator anonim

Linia 25 ramane cel putin pana la deschiderea pasajului Basarab si cel mai probabil nu se va desfiinta. Singura modificare ce va avea loc este trimiterea lui 34 la Ghencea cand va traversa pasajul.
12 nu se reinfiinteaza.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Dr2005

Au umblat enorm la programele de week-end... probabil ca să se reobişnuiască cei din Bd. Timişoara cu 137. Că 8, 25 şi 35 circulă NUMAI în trenuleţ. În schimb, pe 35 cred că vor mai băga un tur de la 1 Mai, că pe site apare ca venind la 9 - 10 minute în loc de 11 (cum scrie la cap de linie). Firesc... bagă ture în linii fantomă şi scot de pe liniile grele.

În week-end, 8 ajunge la 22 de minute... şi 47 la 26  :shock: , iar în ,,ora de vârf" de week-end, 8 e la 15 minute şi 47 la 19. Rău am ajuns... să circule 47 la fel ca 8.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Lohengrin

Cumva ni se pregateste 8 Zetarilor - Ghencea ?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Utilizator anonim

Astazi pe la ora 11 in terminalul de la Gara Basarab a fost un moment miraculos cand era doar un 133 in capat, momentul a trecut repede cand au venit vreo 3 282  :roll: .
In alta ordine de idei autobuzele nu vor ocupa prea mult acest capat, se pare ca 133 va fi dus undeva spre Regie sau Carrefour Orhideea iar 282 va intoarce in viitorul Park&Ride din fata muzeului CFR.

IMG_3635.JPG (422.53 KB; downloaded 4390 times)

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Victor92

Utilizator anonim wrote:
282 va intoarce in viitorul Park&Ride din fata muzeului CFR.


Unde e? In spate la IDM ?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Utilizator anonim

Pe Calea Grivitei la capatul rampei dinspre Gara.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB iliutu

Muzeul CFR e pe Calea Grivitei. Vezi si in reportajul de azi ceva lamuritor.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Utilizator anonim

Dr2005 wrote:
În schimb, pe 35 cred că vor mai băga un tur de la 1 Mai, că pe site apare ca venind la 9 - 10 minute în loc de 11


Au luat minute din semicursa, asa se va intampla peste tot unde se poate (la tramvaie).

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Dr2005

Era şi timpul să mai ia. Poate mai taie şi la 41 vreo 3 - 4 minute, că şi aşa se câcâie cei de la Alexandria cu 30 km/h şi tot sub 30 de minute ies pe semicursă.

Şi poate se apucă să facă treaba asta şi la autobuze, 635 are aproape 40 de minute pe semicursă! A, pardon, azi e week-end, u circulă 635 între 12 şi 16.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB linia 69

Ma mir ca nu se sesizeaza nimeni ca in prezent la Depoul Militari ajung 3 linii respectiv 8, 25 si 35. De ce nu poate ajunge 34 in loc de 8 si 35? De ce se pune problema ca 34 si 25 ar fi prea mult pentru acea zona iar 8, 25 si 35 nu ?  Oare nu e cam tot aia?  In ambele cazuri exista un intervalul mic de trecere al unui tramvai respectiv un numar de vagoane mare pentru o portiune de traseu in care nu e asa o cerere serioasa (ma refer intre V Oltului si Dep. Militari). Sau e cerere numai pentru varianta actuala iar pentru cealalta nu ? Daca asa stau lucrurile de ce sa nu se faca o legatura mai buna!! Se pare ca cineva are anumite "bucurii" pentru varianta prezenta, aaaa am inteles lipsa de tramvaie e numai atunci cand si cum convine RATB-ului. Ce vrajeala de 2 lei ca prin scoaterea biletelor de hartie se vrea o contabilizare a numarului de calatori, a zonelor si traseelor care vor fi suplimentate sau din contra rarite .... In prezent in zona de care vorbesc, cum sta treaba domnilor de la RATB ? NU SE VEDE CA CEVA NU E BINE, MAI E NEVOIE DE O CONTABILIZRE A CALATORILOR ? CHIAR CREDE-TI CA CEI CARE AU MERS PANA ACUM FARA BILET OR SA VALIDEZE CARDURILE ????? Sustin sus si tare ca linia 34 sa ajunga la dep. Militari si nu in Ghencea, acolo e locul lui 27, desi se pare ca zarurile au fost aruncate.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Dominatrix

linia 69 wrote:
Sustin sus si tare ca linia 34 sa ajunga la dep. Militari si nu in Ghencea, acolo e locul lui 27, desi se pare ca zarurile au fost aruncate.
Never say never! De aceea trebuie semnata petitia aia si sa le dam cu ea in cap!

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB linia 69

Eu unul mi-am facut datoria de onoare si am semnat-o, oare cati dintre noi au facut-o?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Utilizator anonim

Pe 35 au fost luate minute pe semicursa mai putine la sch1 si mai multe la sch2, asftel la sch1 sunt 9 ture iar la sch2 doar 8 ture, turul 9 nu are iesire la sch2. Iar azi am facut mai putin de 20 min de la Gara Basarab pana la Frigocom cu 3011. Dupa spusele vatmanilor semicursa se face in 30-35 min in functie de cum prinzi semafoarele.

Mai e de mentionat ca alaturi de 41 linia 35 e a doua linie echipata cu mai mult de jumatate din parc cu vagoane noi din Bucuresti (34 nu se pune ca acolo daca sunt maxim 8 ch ppc intr-o zi)

 


Go to page:  1  ... 40 41 42 43 44 45 46  ... 444
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421688 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use