Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Aspecte negative în circulația bucureșteană

1395 posts, 302448 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 100
 
 

📖 Pagination options
Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu PinkyHog

Nightwolf wrote:
F rau faci ...


Dar n-am spus cu mandrie ci cu parere de rau ca opresc pe banda unu...  :(  Si nu vreau sa repet ce a zis antevorbitorul meu

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu sss

Si eu sunt intransigent, chiar daca nu sunt politist  :evil:  Avem, ca natie, o lejeritate in a gasi justificari beton pentru incalcarea regulilor... Daca parchezi la 100 m de farmacie se prapadeste bolnavu' sau faci basici de la mers pe jos, care-i de fapt problema? Poate ca eu sunt fumator greu si consider ca am dreptul sa blochez banda 2 ( ca pe prima e un nesimtit de taximetrist  :shock: ), sa-mi iau tigari, ca-mi arde buza, ai o problema???

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Nightwolf

Grigore wrote:
Nightwolf wrote:
PinkyHog wrote:
Cel mai frecvent ridicau masinile oprite in zona semaforului de la Policlinica Titan. E zona unde i-au ridicat si lu' Mircea Badea masina si a facut mult circ cateva emisiuni.
Intr-adevar, daca ai nevoie sa te duci la farmacie, care mai e si non stop pe deasupra, chiar nu ai unde sa opresti. Si atunci ce faci? iti lasi masina inainte de semafor. Recunosc, daca e sa ma duc la farmacie acolo, si eu opresc tot acolo, si asta pentru ca parcarile facute sunt intotdeauna pline.

F rau faci ...


Eu te-am mai intrebat, dar nu mi-ai raspuns: esti politist?  :D Imi plac intransigentii de numa'

Pai daca vrei tu ca in Bucuresti sa nu ma opresc la farmacie pe banda I, atunci sa faca frumos primaria locuri de parcare cu timp maxim de 1-2h, cu un serviciu de supraveghere cu tot, ca in Germania, si atunci ok, nu mai parchez pe banda I la farmacie, ca stiu sigur ca gasesc un loc in fata ei pentru cele 10-15' cat am treaba acolo. Te gandesti ca daca ma duc la farmacie, poate am pe cineva bolnav, care asteapta urgent medicamentele?


Sunt politist da` fac altceva nu ma ocup de "masuri de parcare" sau "dirijare" sau "sanctionare" ... in general e bine sa nu ne intalnim ca at cand ne intalnim e nasol rau :) Cat priveste parcarile "ca in Germania" din pacate traim in RO si asa ceva nu se va vedea prea curand. In schimb parcarile din zona mentionata de tine exista de cativa ani buni, poate chiar inainte sa se "faca" acea farmacie acolo, deci mi se pare ABSURD ca in fata oricarei farmacii sa existe locuri de parcare "rezervate" ... parerea mea. Ai treaba la farmacie urgenta, n-are nicio legatura cu locul de parcare. La cate farmacii exista in cartiere mi-e greu sa cred ca trebuie sa te urci in masina sa te duci pana acolo ;) Dar deja o dam in off-topic ...

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Nightwolf

sss wrote:
Si eu sunt intransigent, chiar daca nu sunt politist  :evil:  Avem, ca natie, o lejeritate in a gasi justificari beton pentru incalcarea regulilor... Daca parchezi la 100 m de farmacie se prapadeste bolnavu' sau faci basici de la mers pe jos, care-i de fapt problema? Poate ca eu sunt fumator greu si consider ca am dreptul sa blochez banda 2 ( ca pe prima e un nesimtit de taximetrist  :shock: ), sa-mi iau tigari, ca-mi arde buza, ai o problema???


Subscriu ...

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu PinkyHog

N-am nici o problema sa parchez la 100 de metri de farmacie, doar ca nu prea am unde. Si acum sa fim seriosi, cati dintre voi ati parca la titan si ati merge pana la policlinica pe jos pana la farmacie?  :?: Ipotetic vorbind... ca deja suntem off-topic  ;)
Farmacii sunt nenumarate pe timp de zi, dar non stop destul de putine sau nu le stiu eu. Si apropo, farmacia din complexul de vizavi de policlinica titan e de pe vremea lu' Ceausescu. Acum doar s-a transformat in Sensiblu.

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu bogdan10

PinkyHog wrote:
N-am nici o problema sa parchez la 100 de metri de farmacie, doar ca nu prea am unde. Si acum sa fim seriosi, cati dintre voi ati parca la titan si ati merge pana la policlinica pe jos pana la farmacie?  :?: Ipotetic vorbind... ca deja suntem off-topic  ;)
Farmacii sunt nenumarate pe timp de zi, dar non stop destul de putine sau nu le stiu eu. Si apropo, farmacia din complexul de vizavi de policlinica titan e de pe vremea lu' Ceausescu. Acum doar s-a transformat in Sensiblu.


Cand nu ai loc de parcare langa destinatia unde ai treaba, poti cauta loc de parcare si 400-500 m mai sus! De unde pana unde pretentia de a avea neaparat loc de parcare liber "la botul calului"? Si daca esti curios, da, eu asa procedez. Nu imi este lene sa merg 400-500 m pe jos fata de locul unde pot parca masina intr-un loc de parcare amenajat. Daca totusi ocup un loc de parcare de resedinta, las pe bord o hartie cu nr. meu de mobil ca sa ma poata contacta cel care are repartizat acel loc de parcare!E asa de greu de respectat cateva reguli elementare?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu Mircea G

bogdan10 wrote:
Daca totusi ocup un loc de parcare de resedinta, las pe bord o hartie cu nr. meu de mobil ca sa ma poata contacta cel care are repartizat acel loc de parcare!E asa de greu de respectat cateva reguli elementare?

Din pacate orice petic de strada , citeste , si TROTUAR a fost trecut la parcare de resedinta  :shock: si gasesti tablite cu ' posesorul " locului .... Practic s-a ajuns ca in zona blocurilor sa nu poti lasa o masina deoarece toti s-au impropietarit pe strada .
Acum intrebarea : care este legea in Bucuresti , cind si intre ce ore poti beneficia de parcarea de resedinta platita si cind este " la liber " ? care este legea , hotarirea , actul normativ ? Intreb asta deoarece multi cred si au pretentia ca daca platesc ( de regula o suma de tot BOCK-ul) respectivul loc care de multe ori este abuziv pe trotuar , este locul lor pe veci si in orice situatie , tot timpul , 24 din 24 !

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu bogdan10

Mircea G wrote:
bogdan10 wrote:
Daca totusi ocup un loc de parcare de resedinta, las pe bord o hartie cu nr. meu de mobil ca sa ma poata contacta cel care are repartizat acel loc de parcare!E asa de greu de respectat cateva reguli elementare?

Din pacate orice petic de strada , citeste , si TROTUAR a fost trecut la parcare de resedinta  :shock: si gasesti tablite cu ' posesorul " locului .... Practic s-a ajuns ca in zona blocurilor sa nu poti lasa o masina deoarece toti s-au impropietarit pe strada .
Acum intrebarea : care este legea in Bucuresti , cind si intre ce ore poti beneficia de parcarea de resedinta platita si cind este " la liber " ? care este legea , hotarirea , actul normativ ? Intreb asta deoarece multi cred si au pretentia ca daca platesc ( de regula o suma de tot BOCK-ul) respectivul loc care de multe ori este abuziv pe trotuar , este locul lor pe veci si in orice situatie , tot timpul , 24 din 24 !



Inchirierea este pe toata perioada specificata in contractul incheiat cu primaria, indiferent de ora (24 h din 24h). A existat acum 2-3 ani o specificatie privind intervalul orar (doar in sectoarele 2 si3) dar a disparut (unii oameni au ramas de atunci cu aceasta idee ca persoana care plateste chirie pt. un loc de parcare nu are dreptul decat pe timp de noapte).  Din acest motiv mi se pare de bun simt ca persoana care ocupa provizoriu un astfel de loc de parcare sa isi lase pe bord o hartie pe care apare scris un nr. de telefon unde poate fi gasit!
Deci indiferent de ora cel care are un loc de parcare de resedinta pt. care plateste taxa la primarie, are dreptul sa foloseasca acel loc si are tot dreptul sa anunte politia comunitara in cazul in care isi gaseste locul ocupat abuziv (se dau amenzi intre 1500 - 2500 lei)!

 


Re: Strapungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splaiul Dudescu catalinm

povestea cu parcatu' pe oriunde fiindca ca am nevoie e un obicei idiot de-al nostru de care ar trebui sa scapam
oricate locuri de parcare se vor crea, ele nu vor fi suficiente; oferta de locuri va crea cerere suplimentara s.a.m.d.

 


Despre Podul Constanta andrei11

Goldmund wrote:
Vad ca suntem deja la Podul Constanta si profit putin de ocazie:
de ce ramane acest pod atat de mic?  Sub pod circula toti care vin din departari(DN1A si DN7!), plus toti din Bucurestii Noi si din Cartierul Chitila, toti inghesuiti sub un pod planificat pentru un trolei si o "Volga" pe ora. Sub pod ar trebui de mult sa se circule pe trei benzi/sens, plus tramvaiele :oops:

Podul Constanta la un moment dat va intra in "largire" ( :lol: ), 3 benzi / sens + linie de tramvai.

 


Re: Aspecte negative in circulatia bucuresteana Goldmund

@Andrei 11,
reprezinti "coltzul vesel" al forumului?! Si e adevarat, Podul Constanta ar trebui marit, "lungit",dar nepasarea generala ne-a adus unde ne-a adus...Poate e tot ce ne-a ramas in fata realitatii romanesti: sa facem "haz de necaz" si sa ne pastram un oarecare simt al umorului.

 


Re: Aspecte negative in circulatia bucuresteana andrei11

Nu, eu m-am exprimat bine, pasajul existent trebuie "largit" la 3 benzi / sens si linie de tramvai. Tu te-ai referit la podul CFR care trebuie lungit. E aceeasi problema cu paharul din imagine, e pe jumatate plin sau pe jumatate gol ?

 


Re: Aspecte negative in circulatia bucuresteana Goldmund

OK, Andrei, nu e decat o neintelegere(eu am crezut ca m-am exprimat gresit candva si tu ai facut un apropo hazliu...Scuze!)
PS
Paharul din imagine e mereu jumatate plin :idea:
Numai de bine!

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Aspecte negative in circulatia bucuresteana Dr2005

Începusem la viewtopic.php?f=121&t=364&p=35469#p35469 să îmi exprim părerea despre semafoarele noi şi ,,inteligente" şi, mai ales, foarte inteligent setate de către firma UTI în ultimii 2-3 ani. Să vă prezint câteva exemple de semafoare care mai rău distrug traficul, într-o ordine aleatorie:

1) Răzoare: probabil cea mai nenorocită intersecţie din Bucureşti, beneficiază de 14 (da, PAISPREZECE) faze diferite, inclusiv cea pentru tramvai. Pe lângă faptul că are mulţi timpi morţi, are semafoare cu faze diferite montate la distanţă foarte mică unul de altul, de dacă se adună mai mult de 3 maşini, blochează juma' de intersecţie. De exemplu, faza pentru cei care vin de pe Şos. Progresului şi nu vor să meargă prin Str. Răzoare spre Pandurilor: li se dă verde spre Str. Răzoare, iar cei care vor spre Bd. Geniului, Timişoara sau Dr. Sării opresc la un al 2lea semafor. După aceia se dă verde la tramvai... care nu prea poate să treacă din cauza cozii formate la acel semafor despre care v-am spus în fraza anterioară. După aia se dă drumul la maşinile care vin de pe Str. Răzoare şi abia apoi celor care blochează tramvaiele.

2) intersecţia Bd. Timişoara cu Str. Mihaela Ruxandra Marcu: acest semafor a fost montat exclusiv pentru intrarea / ieşirea în/din parcarea mall-ului din zonă. Bineînţeles, are faza principală dinspre M.R. Marcu spre mall şi invers. Practic, cum pleci pe verde din intersecţia cu Str. Sibiu, singura soluţie să nu stai la acest semafor e să mergi cu 20 km/h. Mai rău e că, deşi lumea la mall vine cu precădere în week-end, semaforul funcţionează non-stop cu aceleaşi faze!

3) intersecţia Bd. Vasile Milea cu Bd. Iuliu Maniu. Fazele sunt:
I. circulaţia pe Bd. Vasile Milea (în ambele direcţii, inclusiv viraj stânga)
II. circulaţia pe Bd. Iuliu Maniu dinspre Militari spre Leul + fază dedicată pentru circulaţia de pe Vasile Milea (dinspre Grozăveşti) spre Militari
III. fază dedicată pentru circulaţia de pe Vasile Milea (dinspre Grozăveşti) spre Militari cu restul stopurilor pe ROŞU (!)
IV. circulaţia pe Bd. Iuliu Maniu dinspre Leul spre Militari (inclusiv viraj stânga)
În tot acest timp, cei ce vin dinspre Grozăveşti oricum au verde intermitent pentru Militari. Practic, faza III e o f.....e de timp, fără niciun rost, care ţine şi pietonii pe insula din mijlocul bulevardului (da, ca să treci regulamentar treci juma' de Iuliu Maniu, opreşti la mijloc, îţi trec maşini şi prin faţă şi prin spate şi abia apoi treci jumatea cealaltă).

4) semaforul de pe Str. Braşov, între Bd. Timişoara şi P-ţa. Sergiu Celibidache: ce rost are? că e pus într-o intersecţie cu o străduţă, dar străduţa nu are semafor, decât Str. Braşov. La câţi pietoni trec pe acolo, un semafor cu buton era mult mai eficient, iar peste linia de tramvai se putea pune un galben intermitent pentru pietoni (vizibil de către pietoni, nu de către tramvai), iar ei să nu aibă prioritate acolo (aşa e în Viena).

5) semaforul de la trecerea de pietoni de pe Str. Turda: idem cu punctul 4).

6) intersecţia Drumul Taberei cu Str. Râul Doamnei: de ce e nevoie de 2 semafoare care arată acelaşi lucru la 25m unul de altul?

Să vă dau şi câteva exemple de semafoare care nu funcţionează sau chiar nu au funcţionat niciodată, deşi ar fi utile:
1)intersecţia Str. Valea Oltului cu Prel. Ghencea: cel puţin ziua e crimă acolo, dacă vrei să faci stânga dinspre Str. Valea Oltului spre Prel. Ghencea stai de îmbătrâneşti, pentru că drumul prioritar este Prel. Ghencea.

2) terminalul Ghencea: cel puţin cele de la capătul dinspre stadion ar trebui să funcţioneze. Sunt momente când nu pot intra autobuzele în capăt. Deasemenea, sunt momente când pietonii ,,nu se mai termină" şi, ca şofer, trebuie să îi laşi să treacă pe toţi

3) trecere de pietoni P-ţa. Rahova (cea de pe Şos. Alexandriei, în dreptul clădirii noi a pieşei): cea mai mare ŢIGĂNIE posibilă! Semaforul nu merge, pietonii trec NON-STOP (dacă până şi când făceam şcoala urla instructorul la ei şi claxona), maşinile sunt parcate pe 2 rânduri, mai trec şi tramvaie, toată lumea claxonează... În plus, coloana blochează toată intersecţia de la P-ţa. Rahova.

4) intersecţia Str. Mărgeanului cu Str. Petre Ispirescu: drumul prioritar e Mărgeanului, dacă vii pe Ispirescu stai de îmbătrâneşti. La fel şi dacă vrei să mergi pe Ispirescu spre Cal. Rahovei.€

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 100
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422359 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use