De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4357 posts, 903407 views
 
Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28  ... 312
 
 

📖 Pagination options

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" shoppy

Oprescu a ajuns in turul 2 ca PSD-ul a reusit sa-si traga un dublu glont in cap cu o maiestrie artistica greu de egalat cu acel scandal cu cine e candidatul, ajungand prin a nu-l alege nici pe oprescu nici pe vanghelie, candidatii preferati ai electoratului PSD, asa ca tot electoratul PSD si-a parasit partidul si l-au votat pe oprescu. Si uite asa a ajuns oprescu pe nemeritate in turul 2 ca urmare a razbunarii electoratului PSD pe prorpiul partid.
Odata ajuns in turul 2, toata opozitia si toti bucurestenii s-au alaturat nu pentru a-l alege pe oprescu ci pentru a da o palma PDL-ului, chestie care le-a reusit, bine chestia asta nu le-a ajutat nici opozitie nici bucurestenilor, ca oprescu a mers cu nebunia pana in panzele albe si vedem ca a iesit.

Deci oprescu a ajuns primar ca urmare a unei duble-razbunari, dubla-razbunare ce nu o vad sa se mai repete.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" DanCld

Oprescu a fost propulsat de un vot negativ iar numarul panglicilor taiate plus mistocareala l-au propulsat si mai mult in fata oricarui alt contracandidat potential (din cei vizibili in acest moment - Prigoana, Udrea, Vanghelie, Piedone).

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" ViitorulPrimar

Dominatrix wrote:
Eu cred ca in Romania sunt destui oameni politici bine-intentionati. Dar asta nu e suficient, din pacate. In societatea romaneasca, smecheria si hotia sunt apreciate ca pozitive si vazute ca o cale spre succes, mai ales daca aceasta smecherie conduce la impartirea firimiturilor si cu cei care nu au riscat sa fure. Aceasta "haiducie" a devenit atat de interesanta in Romania incat chiar inalti functionari ai statului fura de "la stat". De aceea, in Romania, alegerea unui lider politic nu se poate face pe criterii de competenta, responsabilitate si calitate, ci dupa potentialul de a fi smecher si hot.

O persoana cinsitita, cu principii si moralitate, nu poate obtine nici sprijinul poporului la alegeri, fiindca e suspect, nici suportul administratiei si clasei politice fiindca ei sunt obisnuiti sa isi traga si ei partea sau macar sa "ciuguleasca" si ei ce ramane de la "cei sus-pusi". De aceea, eu nu vad omul care sa ia taurul de coarne, ca toti sunt trasi in jos (de pantaloni sau fuste, dupa caz) de propriile concesii prin care au acces la putere. Iata de ce un singur om, oricine ar fi el, nu poate face mare lucru, chiar daca ar vrea. E nevoie de o schimbare a mentalitatilor si asta va dura generatii ca sa se schimbe (daca se vor schimba).

Mare dreptate ai  :!:  :!:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Dr2005

O să continui o discuţie off-topic de la Blocuri turn

telvani wrote:
Mai astept ziua in care supermarketurile vor fi inchise prin lege DUMINICA.

Am văzut asta în Austria... duminica ca duminica, da' de Sfânta Maria abia am găsit unde să beau o bere, iar în toată Viena era deschis doar un supermarket (Billa din Gara Praterstern) şi ăla cu doar două case (şi cozi pe măsură, am stat 15 minute pentru a cumpăra berea aia). Până şi mall-urile erau închise. Sincer, mi s-a părut un gest de prost gust şi o lipsă a dorinţei de profit... desigur, mai aveam la dispoziţie benzinăriile (care nu sunt prea multe în Viena), dar la un preţ ceva mai mare. În schimb, shaormarii turci şi arabi îşi frecau palmele de bucurie că, în lipsă de restaurante, oamenii făceau coadă la tonetele lor. Deci, după cum ziceam, într-un oraş plin de turişti să ţii închise până şi cafenelele în zi de sărbătoare mi se pare o greşeală de marketing de neconceput, chiar dacă e zi liberă prin lege.
Având în vedere migraţia esticilor spre Occident, probabil se vor mai revizui politicile astea rămase din vremea Inchiziţiei cu ,,duminică nu se face nimic". Pentru că şi duminică ai nevoie de mâncare, ai nevoie de băutură, ai nevoie de servicii.

Şi în zilele lucrătoare m-am lovit de probleme acolo... cum eram obişnuit cu non-stopul din colţu' blocului de la Bucureşti, am rămas surprins că de la 12 la 14 era închis absolut TOT, iar la 18 se punea lacătul. După ora 18 mai găseai doar restaurante şi cafenele, dar pe la 21 - 22 trăgeau şi alea obloanele (inclusiv sâmbăta). Sper să nu ajungă şi România aşa vreodată :!:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" lecter

Si mie mi se pare o stupizenie...dezideratul ar trebui sa fie lucrul in schimburi, astfel mentinandu-se si toate serviciile in functiune si lucratorii odihniti.

E drept ca la noi daca vezi pe cineva lucrand duminica in momentul istoric actual este mult mai probabil sa fie vorba de o incalcare a drepturilor sale decat un exemplu de lucru in schimburi, dar sunt convins ca lucrurile vor evolua...si chiar si in restul Europei au inceput sa apara din ce in ce mai multe exemple de afaceri deschise constant, inclusiv shaormarii mentionati de tine, cat crezi ca ii vor mai lasa localnicii sa le ia o parte din profit in loc sa tina si ei deschis?

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" shoppy

In vest este o mentalitate ca cine nu se duce organizat sambata dimineata sa-si faca cumparaturile pentru toata saptamana este cetatean de mana a doua care oricum are bani cand-si-cand deci se poate duce oricand la shaorma / non-stop al arabilor ca nu e nici o pierdere, de asemenea se considera ca cei care cumpara de la arabi sunt tot arabi sau un fel de simpatizanti ai acestora, deci o piata imposibil de atacat.

Bine marile supermarcheturi pun accentul pe loialiteatea clientilor si pe cota de piata, nu pe turisti, de exemplu in politica interna carefura scrie clar ca ori este intre primii 4 pe piata ori paraseste piata, scandalul cu iesirea carefura din Belgia tinand de vrun an bun.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" autob368

Dragos nu te mira, tine cont ca pe vremea lui Ceausescu programul magazinelor (Alimentara, Cofetarii, Mercerii, .... orice  :!:  ) era in general intre 8 si 18, sambata deschis pana la 14-15, iar duminica INCHIS. Daca mai era si vreo zi libera gen 1 mai, 23 august, Paste, Craciun nu gaseai niciun magazin deschis.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Ba de Paste si Craciun era totul deschis, aici te inseli.
Cu Alimentara era o băşcălie de nedescris, avea program identic cu al intreprinderilor cu un singur schimb - birouri, ministere, etc, etc. Erai in situatia ca daca vroiai sa-ti iei cate ceva trebuia sa chiulesti de la servici. Nu mai sustineti bazaconii cu Duminica inchis total - ca nu tine, trebuie sa inchida si ăia cu barcute - vaporase, ce, pentru ei nu e Duminica, nu tebuie sa stea acasa ?. Si aia cu cinematografele, teatrele, vata de zahar  etc, etc. Ce sa se mai lucreze duminica / Toata lumea acasa si sa doarma !
Am impresia ca nu ai prins epoca de glorie a alimentarelor unde nu mai gaseai la liber decat tocana de legume, compot si dulceata. De ce ar fi deschise Duminica cand nu mai aveau de vanzare absolut nimic / Ce repede s-a uitat...
PS Vorbesc de Bucuresti si Galati ca aici am prins eu sfarsitul Iepocii de Aur.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Dr2005

N-am prins prea mutl din Epoca de Aur (de fapt, în Dec. '89 aveam 11 luni), deci nu ştiu ce era atunci.
Însă acum mi se pare o mare prostie să ţii magazinele închise în week-end şi de sărbători.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" telvanni

Atentie, vorbim de SUPERMARKET-uri inchise DUMINICA, nu si sambata. ATAT.
Va dati seama cu cat ar scadea traficul de masini duminica daca nu s-ar mai duce tot poporul la supermarket?
In Campina, pana sa se deschida vreun supermarket (o sa fie Kaufland...apropos) nu se concepea ca duminica sa-ti ocupi timpul cu cumparaturi, duminica era ptr plimbare, iesit cu prietenii, stat cu familia la iarba verde, luat masa in curte la umbra vitei de vie...samd.

Ca barbat, eu detest sa fac cumparaturi, am reusit performanta ca intr-o luna sa ajung de 2 ori in supermarket, vara prefer pietele cu produse romanesti si proaspete. Duminica ajung intr-un supermarket cred ca de 3...4 ori pe an, si atunci cand ajung raman socat de cat de nervoasa e lumea ca e inghesuiala, alergatura, agitatie, da peste tine cu carutul. La ce bun? Nu mai bine imi petrec eu timpul asta neenervandu-ma ca era aglomeratie, ca m-am invartit nu stiu cat pana am gasit loc de parcat, ca era aglomerat in trafic, ca era sa fac un accident, ca nu le mergea cititorul de carduri si cash nu aveam.
Eu asa gandesc. Duminica sa fie o zi placuta in care sa-mi incarc bateriile ptr sapt ce urmeaza. Oamenii odihniti sunt mai calmi. Oamenii calmi sunt mai rationali.

Mie personal imi e mila cand vad in trafic pe unul care "spumeaza". Deh...daca face cumparaturi duminica, ce sa-i fac eu!  :lol:

Nu degeaba exista un proiect de lege care sa inchida supermarketurile duminica.
Nu degeaba altii au o lege deja in acest sens.
Nu degeaba stiu ce zic sociologii si psihologii.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Sociologii / psihologii recomanda ca in week end sa faci ceva ce seamana cu un hobby, sa fi mai mult timp cu cei dragi, etc, etc. Poate si vizita la supermarket Duminica cu "familionul" face parte tot din distractie, nu te-ai intrebat ?
Sa sti ca In principiu iti dau dreptate, , dar nu trebuie sa dam un verdict categoric si "unisens".
Pe de alta parte, unii la servici se simt ca in a II - a casa, poate le face placere sa se duca la servici. Trebuie vazut de la caz la caz...

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" DanCld

Nu vad pe nimeni sa ia in considerare faptul ca societatea romaneasca s-a schimbat foarte mult in ultimii 10-20 de ani; evident ca super-hiper-marketurile si mall-urile au fost o parte din vectorii acestei schimbari. Pe vremea cand nu publica articole laudative (posibil platite) despre cultele religioase neocrestine pe verticalnews dot ro gaseam si astfel de articole: Craciun la mall. Nu tin minte sa mai fi incercat cineva sa faca vreo astfel de analiza; bine, traim tot timpul in prezent  :idea:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului ByOnu

Corect, nu neg asta, este un pas inainte, DAR este pus de mantuiala si e prost gandit. Puteau sa se fi 'chinuit' si ei cat de cat.
Tata lucra piese pentru centrala de la Cernavoda la micron,.. si astora le da o greseala de 1-2 cm la un amarat de panou. Rusine! Asta a stricat TOATA statia.

Iertati-ma, insa mie nu-mi place 'mantuiala', dar in ziua de azi TOTUL este de mantuiala. Zilele astea a cazut o bucata mare din tavanul fals de rigips din Pasajul Pietonal Universitate din pricina infiltratiilor aparute anul trecut, pasaj care, va amintesc, a fost modernizat si HIDROIZOLAT de curand. Atunci cum sa ma mai plang eu ca nu merg scarile rulante sau panourile interactive?! :evil: Pisicii ei de Romanie de :!:

Cum este posibil sa-ti distrugi singur tara... nu pot intelege...  :(

 


Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28  ... 312
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422564 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use