De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4356 posts, 900191 views
 
Go to page:  1  ... 302 303 304 305 306 307 308  ... 312
 
 

📖 Pagination options
Re: Clubul "Flacara Rosiatica" subway guru

N-am vazut programatori care sa prefere sa mearga invatatori la tara cot la cot cu toti ratatii lipsiti de orice pregatire, astea sunt doar bancuri de prost gust…
Daca ratatii vor salarii banoase pe spinarea noastra trebuie sa demonstreze ca sunt in stare sa produca ceva performanta nu doar santaj mizer pentru elevi si parintii acestora.
Daca nu sunt in stare n-au decat sa mearga necalificati in constructii ca cererea e mare…
Prognoza mea e ca aceasta greva se fasaie saptamana viitoare si ar trebui sa pupe mana guvernului pentru mana intinsa fara sa le ceara nimic in schimb pentru favorul acordat fara conditii…pentru ca e destinat elevilor si parintilor nu ratatilor imbecili.
Astia-i avem, cu astia vom fi nevoiti sa defilam in continuare!

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Costin

Nu ai inteles ce am zis. TOCMAI ca nu ai vazut programatori sau oameni bine pregatiti in general, si tineri, sa intre in sistem. Si nici nu o sa vezi pe 2400 de lei, aia sunt bani de buzunar, nu salariu decent.

Doar te lamentezi si ii faci ratati pe o intreaga categorie profesionala, dar nu aduci nici o solutie. Nu o sa vezi in veci performanta pe 2400 de lei, oricat de mult te-ar deranja greva asta.

Din partea mea, sa faca greva pana blocheaza complet anul scolar. Statul roman functioneaza exclusiv reactiv si doar cand socul e mare. Deci, sa ii dea inainte.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" subway guru

Neglijezi faptul ca elevii si parintii lor inca nu se revolta pentru ca sunt presati de timp pentru anii terminali dar momentul nu e asa departe daca ratatii nu realizeaza ca treaba a mers mult prea departe iar guvernul deja a golit toate buzunarele bugetului…
Pe mine personal nu ma afecteaza cu nimic desi ai insinuat asta doar ma revolta prostia si nesimtirea!
Draga Costin, traiesti in alta tara de pe alta planeta nu in Romania, ar fi mai intelept sa te abti…
Ce ar trebui sa faca guvernul, sa incinga tiparnita de bani si sa ridice inflatia la cote insuportabile pentru angajatii din mediul privat (care sunt de departe majoritari fata de bugetari si constituie baza productiva a economiei?)
Asta ai vrea?
Traiesti in Norvegia, o tara stabila ce are grija de economia ei si de populatia ei nu ca in tara noastra si ai o imagine profund deformata despre realitatile tarii natale.
Situatia aici e cu totul alta, nu cum iti inchipui…
Ar fi prea frumos sa fie si aici ca-n Norvegia!
:)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" subway guru

Pana acum guvernul a fost mult prea ingaduitor, cu gandul tot la elevii ce nu au nicio vina, au doar de suferit consecintele intrasigentei sindicale ce nu tin cont de interesele lor privind examenele…
Daca sindicalistii o tin tot asa opinia publica se va ridica impotriva lor, nu cred ca asta-si doresc…
Iar liderii lor sindicali actuali vor fi spulberati chiar de profesorasi in clipa in care-si vor da seama ca au cam zbarcit-o!…si au intins nepermis de mult elasticul…

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Utilizator anonim 2

Ai perfecta dreptate insa nu o sa ii zboare profesorasii pe liderii sindicali. Sint doar masa de manevra in miinile lor, o turma amorfa, fara nici o deosebire de minerii care au fost adusi in Bucuresti sa ne sparga capetele. Nu conteaza pregatirea profesionala sau inzestrarea individuala: multimile sint intotdeauna la fel.

Teoria cu salariile mici care ii tin departe pe profesionisti nu merge. Am mai aplicat-o o data cu magistratii si politistii. Avem acum o justitie incoruptibila? O Politie adevarata?! Ha ha! Duceti-va in orice statiune si o sa vedeti placute cu “Obiectiv protejat de Nei Guard” pe fiecare poarta. Atit de eficienta e politia nationala ca e nevoie de gasti private de gealati care sa apere proprietatea omului.

A propos de salariile bietilor profesori: profesoara de matematica liceu Codlea: 18 ore pe saptamina, 4 ore maximum pe zi, 7000 de lei in mina. Educatoare in Brasov, 5000 in mina, ambele la stat. Eu pe ora nici nu visez la banii astia si nu am nici 90 de zile de concediu pe an! Sa ma scuteasca cu vaicarelile lor. “Dascalii”…

Puteau sa faca greva de o mie de ori pina acum sa ceara eliminarea politrucilor din sistem. Nu au facut-o. Grija lor e matzul, burta, mina intinsa la munca altora. Se preteaza sa incaseze tot felul de comisioane, excursii, cadouri, uniforme, activitati contra cost in toate saptaminile verzi, albastre si altfel desi legea spune clar ca elevii nu sint obligati sa plateasca, desi ordinul ministrului interzice activitatile platite! Iar acum culmineaza cu luarea elevilor drept ostatici. Ce e uluitor e ca majoritatea e de partea lor. Putini inteleg ca statul nu produce bani ci ca ia de la unii sa dea la altii. Eu unul sint satul sa mi se ia ca sa li se bage in anusuri unora ca lor.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" reiny2000

Cum sunt afectați elevii, au rămas încuiați în clase? Examenele se pot amâna.

Am terminat acum 3 ani învățământul preuniversitar la Tudor Vianu, în București. Profesorii erau de 2 tipuri: cei care ar trebui să-și găsească altă meserie și cei de la care chiar învățam ceva. De asemenea erau mulți pensionari sau aproape de vârsta de pensionare.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Costin

Bineinteles ca sunt multi neaveniți in sistem. Nu am negat asta. Insa solutia este sa fie inlocuiti cu persoane competente, nu sa ii condamni la saracie si la si mai multa demotivare. Nu atragi competenta cu 2400 lei lunar, oricat tipa Guru impotriva grevei. Nici cu 4800 dupa 20 de ani.

Salariile mizere nu atrag pe nimeni, ci devin ultima solutie pentru cei incapabili sa gaseasca alt job. Un prim pas este cresterea lor la un nivel competitiv cu restul pietei libere de joburi. Apoi n-au decat sa bage criterii de performanta care pot sa mearga pana la excluderea din sistem in cazuri extreme, sau orice alte penalizari visați voi.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Utilizator anonim 2

Si scoala se poate amina. Sau se poate elimina de tot. De ce crezi ca o mare pare din tineri isi baga picioarele si abandoneaza? Pentru ca isi dau seama ca sistemul e incorect. Ca daca te conformezi sistemului de invatamint nu ai nici o garantie ca ajungi bine. Pentru ca observa ca sistemul e pentru profesori si spaga, nu pentru elevi.

Pe vremea mea - anii 80, 90, 2000 - inca aveam iluzia ca fiind elev model, succesul in viata e garantat. Sau, in orice caz, posibil. Acum am constatat ca nu e asa, ca am trecut prin sistem aproape degeaba. Cele mai valoroase cunostinte si abilitati le-am capatat prin studiu si efort independent. Citisem undeva recent ca pregatirea scolara contribuie cu 10-15% la probabilitatea de succes in viata. E foarte adevarat. Daca as fi stiut, nu cred ca imi mai pierdeam vremea prin facultati. Chiar si 12 ani de studiu sint prea mult, ocupa un timp disproportionat de mare.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" subway guru

Problema nu e de salarii, e sistemica. Salarizarea e de fapt o falsa problema.
Sistemul a produs repetenti pe banda rulanta care s-au autotointitulat profesorasi ce la randul lor au produs bineinteles alt rand de repetenti ce s-au declarat tot profesorasi si care la randul lor nu pot produce altceva decat tot repetenti.
Cu salarii nu rezolvi dilema, doar o adancesti atata timp cat nu remunerezi nimic bazat pe competente, rezultate si performante, tot restul e doar pierdere de vreme si bani cheltuiti degeaba.
Nu sunt contra adevaratilor profesori, am un mare respect pentru ei si le multumesc ca m-au format ca om si nu m-au lasat la stadiul de maimuta!
Dar cu copiii de azi ce facem??? Pe mana cui ii lasam???
Costin draga, programatori n-ai sansa sa mai vezi iesind pe poarta scolii din mana unor repetenti analfabeti!…de care mai bine ne-am lipsi ca sa nu nenoroceasca definitiv viitorul natiei!
Ai face bine sa te informezi ce rezultate obtin la examene astel de ipochimene inainte de le-a lua partea, in mod normal nu recompense ar merita ci doar ajutoare sociale in loc de salarii ca sa nu moara totusi de foame…

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Costin

Nu ai idee cat de bine cunosc eu sistemul, incat "sa te informezi" e ceva ce mai degraba ti-as recomanda eu tie, si nu reciproc! Ultimele doua fraze din mesajul tau sunt tendențioase si factual false.

 


  • Pok
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Pok

Este extraordinar de trist că nu s-a supărat (în esență mai) nimeni, din potrivă, că statul cheltuie miliarde cu niște avioane obosite (la care le-ar folos unde, de ce și ce ce rezultat?), dar se revoltă mulți, când cei care se ocupă și formează literalmente viitorul națiunii, cer niște salarii nici măcar decente ci un pic mai mari.
Vina lui Putin, desigur.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Utilizator anonim 2

Pentru ca avioanele alea nu si-au batut joc de nimeni, pe cind acesti ratati asa zisi profesori, au f..t (format…) generatii intregi.
Statul are o infinita imaginatie sa cheltuie bani anapoda si sa dea pomeni cui nu merita.
Criza alimentara, va amintiti? Hop, ii scutim pe aia din industria furajelor de CASS si de impozit pe venit! 20% dintr-un foc. Curat echitabil.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" cris_m

Eu n-am sa inteleg de unde revolta asta ca se amana niste examene. Unde scrie ca trebuie sa existe continuitate intre cicluri de studiu? Unde scrie ca trebuie sa facem toti toate formele de invatamant? Ma gandesc doar cati au dat BAC-ul in rate (2-3 ani) sau cati nu au intrat din prima la facultate si uite ca nu a facut nimeni o drama din asta... Ar fi cazul sa nu se faca nici acum, nu e un capat de lume...

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" subway guru

In ce tara ai vazut ca se intampla astfel de sincope la nivelul unei intregi generatii?
In istoria invatamantului romanesc nu s-a intamplat asa ceva nici in timpuri de razboi!

 


Go to page:  1  ... 302 303 304 305 306 307 308  ... 312
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422263 posts in 5261 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use