De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4356 posts, 900128 views
 
Go to page:  1  ... 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312
 
 

📖 Pagination options
Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Costin

Mai oameni buni, voi nu realizati ca daca doar va lamentati si aratati cu degetul, nu rezolvati nimic? Intregul corp profesoral din Romania sunt niste ratati, toti, fara exceptie, nu merita salarii mai mari. Prea bine, fie ca voi, asa e.

Si mai departe? Voi va imaginati ca ratatii se transforma in performanti ca prin minune peste noapte, educa generații intregi de elevi de succes, si abia apoi isi cer drepturile? In ce ut/dis-topie credeti ca se intampla asta?

Daca ratatii nu sunt buni si nici nu se transforma peste noapte, voi va imaginati ca vin altii in loc, pe acelasi salariu mizer, fac performanta si apoi isi cer drepturile, in loc sa intre in "productie" unde debutantul castiga minim dublu din prima zi?

Intelegeti ca voi vreti sa pedepsiti o generatie intreaga de profesori prin taierea oricarei sanse la atragerea de noi talente, intr-un final tot pe spinarea elevilor. Pedepsiti-i pe ratati, nu ma opun, stiu prea bine ca sunt multi. Dar pana acum in afara de lamentari, plansete si injurii, o solutie nu am auzit de la voi pentru atragerea de inlocuitori competenti in locul ratatilor.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" aztec

Din pacate, sistemul de invatamant a devenit un organism ce este creat doar pentru a se autosustine, nu pentru a "produce" educatie.
Si asta de multi ani...
Devine din ce in ce mai greu de reformat,  egocentrismul din ce in ce mai a centuat.
Nu conteaza scopul ...rezultatul.
Conteaza doar sa functioneze pt binele lui.
Calitatea profesionala aprofesorilor a suferit o degradare accentuata, si din spate nu vine cam nimic...ptr ca majoritatea sunt creatile aceluiasi sistem
Învățământul dupa anii 90 a suferit o mutatie...si continua sa se degradeze constant
Atat voit, prin diversele" reforme" fara cap, prea dese, schimbari de la an la an, de la ministru la ministru.
Si toate astea, doar partial din cauza salariilor.
A ..o parte mult mai mare o are proasta finanțare cronica de pana acum.
Si iarasi...chiar cu o crestere a salarilor, nu se rezolva nimic, daca nu se cere si rezultate.
Si rezultate concrete, nu prin note ce nu au legatura cu realitatea.
Asa ca acest " organism" va produce acelasi rezultat, va atrage si mai multi oameni interesați doar de salariu dar fara rezultate didactice.

Acelasi principiu se poate translata la toate instituțiile de stat
Avem numarul cel mai mare de accidente rutiere din europa.
Crestem salarile la politia rutiera ..rezultatul concret ar trebui sa fie scaderea accidentelor si cresterea sigurantei....nu este cazul.

La sanatate.
Au crescut salarile...vedeti imbunatatirea semnificativa a actului medical?

In justitie?
Pai...sa fim seriosi...avem parte de achitari pe banda pt ca intervine prescripția...



Si lista poate continua.

Ce vreau?
Sa le mareasca salariul, dar sa vad si rezultatul salariului in evolutia elevilor.
Ca daca le marim salariu si trebuie sa mai platim suplimentar si meditatii....

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Utilizator anonim 2

Exact asta se va si intimpla: o sa le tot mareasca salariile si o sa le consolideze statutul de casta impenetrabila. Sistemul se va prabusi prin abandon scolar. Tinerii refuza pur si simplu sa mai faca figuratie in aceasta mascarada.
Ca solutie: trecerea scolilor complet in subordinea autoritatilor locale si acordarea parintilor dreptul de a decide pe cine angajeaza ca profesor si pe ce salariu.

 


  • Pok
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Pok

parintilor dreptul de a decide pe cine angajeaza ca profesor

Pentru că toți părinții sunt experți inspectori școlari, în pedagogie și o să decidă pe baza experienței profesionale în domeniile respective.
trecerea scolilor complet in subordinea autoritatilor locale

Iar in Suceava materia principală va fi "metode de aranjare o oilor pe deal cu ocazia vizitelor oficiale".

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" ADK

Nu poți știi cu exactitate pe cine angajezi până nu intră în "exploatare" acel om.

În clasa a 6'a (ca fapt divers, promoția 2010-11) am avut un diriginte venit de la o altă școală, profesor de matematică și la noi. Omul își știa la perfecție materia, însă nu și modul de a-și "atrage" elevii și a le explica ce nu înțeleg, el mai degrabă te umilea cumva că "nu înțelegi". Hai că o mai fi 2-3 care chiar nu pricep, dar la ăsta eram vreo 10/25 (printre care și eu) care dacă materia în sine nu ne era dragă dar mai pricepeam "de trecere", aici nici profesorul nu ne era prin felul acesta a lui de trolling inclusiv în orele de dirigenție.

În cazul meu, a făcut o "glumă" de prost gust când am avut o altercație cu un coleg, că el vrea "declarație ca la poliție", începând cu mine, reclamantul, exemplu dat de el:

"Subsemnatul Adrian Kaba, născut dintr-o mamă și 5 tați..." La acea vreme nu mi-am dat seama că asta este o acuzație gravă, am povestit acasă situația iar maică-mea l-a sunat rugându-l să explice la dirigenție, ce semnifică mai exact cele relatate de el. Acesta a răspuns că era o glumă, ea spunându-i să învețe să facă o glumă că astea nu sunt glume de făcut unor copiii de clasa a 6'a și în general într-o școală. Evident că n-a făcut-o. După ce am înțeles eu ceva acasă, am avut nu ură, ci un mare dispreț față de acest așa-zis profesor și diriginte în același timp. Ce să mai zic de unii colegi, care abuzau de un bulling de zile mari. Mă bucur că am ajuns astăzi într-un loc miit mai liniștit și nu am mai văzut pe nimeni dintre ei de mulți ani, la ce stil erau de smecherași nu pleacă nimeni dintre ei din București.

Respectivul profesor nu-ți corecta nimic în lucrări, însă te trezeai cu nota pusă în final. Ulterior după ce soția acestuia, la fel veniți împreună ca profesori pe aceeași disciplină, i s-a ținut morală de către directori că a lăsat și ea corijenți pe mulți iar la ceva contestații în urma unor teste și teze, toți au luat calificative mai mari, amândoi și-au făcut dosare de transfer către o altă școală, unde nici acolo nu cred că au stat mai mult de un an. Oricum în timpul anului școlar e mai dificil să transferi un profesor sau un elev, cel mai ușor e între semestre sau cel mai bine la început de an.

Și un profesor de genul - să ceară o mărire de salariu? Mai degrabă ar vrea schimbarea postului, doar in învățământ să nu mai fie...

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Utilizator anonim 2

Exact, nu prea stii pe cine angajezi dar indata ce te lamuresti, individul zboara repede. In felul asta, dupa citeva iteratii sistemul se curata.

 


  • Pok
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Pok

OK, dar cum se ajunge de la un idiot, la "nimeni" nu are drept la salariu decent?
Ar fi bine să nu extrapolăm și ar fi bine să discutăm separat cât are merita un profesor și cum facem ca profesorii să fie profesori - zic io.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" ADK

Păi unii mai sunt profesorii și învățătorii care continuă să se aibă de "bine" cu câte un elev, doar că acesta are ceva de oferit chiar și în timpul liber al cadrului didactic, iar pe baza acestor servicii își primesc calificativele.

Am avut o învățătoare care trecea unii colegi că o parte - îi ofereau cadouri scumpe, iar înafara programului, o colegă cu tatăl acesteia care era taximetrist se ajutau reciproc, adică el cu cursa gratuită, iar ea cu situația fiicei la învățătură. Am aflat și eu asta mai târziu. Îmi aduc aminte că ceva în neregulă aflasem mai demult, când învățătoarea i-a dat special ei cheile de la locuință în timpul orei, să se ducă până acasă la învățătoare (la mai puțin de o stație de autobuz), să-i aducă ceva din locul cutare. Deci știa unde stă și îi cunoștea și casa...

Sunt bineînțeles de condamnați toți cei care fac parte la aceste lucruri. Iar acum îi auzi că vor salarii decente, cel cu un venit asigurat + alte 5 neoficiale, cu cel care chiar merită mai mult și este corect.

Am avut și profesori ok - care își făceau corect meseria și nu primeau "atenții" așa cum mai încercau unii cu câte o cutie de bomboane mai bună, un buchet serios și poate pe undeva și un plic nu cu scrisori. Dar și unii care primeau, fără rușine de prezența noastră...

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" subway guru

A murit Silvio Berlusconi!
Incet, incet vechea garda de politicieni compromisi dispare in mod natural chiar daca nu in puscarie…

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Utilizator anonim 2

Vine alta generatie, si mai ingrozitoare.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" ADK

Am o întrebare puțin mai ciudată pentru cei care își "fac" piața, și își cumpără legume și/sau fructe de pe o tarabă unde sunt de toate felurile amestecate, și nu simt individuale nici cele mici cu cele mari, mărimi total diferite pentru care unele nu sunt bune pentru unele mâncăruri.

Este "normal" ca vânzătorul să-ți tuflească, fără să-ți ofere dreptul de a-ți selecta marfa ca client, toate roșiile sau cartofii de la cele cât o nucă, până la cele cât bolovanul? Dacă eu vreau să-mi iau doar mari sau mici? Ori bananele încă relativ crude (verzi) împreună cu cele coapte sau semi-mucegăite? Mie nu, fiindcă dpmdv trebuiesc puse pe mărimi sau nivelul de coacere, la prețuri diferite. Și deși de regulă marfa este mai bună din piață, eu unul evit demult pentru că întâlnesc 2 tipuri de vânzători neagreabili mie:

1. Cei care nu-ți oferă libertatea (sau mai degrabă dreptul) de a-ți alege tu marfa în calitate de client, și practic aceștia doar te "fugăresc" la o altă tarabă cu vânzători mai serioși, vrând să-ți bage pe gât toate ciurucurile neacceptând că pot exista și anume pierderi, dar mici.

2. Cei calici după bani cărora le ceri "de 10 lei", este 10,15 lei pe cântar, nu ai "diferența" sau nici nu te întreabă măcar, iau din marfă rezultând - 9,70 lei și îți dă pungă spunând la revedere.

Și așa am dat de unul în piața Nicolina din Iași acum câteva zile, unde am dorit să cumpăr câțiva cartofi mari pentru a face niște cartofi pai lungi iar vânzătorul mi-a pus toate pocnitoarele, iar ce era mare cu adevărat util aici a cam sărit. I-am zis că am nevoie doar de cei mari sau mai mari, iar acesta îmi răspunde că "suntem la piață, nu la Kaufland". De parcă nu tot atâta costa 3-4 cartofi mai mici cu unul gigantic, sau de parcă unii nu se caută și mici iar unora le e era frică că rămân cu marfa nevândută.

Cei de la hipermarketuri văd că cunosc alte politici, acestora când li se învechește marfa (mai ales perisabilă) le bagă la reduceri destul de mari, dar în piață nu prea și mai au și prețuri de 3 ,99 lei.

Sunt spre exemplu plase de lămâi unde din alea 4-5 lămâi, 2 sunt aparent deja stricate și ca atare toată plasa se vinde la o reducere de peste 70%. În piață ți le strecoară și pe alea stricate catalogate ca bune bineînțeles la preț cu cele proaspete, profitând de unii care vor doar din piață că "sunt mai naturale".

Și așa detest unde nu pot să-mi aleg eu marfa, și evit la maxim tot ce înseamnă să-ți de-a vânzătorul și nu să-ți pui tu în coș ceea ce îți dorești. Nu de mult am ajuns în Constanța la un mic restaurant de la gară, unde am întâlnit o măgărie de toată regula - cineva a cerut un Pepsi de 0,5l care din cele spuse, sticla nu a fost sigilată, în interior era sigur o amestecătură din ce era rămas de la alții, iar gustul era bineînțeles ciudat și total lipsit de acid. Acesta și-a spus problema iar vânzătoarele nu păreau uimite de situație, semn că păreau implicate în mizeria asta și i-au dat altă sticlă aparent bună.

Iar pentru 8 lei, doamnele respective puteau să reușească îmbolnăvirea consumatorului pentru tot cocktailul făcut acolo + microbii altora din băutură, și posibil și firma de pe sticlă să de-a în judecată localul că consumatorul nu beneficiază de etichetă, și nu în ultimul rând - ceea ce am recomandat cu mare încredere respectivului - ANPC-ul, cel puțin să amendeze localul. Unii pot să fie ok și să-ți de-a și mâncare în regulă, spre exemplu singura terasă de la Mall Focșani, Filipești Bacău, Bucium Iași, Basarab București, Hotel Story Tg. Jiu etc doar la un local de la Faleza Galați n-au știut/vrut mai degrabă să îndepărteze coaja de la șuncă din spaghete.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Utilizator anonim 2

Si din motivul asta eu nu mai cumpar din piata. E plin de imbecili din astia de vinzatori care se comporta de parca ar avea monopol. Nu au invatat nici acum - dupa zeci de ani de democratie - ca relatia buna cu cumparatorul e cheia spre succes. Un leu aparent pierdut astazi, le poate aduce inca zece miine si alti zece poimiine. Nu! Ei ti-l iau astazi prin inselaciune sau alta figura mizerabila, se bucura ca prostii de el dar ii pierd pe aia 20.

E valabil in multe alte domenii: turism, restaurante, mici meseriasi, etc.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" ADK

Sau îți vând doar la baxuri, și puțină lume cumpără la bax in funcție și de ce se vinde și la ce cantitate. Așa tot la Nicolina Iași, puteai găsi napolitane fabricate în Rp. Moldova câte 5 într-un semi-bax, a 5 lei setul, și m-a interesat de curiozitate un set. Gust sub mediu, mai bine luam Roger din Lidl și unde nu te obligă nimeni să cumperi de la o anumită cantitate în sus...

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" subway guru

Guvernul Colacu a depus juramantul. Aceleasi figuri triste sau sterse care nu anunta nimic bun…

 


Go to page:  1  ... 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422249 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use