De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4357 posts, 902500 views
 
Go to page:  1  ... 306 307 308 309 310 311 312
 
 

📖 Pagination options
Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Stefan_79

Ca o părere strict personală prefer să văd grădiri amenajate discret de locatari (însemnând câteva flori și un gard viu discret) decât pârloagă sau mai rău, grădini transformate în garaje/magazii sau locuri de joacă amenajate care mai de care cum poate. Spre exemplu în ultima poză postată de @ADK doar acel gard făcut din șipci și sârmă ar fi singurul inconvenient, în schimb nu văd problema amenajării de către locatari/asociația de propietari domeniul public din jurul blocurilor.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Calea Moșilor - trecut, prezent, viitor ADK

Unele clădiri arată horror pe unele străzi mai centrale... sunt foarte degradate, cu mai toată tencuială căzută și cumva au devenit un pericol pentru trecători. Deși sunt istorice, lucru plăcut personal, dar într-o asemenea stare nu-mi mai face așa plăcere să le admir, mai ales dacă nu se grăbesc cu reabilitarea acestea își continuă degradarea până nu mai rămân nimic din ele, sau mai degrabă ești nevoit să reconstruiești imobilul deoarece cel vechi este compromis.

Energetic vorbind, nu m-aș putea adapta vreodată într-o asemenea clădire (bineînțeles în stare bună de locuit), sunt mulți trăiți și trăite acolo înainte și am mai experimentat locuri unde anterior au locuit destui... Fiecare și-a lăsat o "amprentă" ce este chiar și cu preotul complicat spre imposibil de scos, de în cazul caselor, mulți le-au dărâmat (mai ales dacă erau vechi, într-un sat din Iași intraserăm anul trecut într-o casă cu probleme și ceva mă alunga de acolo, noroc că are dosarul de "casare"). Din păcate ăsta e omul, poți să prinzi și ceva bun dar sigur mai greu, mulți care au stat la case și le-a dărâmat regimul comunist aceștia au blestemat din răsputeri deciziile (și pe bună dreptate blestemul se lipește longeviv), constructorii (care nu aveau vreo vină), construcția propriu-zisă și familii ce au început să locuiască (și locuiesc) acolo. De aia mulți, nevinovați, nu sunt realizați din niște puncte de vedere și după ce s-au mutat de acolo într-un loc mai curat, lucrurile au început să meargă mai bine. Pământul este foarte vechi așa că pe același teren au trăit o groază înainte, fiecare a avut casa sa, pe care ulterior după deces i-au hotărât-o alții (unii au pățit doar necazuri când începuseră să de-a cu barosul în ea). Lucrurile acestea pot să pară basme dar din păcate nu sunt...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

O situație neplăcută să circuli cu 22-ul prin oraș când nu ai altă variantă... mai alea dacă autobuzul este pe sensul spre ieșire, când mai nimeni nu vrea să-l piardă.

Stau astăzi-dimineață într-o stație și aștept orice m-ar putea duce la Orizontului, adică 2, 2B, 22, 28 sau 111 (când vine, că e linie "zonă"). După vreo 20 de minute, sosește 22, o mașină scurtă bineînțeles neîncăpătoare. Reușesc să găsesc totuși un loc, în față, lângă un bătrânel ce stătea la geam, care după Bazar intenționa să coboare astfel că intenționez să-i fac spațiu. Acesta spune că coboară la a doua, adică la Prutului, dar să facem totuși schimb de locuri că o să-i ia mai mult timp să coboare. Îți vine să crezi că am 95 de ani? "Wow.." zic eu, deși părea într-adevăr.

Autobuzul ajunge în stație la Arhiepiscopie, următoarea stație find Prutului. Pe unde să mai urce și cei care care așteptau mașina... ba prin față, ba prin spate, o femeie mai în vârstă reușește să urce totuși prin față, și un tânăr de ~20 ani ce părea că trăiește în 2 lumi odată, începe cu zicale românești - Da' unde te împingi bre, nu vezi că n-ai loc, vă plimbați toată ziua... Eu am handicap și mai și muncesc, lu-a-var naiba... Deși în tot acest timp, respectivul bătrân anterior menționat, tot înainta spre ușă și-l auzea pe droggy ăsta ce îndruga. Începuseră și oldman-ul...

-Bă, tinere, vezi cum vorbești cu doamna, că poate îți trag și una...

Bineînțeles că pe un hipiot e cel mai ușor să-l enervezi, care nu se lăsaseră nicidecum de pus paie pe foc, poate chiar urăște libertatea și nu știe cum să se cazeze gratis alături de alții ca el.

-Tataie, vezi că te caută moartea pe acasă...
-Bă, porcule, bă boule, bă handicapatule, poate îți trag și una cu cârja asta!
-Ce-ai zis?? Vezi că eu sunt handicapat, și mai și muncesc, poate îți trag eu moșule!
-Fir-ar al dracului să fii, că voi tinerii, ați vândut țara asta, nemernicilor, că ești un drogat, eu nici nu știam ce sunt drogurile la vârsta ta!

Între timp de alte conversații de genul ăsta, care bătranul îl și împingea pe șmecher, iar tânărul nu-și vedea de lungul nasului, ajunge autobuzul în stație, se dă prima dată tânărul care îl invita pe bătrân la duel, iar moșul se dă și el, puțin ajutat cei drept, să-l alerge pe ăla care n-a mai urcat în autobuz. Nu știu nimic din cele petrecute ulterior, pentru că autobuzul s-a pus rapid în mișcare. Dar la o adică, instanța va zice 99% că tânărul nu avea discernământ, că așa e legea la noi, asta e țara unde faci cam ce vrei, dacă ai măcar o hârtie că ești puțin plecat cu mintea scapi de multe...

 


Go to page:  1  ... 306 307 308 309 310 311 312
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2300 forum members have written 422508 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use