De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4353 posts, 894434 views
 
Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36  ... 311
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, noutati, perspective autob368

Pot fi eliminat de pe forum, injurat, batut... NU MA INTERESEAZA !!!!!!!!!!
Nu pot sa tac !!!!!!!!!!!!!! Ceea ce se intampla acum si ce s-a intamplat si aseara in centru Capitalei e o situatie fara precedent !!! De la (asa zisa ) Revolutia din 1989 si de la mineriadele (stim noi cui) nu s-a mai intamplat asa ceva !!! Iar inadmisibil !!! Niste derbedei, huligani, nimeni-pe-lume, asa zisi suporteri ai echipelor de fotbal Steaua, Dinamo si Rapid (nu sunt sigur de a treia echipa) au adus anarhia in Bucuresti!!! Au furat (ca doar asta stiu sa faca) din magazinul Vodafone de la Piata Unirii, au spart geamurile unor banci, magazine, casa de schimb valutar, au devastat tot mobilierul stradal - banci, cosuri de gunoi, jardiniere - mai nou masina incendiata la fostul capat al lui 76 de la Unirii, au devastat centul istoric, vehicule de transport in comun (a se vedea vagonul liniei 21 despre care s-a vorbit mai sus ca s-a retras).... ei au conflic cu Jandarmii... dar nu inteleg in lucru... cum permite Jandarmeria sa se ajunga de la Universitate-Unirii-Tineretului (un traseu de cel putin 2-3 km) si de ce nu s-a intervenit de la bun inceput cu tunurile cu apa, gloante de cauciuc (trase in aer sau la picioarele animalelor)...
In astfel de situatii ar fi trebuit retrase TOATE vehiculele RATB care au macar tangenta cu zona respectiva (chiar daca nu o tranziteaza in mod direct) .
A fost atacat si ranit corespondentul Romania TV , Cristian Zarescu (care intamplator am avut placerea de a-l cunoaste personal vineri la sediul Televiziuni din Casa Presei Libere), impreuna cu cameramanul cu care era prezent acolo - au fost loviti la picioare de pietrele aruncate de derbedei, cat si corespondentul Antena 1 care prin dreptul magazinului Cocor caruia i-a fost spart capul. Inca doi jandarmi sunt internati in stare grava in spital....
Si culmea la (Zero)OTV alt derbedeu Dan Diaconescu instiga si cerea Jandarmeriei sa se retraga !!!!
Chiar NU mai zic nimic !!!!
Iar legat de mitingul de acum 2 zile despre SMURD nu am ce sa zic... jos palaria !!!!
Dar schimbarea politica NU trebuie sa se faca asa !!!! Toti care sustin si procedeaza asa in Piata Universitatii ii consider nistre INSTIGATORI !!! Si mai grav: sunt instigati de Crin Antonescu, care indeamna pe toata lumea sa iasa in strada !!!
NU JICNESC SI NU AM JICNIT PE NIMENI DE AICI DE PE FORUM, PRIN ACEST MESAJ (POATE ULTIMUL) MI-AM EXPUS PUNCTUL DE VEDERE !!!! ESTE O TARA LIBERA, ASA CUM SI IN MASS MEDIA SE VORBESTE CUM SE VORBESTE, AM VORBIT SI EU !!!!

 


Re: Stiri, noutati, perspective Gabi23

JANDARMERIA APARA HOTIA!!!

 


Re: Stiri, noutati, perspective Der Hofmeister

autob368 wrote:
Pot fi eliminat de pe forum, injurat, batut... NU MA INTERESEAZA !!!!!!!!!!
Nu pot sa tac !!!!!!!!!!!!!! Ceea ce se intampla acum si ce s-a intamplat si aseara in centru Capitalei e o situatie fara precedent !!! De la (asa zisa ) Revolutia din 1989 si de la mineriadele (stim noi cui) nu s-a mai intamplat asa ceva !!! Iar inadmisibil !!! Niste derbedei, huligani, nimeni-pe-lume, asa zisi suporteri ai echipelor de fotbal Steaua, Dinamo si Rapid (nu sunt sigur de a treia echipa) au adus anarhia in Bucuresti!!! Au furat (ca doar asta stiu sa faca) din magazinul Vodafone de la Piata Unirii, au spart geamurile unor banci, magazine, casa de schimb valutar, au devastat tot mobilierul stradal - banci, cosuri de gunoi, jardiniere - mai nou masina incendiata la fostul capat al lui 76 de la Unirii, au devastat centul istoric, vehicule de transport in comun (a se vedea vagonul liniei 21 despre care s-a vorbit mai sus ca s-a retras).... ei au conflic cu Jandarmii... dar nu inteleg in lucru... cum permite Jandarmeria sa se ajunga de la Universitate-Unirii-Tineretului (un traseu de cel putin 2-3 km) si de ce nu s-a intervenit de la bun inceput cu tunurile cu apa, gloante de cauciuc (trase in aer sau la picioarele animalelor)...
In astfel de situatii ar fi trebuit retrase TOATE vehiculele RATB care au macar tangenta cu zona respectiva (chiar daca nu o tranziteaza in mod direct) .
A fost atacat si ranit corespondentul Romania TV , Cristian Zarescu (care intamplator am avut placerea de a-l cunoaste personal vineri la sediul Televiziuni din Casa Presei Libere), impreuna cu cameramanul cu care era prezent acolo - au fost loviti la picioare de pietrele aruncate de derbedei, cat si corespondentul Antena 1 care prin dreptul magazinului Cocor caruia i-a fost spart capul. Inca doi jandarmi sunt internati in stare grava in spital....
Si culmea la (Zero)OTV alt derbedeu Dan Diaconescu instiga si cerea Jandarmeriei sa se retraga !!!!
Chiar NU mai zic nimic !!!!
Iar legat de mitingul de acum 2 zile despre SMURD nu am ce sa zic... jos palaria !!!!
Dar schimbarea politica NU trebuie sa se faca asa !!!! Toti care sustin si procedeaza asa in Piata Universitatii ii consider nistre INSTIGATORI !!! Si mai grav: sunt instigati de Crin Antonescu, care indeamna pe toata lumea sa iasa in strada !!!
NU JICNESC SI NU AM JICNIT PE NIMENI DE AICI DE PE FORUM, PRIN ACEST MESAJ (POATE ULTIMUL) MI-AM EXPUS PUNCTUL DE VEDERE !!!! ESTE O TARA LIBERA, ASA CUM SI IN MASS MEDIA SE VORBESTE CUM SE VORBESTE, AM VORBIT SI EU !!!!


Protestul e ceva normal, Stefan. E o institutie a democratiei, o esenta a ei. Bineinteles, protest pasnic, fie el si spontan. Ceea ce face Crin Antonescu nu e instigare - poate doar regimul relativ ilegitim in care ne aflam, impreuna cu suprasaturatia mentala la care s-a ajuns, sunt acele motive care instiga lumea sa iasa in strada. Ma declar complet impotriva oricaror actiuni de huliganism, precum cele ce se petrec la Piata Unirii. Si inca ceva: daca mintile luminate de la Jandarmerie nu ar fi dat o serie de ordine absolut imbecile, lipsite de cea mai elementara logica, acum ar fi fost liniste in zona. Dar nu, ei vor sa faca pe dracu-n paispe sa restabileasca ordinea cu metode de pe vremea fanariotilor. Sa nu se mire ca nu au nici o sansa in fata multimii.

 


Re: Stiri, noutati, perspective subway guru

Dragi colegi, hai sa trecem toti la...Club, intr-un singur loc sa 'dezbatem politic', altfel e ca...rahatul imprastiat (scuze de exprimare)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Proteste ianuarie 2012 Mircea G

Daca subiectul evenimentelor din tara , dar mai ales din Bucuresti , este subiect de " club " si nu ceva la ordinea zilei , cu implicatii majore asupra TUTUROR , hai sa discutam aici, desi este jenant .
Singura tema discutata " aiurea " prin alte topice , vandalizarile .
Vai ce pagube , vai ce nenorociti , asta este subiectul . Eu nu inteleg si ma repet , credeti ca se misca ceva fara " partea violenta " a lucrurilor ? Nu uitati , pt cei ce au trait agitatia din decembrie , ca si atunci violenta a fost cheia si numai prin violenta s-a ajuns la revolutie . Si atunci , cei ce provocau distrugeri, erau tratati tot asa , huligani nenorociti . Daca si acum se reuseste ceva , o schimbare , va fi bine ? Eu zic ca da , iar huliganii vor fi eroi .
Am auzit pe multi vorbitori la tv ca , vezi doamne , sintem in UE si nu asa se fac schimbarile , bla , bla ...Niste cretini .  Cine crede ca disperarea tine cont de normele UE , ori e prost ori timpit . Sintem o natie DISPERATA .
Saraci , bolnavi , infometati , asupriti cu biruri , cu cele mai elementare drepturi calcate in picioare , ce are lumea de pierdut daca iese in strada si se manifesta , chiar si violent ?
Am ajuns sa plingem de mila bancilor si al companiei de telefonie pt un geam spart ? Ridicol! la cit fura si-si bat joc de noi n-au primit ce merita .
Poate veti spune ca cei violenti sint tineri ...Si ? Ce educatie si in ce societate au trait tinerii acesti ? Ei sint produsul nostru si al societatii in care traim , dar totusi nu uitati , si daca erau educati la sf minastire , tot asa se manifestau .
Raul ( produs de guvernanti ) naste rau .
Bun , ce facem cu astia ? mai sint in tara sau deja au plecat sa-si pape conturile groase din bancile straine ?

 


Re: Proteste ianuarie 2012 andrei11

Mircea G wrote:
...Bun , ce facem cu astia ? mai sint in tara sau deja au plecat sa-si pape conturile groase din bancile straine ?

La cine te referi ?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Mircea G

La guvernanti ! :evil:

 


Re: Proteste ianuarie 2012 alex230ro

Mircea G wrote:
Daca subiectul evenimentelor din tara , dar mai ales din Bucuresti , este subiect de " club " si nu ceva la ordinea zilei , cu implicatii majore asupra TUTUROR , hai sa discutam aici, desi este jenant .
Singura tema discutata " aiurea " prin alte topice , vandalizarile .
Vai ce pagube , vai ce nenorociti , asta este subiectul . Eu nu inteleg si ma repet , credeti ca se misca ceva fara " partea violenta " a lucrurilor ? Nu uitati , pt cei ce au trait agitatia din decembrie , ca si atunci violenta a fost cheia si numai prin violenta s-a ajuns la revolutie . Si atunci , cei ce provocau distrugeri, erau tratati tot asa , huligani nenorociti . Daca si acum se reuseste ceva , o schimbare , va fi bine ? Eu zic ca da , iar huliganii vor fi eroi .
Am auzit pe multi vorbitori la tv ca , vezi doamne , sintem in UE si nu asa se fac schimbarile , bla , bla ...Niste cretini .  Cine crede ca disperarea tine cont de normele UE , ori e prost ori timpit . Sintem o natie DISPERATA .
Saraci , bolnavi , infometati , asupriti cu biruri , cu cele mai elementare drepturi calcate in picioare , ce are lumea de pierdut daca iese in strada si se manifesta , chiar si violent ?
Am ajuns sa plingem de mila bancilor si al companiei de telefonie pt un geam spart ? Ridicol! la cit fura si-si bat joc de noi n-au primit ce merita .
Poate veti spune ca cei violenti sint tineri ...Si ? Ce educatie si in ce societate au trait tinerii acesti ? Ei sint produsul nostru si al societatii in care traim , dar totusi nu uitati , si daca erau educati la sf minastire , tot asa se manifestau .
Raul ( produs de guvernanti ) naste rau .
Bun , ce facem cu astia ? mai sint in tara sau deja au plecat sa-si pape conturile groase din bancile straine ?


trebuie sa recunosc ca nu inteleg,deci daca merg si arunc cu pietre sticle si sparg pe acolo tot urland jos baselu sunt absolvit de orice vina :twisted:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Am vizitat si eu astazi ( mai pe la ora 5,00 p.m.) "campul de bataie" din centru. Multi pusti teribilisti, era si una care se umflase cu tot felul de ţoale si-si lipise cu scoci o foaie de hartie pe care scrisese"Sunt gravidă, fara violente"

 


Re: Stiri, noutati, perspective lucianxx9o

autob368 wrote:
....NU JICNESC SI NU AM JICNIT PE NIMENI DE AICI DE PE FORUM, PRIN ACEST MESAJ (POATE ULTIMUL) MI-AM EXPUS PUNCTUL DE VEDERE !!!! ESTE O TARA LIBERA, ASA CUM SI IN MASS MEDIA SE VORBESTE CUM SE VORBESTE, AM VORBIT SI EU !!!!

Prietene nu te cunosc, dar cu tot respectul ai dreptate, si pe alte situri am lasat o parere similara, dar veneau alti cu instigari si un vocabular care a lasat de nedorit.
In referire la SMURD s-au dat multe pareri la programele tv care au dus lumea in eroare in special (relitatea tv), daca tot se discuta despre legea sanatatii, dece nu au venit cu acele 4 pagini care au fost puse la dispozitie?!?!, si sa faca o dezbatere in asa fel sa spuna ce este bine, ce nu este si ce ar trebui adaugat.
Pana in momentul cand a intervenit telefonic domnul presedinte Traian Basescu si a spus ca smurd-ul si nici o salvare nu se privatizeaza, nu este constitutional privatizarea a structurilor militarizate.
Si la conferinta de presa de miercuri a spus foarte bine:
- Smurd-ul a fost creat nu de o persoana, ci de mai multi oameni (Nu a venit Arafat cu 1 mld de € si a cumparat ambulante etc, au fost din banii romanilor).
-Asistenta medicala de urgenta se asigura gratuiti indiferent de statutul a persoanei.
-Statul nu este capabil sa utilizeze toti banii (5 mld € 2011)care sunt alocati in sanatate:
lipsa de performanta, lipsa de proceduri, principala problema majora in sanatate monopolul in casa de asigurari de sanatate care este un DEZASTRU =>(cuvintele presedintelui) din punct de vedere al eficientei pentru cheltuirea baniilor, politizarea sistemului sanitar, ineficienta in administrarea baniilor, coruptia si subfinantarea. ASTA AR TREBUI SA REZOLVAM URGENT.
-Modelul legii sanatatii a fost preluat din Olanda si germania.

Asta trebuia sa arate programele de stiri nu sa duca lumea in eroare si sa arunce cu parerea cum ar fii banii ii ia cel care ajunge primul cu ambulanta!?! Este inadmisibil.
Despre guvern eu sper sa rezolve problemele care sunt  in continuare, pe altcineva in locul lor nu vad (USL)si ar fii vai si amar de noi nu vreau sa platim ca in anii 90 unde au stat degeaba.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Dr2005

Tot scandalul a primit de la admiterea ambulaneţlor private în transportul cazurilor de urgenţă (nu a zis nimeni nimic de vreo desfiinţare). În felul ăsta ar fi fost mai multe maşini disponibile, împrăştiate pe o suprafaţă mai mare, deci, teoretic, s-ar ajunge mai repede la solicitări. Însă... fiecare firmă cu ambulanţe (inclusiv Ambulanaţ de stat şi SMURD-ul) ar fi plătită în funcţie de numărul de cazuri preluate, ceea ce ar putea băga în faliment o firmă care a stat într-o zonă fără bolnavi.
Ar mai apărea şi alte două probleme... e posibil ca patronii firmelor să ,,cotizeze" la dispeceratele de ambulanţă, pentru a primi ei cazurile, chiar dacă o altă ambulanţă e deja în apropiere. A doua problemă e că riscăm să ne trezim cu 7 ambulanţe la un singur caz şi să se ia la bătaie personalul de pe ele pentru a determina cine ia bolnavul.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Dominatrix

Cum vad strainii evenimentele:

The Economist scrie despre “Bătălia de la București”

“Mămăliga nu explodează”, este expresia aforistică pe care românii o folosesc pentru a descrie atitudinea de acceptare resemnată tipică pentru ţară, îşi începe comentariul The Economist, semnat V.P.. “Dar la sfârşitul acestei săptămâni ceva s-a întâmplat.

Continuarea: http://b365.ro/news/the-eco ... bucuresti/
-----------------------------------------
Si articolul original: http://www.economist.com/blogs/easterna ... ng-romania

Rioting in Romania

The battle of Bucharest


"POLENTA doesn't explode" is the gnomic phrase Romanians use to describe the attitude of resigned acceptance typical to the country. But this weekend something snapped. Thousands of people took to the streets in Bucharest and 40 other towns, venting their anger at their leaders' perceived incompetence in dealing with Romania's economic crisis.

The centre of Bucharest was hit by violence on a scale unseen in two decades. Traian Băsescu, the centre-right president, is the main target of the protesters' ire. "Get out, you miserable dog" they chanted, as they hurled paving stones and smoke bombs at riot police. Water cannons and tear gas were used to dispel the crowds.

Sixty people, including several police officers, were injured in the clashes. The police head admitted that his officers may have been "over-zealous" at times. Earlier today Emil Boc, the prime minister, condemned the violence but conceded that his government's austerity measures had "brought hardships upon people".

The immediate trigger for the riots was the resignation of Raed Arafat, a popular official in the health ministry, who stepped down after clashing with Mr Băsescu over a set of controversial reforms to the health-care system. Mr Boc has now offered to revise the plans, and offered an olive branch to Mr Arafat.

The Palestinian-born doctor, who emigrated to Romania in the 1980s, had helped set up a professional medical emergency system. He disagreed with a government proposal to privatise it, as part of its drive to cut public spending. "Quality does not automatically arrive with privatisation. For the patient, the system will be weaker," he said announcing his resignation. A day earlier Mr Băsescu had called Mr Arafat a liar on television, adding that he had "leftist" views.

Mr Băsescu is well known for his undiplomatic, mercurial manner. On Friday, however, as peaceful pro-Arafat demonstrations spread throughout the country, the president asked the government to pull its draft health-care law. He blamed "media manipulation" and was unable to resist noting sarcastically that "the emergency system works perfectly."

The Social-Liberal opposition (USL) has called for bringing elections forward from their scheduled November date "in what seems to be a non-governed country". Its leader, Victor Ponta, has even offered Mr Arafat a job in a future USL government. But Mr Arafat says he has no ambitions to re-enter politics. He has urged protesters to refrain from violence and to resist being "manipulated" by politicians.

What next? Violent protests are inherently difficult to read. But Cristian Pârvulescu from Pro-Democratia, a respected Bucharest-based think-tank, predicts that they could bring down the government.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" alex230ro

faza tare e ca sistemul de sanatate ar avea nevoie de o reforma :) ma rog o reforma facuta cu cap

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" subway guru

Demonstratie pasnica...de trei ori DA!
Violentza?...categoric NU!
O 'razmerita violenta' nu rezolva absolut nimic, din contra...
@Mircea G:
Nu mai suntem demult in '89...
Si atunci, ca si acum, s-a scandat 'Fara violenta!'...sau te-a lasat memoria...pe mine nu, ca si eu am fost atunci in strada...
La mijloace violente nu recurg decat extremistii si anarhistii/teroristii, in lipsa de un real suport popular...
Ce ar fi sa ne intoarcem in 2012 la...CPUN...CFSN...???

 


Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36  ... 311
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421513 posts in 5251 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use