De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4356 posts, 900138 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 312
 
 

📖 Pagination options
Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

George, cred ca confunzi securitatea anilor ' 50 cu cea a anilor ' 70. E o deosebire fundamentala.
"Rusine Dinu Patriciu" ( expresia nu ti-e adresata, asta sa nu crezi altceva. Am spus-o asa, in general, cine are urechi sa auda si cine are ochi sa vada.)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" George

@Andrei 11: Partial e adevarat. E cert ca iesita de sub influenta NKVD-ului si a celor mai oribile practici de represiune in masa, Securitatea a fost partial epurata, a devenit mai "nationala" (desi folosesc termenul cu strangere de inima), s-a purtat mai cu manusi.
Dar ruperea totala de Securitatea anilor '50, in care si eu am crezut si mi-am dorit sa cred, este o mitologie.
Sa ne amintim de indivizi gen generalul Plesita, colaborarea cu Carlos Sacalul, tentativa de asasinare a Monicai Lovinescu si multe altele. Dar mai presus de toate, de represiunea interna, care a continuat - sub forme insidioase si mai ascunse, precum internarile in spitalele psihiatrice (recomand cu caldura cartea lui Ion Vianu, "Exercitiu de sinceritate"), racolarile si delatiunile.
Eu am devenit mai intransigent in aceste chestiuni si consider ca aflarea intregului adevar, fara menajamente, nu poate fi decat benefica. Nu are rost sa infrumusetam ce nu merita sa fie justificat - si despre justitie sunt muulte de spus, am vazut o groaza de condamnari la ani grei de inchisoare pe formular, solutii impuse unor simple marionete fricoase si fara constiinta, ori pur si simplu unor complici  -  apropo, alta carte relevanta, Marius Oprea (by the way, nu sunt neaparat fan al personajului), "Rugul aprins", despre soarta lui Vasile Voiculescu si a colegilor de "lot", paginile de la "proces sunt antologice! - si odata ce facem pace cu trecutul, asa cum a fost, putem sa vorbim mai cu spor si despre laturile bune ale oamenilor din sistem. Nimeni nu e pe de-a intregul pervertit.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Mircea G

Iarasi Monica Lovinescu , aceasta persoana care n-a facut nimic toata viata , sau ce-a facut a fost DOAR sa critice la microfon , tara ???? ...bine ca nu exista internetul atunci , caci ne umpleam de spamurile ei ....

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Farsa secolului XX !!
Stadionul Republicii alaturi de "Casa Poprului"
Stadionul Republicii si Casa Poporului
Stadionul Republicii.jpg (23.15 KB; downloaded 3727 times)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Gabi23

Dar pana la urma de ce n-a fost demolat total?
Ca din ce am inteles (si ce se vede) a fost acoperit cu pamant.
Tin minte ca am citit acum mai multi ani un articol intr-o revista sportiva despre rezultate remarcabile obtinute pe acest stadion construit "prin gratia lui Dumnezeu" si demolat din ordinul lui Ceausescu...

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Este transformat intr-o imensa parcare.

Neavand ce face, iata peste ce am dat - trebuie sa ma credeti pe cuvant ca articolul a fost publicat / l-am citit in "Realitatea". In ce an a fost  Orban Ministrul Transporturilor ?
Evident ca "stirea" nu mi-am permis sa o public la sectiunea "metrou", este o stire de divertisment in fond.
hobby.jpg (25.14 KB; downloaded 3716 times)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Mircea G

andrei11 wrote:
Farsa secolului XX !!
Stadionul Republicii alaturi de "Casa Poprului"

De ce farsa ? Stadionul este tot acolo , numai ca transformat si ingropat . Aici sa fi venit ong-urile sa ceara dezgroparea si refacerea lui . Aici puteau sa se manifeste plenar !

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Casa Poporului si Stadionul Republicii sab

Este o propunere de revitalizare si reconstructie a zonei care prevedea , printre altele, refacerea acestui stadion, dar nu numai...A se vedea si terenurile virane dinspre Rondul Cosbuc, care in macheta respectiva sunt pline de constructii pe frontonul de pe Calea 13 Septembrie.
Si in parcul Izvor pare sa existe ceva, dar nu se observa bine acea zona. Stiu ca au existat niste propuneri cu cladiri inalte acolo, ca o contrapondere la "monstrul" numit Casa Poporului. Chiar ma mir ca acest "parc" (in mare parte un teren liber de constrctii, ca numai parc nu este...) a scapat de furiz retrocedarilor si a boom-ului imobiliar.
Din pacate suntem buni la planuri, ca la fapte....Probabil ca nu se va pune vreodata in practica, datorita strapungerii Parvan-Uranus si a faptului ca pe o mare parte din terenul viran de langa stadion s-a ales sa se ridice o alta constructie faraonica, Catedrala Mantuirii Neamului...Nu-mi dau seama daca aceasta este constructia care se vede langa stadion, pare cam mica..
Apropo, stadionul National (Progresu) a fost dintotdeauna acolo langa stadionul Republici sau este o constructie mai noua ?

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

O lamurire ca sa nu produc confuzii : Diorama cu "Stadionul Republicii" este datata ceva in anul 1984 sau 1985 si nu in Era Capitalista. Stadionul "Progresul" a fost dintotdeauna acolo unde este si astazi, dar ceea ce vedem noi astazi este un stadion complet nou, atat ca si tribune  si camp de joc, vestiare, cai de acces, etc, etc.
Pana la urma Orban cam cand a fost ministru al transporturilor ? Asta ca sa vedem cat se putea delira si pe acea vreme.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Gabi23

Stadionul "Progresul" (Cotroceni) a devenit o ruina de vreo 2-3 ani de cand a disparut echipa de fotbal care juca pe terenul apartinand BNR. Din ce am inteles de la cineva nu mai poate gazdui nici macar meciuri pentru Liga a2a... Pacat...

Ludovic Orban a fost ministru in perioada 5 aprilie 2007-22 decembrie 2008.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" sab

Daca macheta este asa veche inseamna ca a fost una din propunerile pentru respectiva zona. Din cate am inteles eu lucrurile se schimbau din mers, inclusiv in ceea ce priveste Casa Poporului. Probabil ca a existat o varianta in care se pastra stadionul, dar carmaciul nu a aceptat pana la urma ca niste competitii sportive sa-l deranjeze.
Asa cum a cerut inchiderea Soselei Grozavesti care il deranja. Si, apropo de aceasta sosea, nu inteleg de ce la redeschiderea ei nu a fost inchis Bd Vasilea Milea, creat artificial odata cu inchiderea sos Grozavesti...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Dr2005

sab wrote:
Si, apropo de aceasta sosea, nu inteleg de ce la redeschiderea ei nu a fost inchis Bd Vasilea Milea, creat artificial odata cu inchiderea sos Grozavesti...


Din simplul motiv că pe Vasile Milea era deja linie dublă de tramvai. Plus că, la ce trafic este acum, ar fi fost o alegere total neinspirată, lăsând Drumul Taberei cu o singură ieşire din cartier, Răzoare.
Desigur, Vasile Milea îşi va pierde din importanţă odată cu deschiderea Pasajului Basarab. Şi să vedeţi atunci blocaje la Răzoare şi la Leul, pentru că intrarea principală pe pasaj o să fie de pe această alee numită pompos ,,Şoseaua" Grozăveşti.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" sab

De acord, numai ca se putea muta linia de tramvai inapoi pe sos Grozavesti unde a fost la inceput, mai ales ca tramvaiele au o ruta nefireasca inscriindu-se pe Timisoara pentru ca apoi sa intre pe Vasile Milea. Drumul drept este cel mai simplu, chiar si pentru tramvaie si el ar fi fost de la Razoare pe la Pta Leul si apoi pe sos Grozavesti.
Vasile Milea nu este decat o artera "paralela" cu sos Grozavesti, insa ajunge in acelasi loc (respectiv la Grozavesti), iar in partea cealalta se "infunda" in Dr Taberei. Daca s-ar fi reusit prelungirea bd Vasile Milea dincolo de acea unitate militara poate ca nici nu mai era necesara redeschiderea soselei Grozavesti.
In plus pastrarea bulevardului Vasile Milea a complicat inutil si planul Pasajului Basarab.
Daca sos Grozavesti nu ar fi facut fata sa preia traficul se putea discuta o largire a ei , ca teren exista destul in jurul ei....Asa cum spui si tu, traficul principal va fi pe sos Grozavesti, care face parte din inelul interior de circulatie...In plus Vasile Milea aduce o gatuire si pentru bd Iuliu Maniu, dupa o portiune buna unde nu ai niciun semafor si se circula fluent. Am impresia ca este si singurul loc unde Iuliu Maniu are "cedeaza", pentru ca imediat sa mai ai un semafor la sos Grozavesti, ceea ce duce la blocaje.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Dr2005

Şos. Grozăveşti are o bandă pe sens, Bd. Vasile Milea are 2 + tramvai. De fapt, Şos. Grozăveşti este de o inutilitate generală, nu se află nimic pe ea. În schimb, pe Bd. Vasile Milea se află Politehnica + clădiri de birouri. Chiar nu înţeleg de ce Şos. Grozăveşti a fost introdusă în acest ,,inel" de circulaţie şi de ce accesul principla pe Pasajul Basarab se face de pe ea. Drumul Taberei şi Militari generează mult mai mult trafic decât Rahova şi Panduri, iar circulaţia pe Şos. Grozăveşti nu e o soluţie pentru miile de maşini care vin de acolo. De fapt, având în vedere dezvoltarea oraşului din zonă, Şos. Grozăveşti are, cel mult, rolul de a-i prelua pe cei care merg din Rahova spre Giuleşti.

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 312
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422252 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use