Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2)

1718 posts, 318931 views
 
Go to page:  1  ... 117 118 119 120 121 122 123
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Goldmund

Asa e, Utilizator anonim...
O seara buna!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) larus

Va uda cineva arbuștii de sub pasaj ? (inclusiv eventuala iarba)
IMG_1994.JPG (363.28 KB; downloaded 3371 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Utilizator anonim

Da, se vor uda noaptea de catre ADP, nu s-a instalat sistem de irigatie ca e prea scump si ineficient.

P.S. O sa iasa si iarba ca deja semintele erau imprastiate de vineri.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Mario-Razvan

Observ insa ca mai sunt parti nezugravite pe segmentul asta..daca se redeschide circulatia nu va fii mai greu pt zugravit? ar trebuia sa stea utilaju acela care ridica echipa de vopsitori fix in mijlocul traficului.....

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Utilizator anonim

Se zugravesc pana maine la 04:00 in cazul in care nu au terminat deja.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Aron

Vad ca au mare grija ca iarba sa ramana "iarba" , observati ca pe stalpul din poza lui Iarus, exista o camera de supraveghere....dupa parerea mea, foarte bine ca l-au montat, oare cum vor fi plasate si alte camere(daca sunt)...ma gandesc ca la toate interesctiile de sub pasaj.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Paul

Buna seara!
Este prima mea postare pe acest forum si vreau sa-mi exprim si eu parerea in legatura cu amplasarea indicatoarelor rutiere. Am observat ca in bucla de la Basarab, in zona unde banuiesc ca vor intoarce autobuzele RATB, fix in mijlocul trotuarului, s-a pus un indicator(IMG_1952.JPG).
Nu se putea pune acel indicator pe un stalp de iluminat stradal? Sau macar mai aproape de limita cu spatiul verde? In zona sunt doi stalpi de iluminat...se puteau pune pe fiecare dintre ei cate un indicator...
Exista vreo reglementare care sa spuna cum trebuiesc amplasate aceste indicatoare, sau cei care le instaleaza stabilesc dupa bunul plac, pozitia finala a indicatorului?
Multumesc

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Terapeut71

Felicitari Utilizator anonim pentru reportaje si pentru efortul sustinut!
Multumesc!
Seara cu bine!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) francezu72

imi palce culoarea cu care vopsesc stalpii  :D

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Nightwolf

Paul wrote:
Buna seara!
Este prima mea postare pe acest forum si vreau sa-mi exprim si eu parerea in legatura cu amplasarea indicatoarelor rutiere. Am observat ca in bucla de la Basarab, in zona unde banuiesc ca vor intoarce autobuzele RATB, fix in mijlocul trotuarului, s-a pus un indicator(IMG_1952.JPG).
Nu se putea pune acel indicator pe un stalp de iluminat stradal? Sau macar mai aproape de limita cu spatiul verde? In zona sunt doi stalpi de iluminat...se puteau pune pe fiecare dintre ei cate un indicator...
Exista vreo reglementare care sa spuna cum trebuiesc amplasate aceste indicatoare, sau cei care le instaleaza stabilesc dupa bunul plac, pozitia finala a indicatorului?
Multumesc


Am observat si eu cateva indicatoare montate cum l`a taiat pe roman capu` ... din pacate asta e Romania si nu ai ce sa-i faci. Acolo unde nu-i cap vai de picioare ...ideal ar fi fost sa se sesizeze cineva din conducerea santierului si sa-i ia de urechi dar cum la noi indicatoarele sunt puse de unii, semafoarele de altii, camerele de altii si tot asa ...... asta e situatia.

Cat priveste intrebarea ta nr. 2, singura reglementare care aduce atingere indicatoarelor rutiere specifica faptul ca acestea trebuie montate in zona de maxima vizibilitate, la o inaltime de minim 2m de sol, sa fie concepute din tabla de o anumita grosime, vopsea cu tenta reflectorizanta, sa respecte codul de culori specific ISO, sa nu aiba alta forma decat cea stipulata de lege si ... sa fie intretinute tot timpul :)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) chevic

Pentru ce fel de forte a fost proiectat stalpul asta care sustine o minuscula camera de vederi ?



 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Dominatrix

Din poze, se vede ca stalpul acela va sustine reteaua de contact a tramvaielor care la ce paienjenis de linii e acolo, se prefigureaza a fi a :evil: 'ului de grea. Deci stalpul e asa cum trebuie sa fie. :wink:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) ByOnu

francezu72 wrote:
imi palce culoarea cu care vopsesc stalpii  :D


De ce? Se asorteaza cu noile BucurLF? :lol:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) okay

La "intersectia" dinicu golescu cu fluviului nu au pus semne de circulatie si probabil o sa fie un accident ceva ca se claxoneaza reciproc (cei care vin pe vechiul drum, de pe fluviului cred ca au prioritate) si cei care vin de pe dinicu golescu (strada inaugurata azi). nu este absolut niciun semn de circulatie care sa zica care are prioritate si care nu, desi e logic ca dinicu golescu are prioritate, dar pentru orice eventualitate, ar trebui sesizate echipele care se ocupa de semne de circulatie. acum 5 ani erau semne de prioritate si cedeaza prioritatea, ar putea sa le puna la loc si sa puna totusi ceva un anunt ca se merge inainte pe dinicu golescu, sau cel putin sa traseze marcajele in continuare pe asfalt spre gara de nord ca sa isi dea lumea seama ca se circula inainte.

pana atunci, imi iau aparatul foto sa fotografiez eventualele accidente :) care oricum se faceau si inainte cu semnele de circulatie puse, acum, naiba stie ce o sa se intample.

alta chestie importanta zic eu, o trecere de pietoni (pe dinicu golescu) tot la intersectia asta dinicu golescu cu fluviului.

multumesc

 


Go to page:  1  ... 117 118 119 120 121 122 123
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422651 posts in 5266 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use