Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2)

1718 posts, 318961 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 123
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

Un raspuns de 'minim bun simtz' ar fi cel putin 24h, dar aici vorbim de betoane de inalta rezistenta si raspunsul e mai 'complicat decat atat'. Pe timp friguros se pot (si trebuie) luate 'masuri speciale', in masura posibilitatilor concrete...si a temperaturilor 'ambiante'...
Am atras atentia cu +5grade ca sa nu ne amagim ca daca e cu 'plus' ziua si inghet de troznesc pietrele noaptea e OK, ca nu e...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) mindmasster

@ Marian: Nu sunt temperaturi foarte scazute da apare lapovita si ninsoarea . Miercuri 2 grade maxima . La 2 grade nu se poate turna beton .  De pe 5 incolo nu prea se stie ce se intampla cu exactitate. Cam pe 1 saptamana se nimereste prognoza.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

Deocamdata singurele betoane ce se pot turna sunt dale de drum jos la sol si acolo cu minime masuri de 'protectie' e OK pentru ca 'pamantul' e inca totusi cald si are o anumita 'inertie termica'...
Problema e mai 'cotoioasa' sus pe hobanat, dar acolo pana la betoane trebuie mai intai terminate hobanele...

 



Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

Sa-l intrebam pe @Marian, ca eu nu am ajuns azi acolo...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Utilizator anonim

Lucrau la #51, nu stiu daca au reusit sa o si termine.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) mindmasster

Tocami ce vorbeam despre vreme . Am trait sa o sa vad si pe asta . Watch this  :o  :o  :o
La -1 grad se mai poate vorbi de lapovita . Nu se transforma in ninsoarea . Parca apa ingheata la 0 grade nu? Voi cum stiti?
untitled1.JPG (186.56 KB; downloaded 2437 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) francezu72

are cineva schema cum se va urca pe pod de pe grivitei ?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) andrei11

Pentru acest lucru se vor inversa niste sensuri unice existente in momentul de fata.
Scheme.jpg (124.55 KB; downloaded 2364 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) gabriels

Tocami ce vorbeam despre vreme . Am trait sa o sa vad si pe asta . Watch this :o :o :o
La -1 grad se mai poate vorbi de lapovita . Nu se transforma in ninsoarea . Parca apa ingheata la 0 grade nu? Voi cum stiti?

Asta e temperatura de la sol.Precipitatiile se formeaza mult mai sus.Pot sa fie fie si 3-4 grade si sa ninga sau -2 sau 3 si sa ploua.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) telvanni

gabriels wrote:
Tocami ce vorbeam despre vreme . Am trait sa o sa vad si pe asta . Watch this  

OFFTOPIC: pai si poleiul cum ti-l explici? La polei avem ploaie care atunci cand atinge pamantul (asfalt, pamant, beton, masini, copaci....) ingheata. Cazul invers este cand e destul de cald (+4 C) si afara ninge de rupe, ne dam seama de asta pentru ca oricat ar ninge tot nu se depune zapada. Mai e un caz cu totul special (a fost chiar si ieri in Bucuresti) si se numeste GRINDINA. E ciudat sa fie afara 30 de grade si sa ploua cu bucati de gheata, nu?

 



Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) shoppy

Sa pun si eu o poza, abia astept sa fie iluminat :) .


 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Goldmund

Vor fi vopsiti toti stalpii pasajului, dar si lateral, peste tot?  Spre "Milea" am vazut din ultimele fotografii ca pasajul e gata vopsit...

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 123
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422659 posts in 5266 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use